Dane z Chin nie robią wrażenia

2020-02-13 18:45
publikacja
2020-02-13 18:45
Dane z Chin nie robią wrażenia

Wprawdzie w czwartek nie zobaczyliśmy nowych rekordów, jednak skala zniżek, którą obserwowaliśmy po informacjach napływających z Azji i tak wydaje się drobna. Przypomnijmy, że w wyniku zastosowania tomografii komputerowej w diagnozowaniu zachorowań na koronawirusa, liczba zarejestrowanych przypadków drastycznie wzrosła. W samej prowincji Hubei zidentyfikowano 14840 nowych przypadków (przy zaledwie 2015 dzień wcześniej).

Informacja ta nie przestraszyła inwestorów w Europie, którzy po słabym otwarciu zaczęli stopniowo kupować spadki - niemiecki DAX zakończył ostatecznie sesję neutralnie, a francuski CAC40 stracił 0,3%. Podobną skalę zniżki odnotował WIG20, tracąc ostatecznie 0,3% przy obrotach w okolicach 474 mln zł. Przecena objęła również mWIG40 (spadek o 0,7%), natomiast sWIG80 jako jedyny zyskał 0,2%.

W gronie blue chipów najsłabszym ogniwem ponownie była Jastrzębska Spółka Węglowa. Akcje JSW przeceniły się o 4,4% po publikacji strategii spółki na lata 2020-2030, w ramach której inwestorom szczególnie nie spodobała się szacowana marża EBITDA na poziomie 25% (obniżenie z wcześniej zakładanego przez analityków poziomu 30%). Po drugiej stronie rynku znalazł się natomiast Play - akcje telekomu wzrosły aż o 4,3%, odrabiając tym samym z nawiązką wczorajszą przecenę o 3,4%.

Największym obciążeniem dla indeksu średnich spółek był Kruk, który zaliczył przecenę o 10,6%. Inwestorzy zareagowali nerwowo na wypowiedź wiceministra sprawiedliwości, M. Warchoła, z których można było wywnioskować, że przyszłe zmiany w prawie nie będą sprzyjać prowadzeniu biznesu windykacyjnego.

Z ciekawszych wydarzeń makroekonomicznych na świecie można wymienić przesłuchanie w amerykańskim Senacie nowych kandydatów do zarządu Fed (Ch. Waller oraz J. Shalton). Przypomnijmy, że już w lipcu ubiegłego roku rynek zelektryzowała wiadomość o wskazaniu przez prezydenta D. Trumpa dwóch nowych kandydatów na członków Zarządu Fed, którzy na pierwszy rzut oka powinni w przyszłości istotnie wzmocnić gołębią frakcję FOMC. Pierwszy z wymienionych członków, Ch. Waller pełnił wcześniej funkcję dyrektora badań w St. Louis Fed, którego szefem jest aktualnie najbardziej gołębi członek Fed, J. Bullard. Drugą osobą jest natomiast J. Shalton, ówczesna doradczyni prezydenta Trumpa w prowadzonej przez niego kampanii wyborczej, która zasłynęła z ostrej krytyki wobec dotychczasowych działań Fed. Jak można się domyślić, J. Sheldon jest zwolenniczką podjęcia szybkich działań w kierunku obniżenia głównej stopy procentowej, a nawet doprowadzenia jej w przeciągu 1-2 lat do poziomu zerowego.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki