REKLAMA

Dane o produkcji budowlanej negatywnie zaskakują, to początek wyraźnego hamowania [Opinia]

2022-05-23 10:40
publikacja
2022-05-23 10:40
Dane o produkcji budowlanej negatywnie zaskakują, to początek wyraźnego hamowania [Opinia]
Dane o produkcji budowlanej negatywnie zaskakują, to początek wyraźnego hamowania [Opinia]
fot. Maksim Safaniuk / / Shutterstock

Kwietniowe dane o produkcji budowlano-montażowej negatywnie zaskoczyły. Choć początek drugiego kwartału wyglądał w budownictwie wciąż dość dobrze, to w kolejnych miesiącach należy spodziewać się coraz niższych odczytów - oceniają ekonomiści.

ALIOR BANK:

"Kwietniowe dane o produkcji budowlano-montażowej zaskakują negatywnie. Po wyśmienitym wyniku z I kw. br. (23,3 proc. rdr) w kwietniu doszło do wyraźnego spowolnienia – wzrost o 9,3 proc. rdr jest wyraźnie poniżej zarówno naszych oczekiwań jak i konsensusu (oscylował wokół 19 proc. rdr). W ujęciu mdm do miesiąca po wyłączeniu czynników sezonowych sprzedaż produkcji budowlanej spadła o 5,1 proc. Wstępnie można zacząć mówić, że zaczynają się materializować ryzyka, o których mówi się od jakiegoś czasu. Wybuch wojny w Ukrainie negatywnie wpłynął na podaż pracowników, materiałów oraz koszty materiałów, a więc spotęgował sygnalizowane wcześniej przez sektor problemy wynikające z postpandemicznych napięć podażowych.

Po stronie popytowej doszło znaczne chłodzenie budownictwa mieszkaniowego w odpowiedzi na zaostrzoną politykę monetarną (rosnące koszty obsługi długu, spadająca zdolność kredytowa). Wstępnie można zakładać, że w najbliższych miesiącach sektor nadal będzie borykał się z ww. kwestiami, co będzie chłodzić koniunkturę w budownictwie".

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY:

"Tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej w kwietniu ostro wyhamowało w porównaniu do wyników notowanych w poprzednich trzech miesiącach, kiedy to przekraczało 20,0 proc. rdr. Dynamika na poziomie 9,3 proc. rdr to oczywiście nadal odczyt dość dobry, niemniej jednak – jak wiele wskazuje – jest to początek ścieżki wyraźnego schodzenia w dół.

Początek drugiego kwartału wyglądał w budownictwie jeszcze wciąż dość dobrze, choć w kolejnych miesiącach należy spodziewać się coraz niższych odczytów. Rozgrzany sektor budowalny jest aktualnie schładzany z jednej strony wysokimi kosztami materiałów i pracy, a z drugiej hamującym popytem i akcją kredytową. Dane z budownictwa, obok opublikowanych kilka dni temu wyników produkcji przemysłowej, sygnalizują rozpoczynające się spowolnienie polskiej gospodarki. Na razie jest ono bardzo łagodne, co 'ułatwi' RPP decyzje o dalszym podnoszeniu stóp procentowych. Odczyty wskaźników inflacyjnych bowiem na pewno długo jeszcze niższe nie będą".

PKP BP:

"Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu nieco zwolniła – wzrost wyniósł 9,3 proc. rdr wobec 27,6 proc. rdr w marcu. Spadki dotknęły wszystkie segmenty, przy czym dynamika w segmencie inżynierii lądowej praktycznie spadła do zera. Patrząc na poziomy produkcji sytuacja nie wygląda źle – niewykluczone, że kwietniowe dostosowanie to wynik dużej zmienności tych danych lub trudności z właściwym obliczaniem deflatorów (omawiane dane są w cenach stałych).

Na rynku mieszkaniowym trwa schładzanie koniunktury – zarówno liczba nowych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów pozostaje poniżej średnioterminowego trendu. Mieszkań oddawanych do użytku przybywa – ale jest wskaźnik ten reaguje ze znacznym opóźnieniem".

********

Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2022 r. wzrosła o 9,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rdr o 18,7 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 3,2 proc.

Poniżej wyniki produkcji budowlano-montażowej w kwietniu i marcu 2022 r.:

kwiecień kwiecień marzec
rdr mdm rdr mdm
BUDOWNICTWO 9,3 -5,9 27,6 41,4
Budowa budynków 20,5 -7,8 44,9 37
Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej 1,4 -0,7 23,2 63,2
Roboty budowlane specjalistyczne 6,6 -9,6 13,7 26

pat/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jan888
Biorąc pod uwagę jak wielką część PKB stanowi budowlanka, można się domyślać co się czai za zakrętem na polską gospodarkę.
cieszynmiasto
Oczekiwania sprzedających: "Psy szczekają, a karawana jedzie dalej."
Rzeczywistość: Koła odpadają, a wóz ciągnie się po ziemi za bezradnym koniem
niederfurzdorf
Powiem tak: szkoda, że "inwestorzy" nie zakupili więcej dziur w ziemi i obietnic krociowych zwrotów. Lepsza dla rynku byłaby jeszcze większa ilość budów rozpoczętych po zerowych i ujemnych stopach a kończonych przy oprocentowaniu powyżej 10% ...
santoriusz
I jak tu nie mieć poczucia humoru.

"Tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej w kwietniu ostro wyhamowało w porównaniu do wyników notowanych w poprzednich trzech miesiącach

"Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu nieco zwolniła – wzrost wyniósł 9,3 proc. rdr wobec 27,6 proc. rdr w marcu.
bha
Z pustego i coraz mocniej zadłużonego,inflacyjnego po uszy budżetu, portfeli .kont ,debetów i Salomon więcej nie naleje ,a zarobić godnie trzeba by długo ,długo itd. na rynku raczej tylko ze świecą szukać dla większości % osób !!!
lenon
Budownictwo jest kołem zamachowym gospodarki, ale koniunktura w budowlance obecnie jest przegrzana. Wykonawcy z piedestału ledwo dostrzegają klientów, materiały ciągle drożeją i w pewnych obszarach są wręcz ciężko dostępne. Schłodzenie w budowlance jest konieczne ze względu na interes klienta końcowego.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki