REKLAMA

"Daily Telegraph": Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla

2022-03-23 15:30
publikacja
2022-03-23 15:30

Polacy, udzielając niezwykłej pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, pokazują, że ludzkość ma też zdolność do czynienia dobra i nie ma lepszego sposobu na uhonorowanie tego niż przyznanie Polsce Pokojowej Nagrody Nobla - pisze w środę korespondent dziennika "Daily Telegraph" Matthew Day.

"Daily Telegraph": Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla
"Daily Telegraph": Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Jeśli nie jest się uczestnikiem, niemal niemożliwe jest wyrazić, w jak niezwykły sposób Polacy wznieśli się, by przyjąć setki tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy co tydzień napływają do ich kraju" - czytamy w komentarzu.

Day wskazuje, że do Polski przybyły już ponad dwa miliony osób, co jest dużą liczbą w stosunku do jej 38-milionowej populacji, i podkreśla, że reakcja jest w sporej mierze oddolna, organizowana przez pojedyncze osoby, grupy przyjaciół, kluby czy dzielnice.

"W zamian za to istnieje jeden prosty, symboliczny sposób, w jaki reszta świata mogłaby okazać swoją wdzięczność i podziw: przyznanie narodowi polskiemu Pokojowej Nagrody Nobla. Trudno wyobrazić sobie bardziej zasłużonego laureata w dzisiejszym świecie, a mówię to jako korespondent zagraniczny, który przez lata napisał niezliczoną liczbę artykułów naświetlających to, jak na wielu polach ten kraj jest daleki od doskonałości" - przekonuje warszawski korespondent "Daily Telegraph".

"Podczas gdy działania (prezydenta Rosji) Władimira Putina na Ukrainie podsycają rozpacz, to, co zrobiła - i robi - Polska, przywróciło trochę wiary w ludzkość" - dodaje.

Wskazuje na niezliczone przykłady ogłoszeń z prośbą i ofertami pomocy dla Ukraińców, także te, które bezpośrednio obserwuje w swojej dzielnicy na obrzeżach Warszawy. "To trwa i trwa, bo przybywa coraz więcej ludzi, a mimo to moi sąsiedzi wciąż sięgają do najwyraźniej niemającej dna dobroci, aby im pomóc" - podkreśla Day. Ale zaznacza, że to samo dzieje się w całym kraju.

"Podczas gdy Putin i jego kohorta pozbawionych kręgosłupa i służalczych zwolenników upodlili ludzkiego ducha swoim okrucieństwem na Ukrainie, naród polski otworzył swoje drzwi dla obcych i pokazał, że choć ludzkość jest zdolna do ogromnego zła, ma również zdolność do ogromnego współczucia. Jeśli to nie zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla, to nie wiem, co zasługuje" - konkluduje Matthew Day.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
darius19
panowie trolle. To przeciez wasz chlebodawca Putin spowodowal cale to szambo. Zbrodniarz. Nie przejdzie wam przez gardlo - ile dzieci ginie na UA i kto je zabija. Armia Czerwona. "talmud' "drzejms" i inni - opluli by wlasna matke za pare rubli.
darius19
"samsza" tez. I zadne wasze odwolania do Marsjan, CIA, Obamy itd... nie zmienia rozmiarow tragedii ludzi na UA. Wlasnie wspomoglem pobliski sierociniec dla dzieci z UA. Zgadnijcie kto zniszczyl im domy?
dzejms
Razem z Obamą? To może lepiej nie!
talmud
LMAO......a co o tym "sadzi" ....the sun ??........
czarny_bambo
Po latach dzielenia polakow na covidowych, szczepionkowych, aborcyjnych, praworzadnych a teraz jeszcze pro czy anty ukrainskich ten rzadnna pewno zasluguje na nagrode pokoju.
incitatus
Którzy jesteśmy w kolejce za Putinem? Bo nie wiem czy już podawać nr konta żeby dostać 2,5 centa per capita?
siema123
W imieniu Polaków odbierze ją Jarek
moherdziad
myslę że Tusk z delegacją KE i wolnych mediów i justitia...bo to przeciez wolni Polacy dostaną te nagrode a nie jacyś straszni nacjonaliści kaczysci
samsza
Państwa, które przyjęły największą liczbę uchodźców w stosunku do liczby ludności: Austria, Bułgaria, Czechy oraz Estonia.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/KE-do-panstw-przyjmujacych-uchodzcow-z-Ukrainy-trafi-3-4-mld-euro-8304225.html

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki