"Dagens Nyheter": Szwecja łagodzi podejście do Rosji

Szwecja łagodzi podejście do Rosji - pisze w środę dziennik "Dagens Nyheter", publikując nowe założenia polityki zagranicznej szwedzkiego rządu. "Musimy inwestować w kontakty z Rosją" - wyjaśnia szefowa szwedzkiego MSZ Margot Wallstroem.

"Dagens Nyheter": Szwecja łagodzi podejście do Rosji
"Dagens Nyheter": Szwecja łagodzi podejście do Rosji (YAY Foto)

Z dokumentu przedstawiającego założenia polityki zagranicznej Szwecji usunięto obecny w zeszłym roku akapit określający Rosję jako "największe wyzwanie dla europejskiego bezpieczeństwa od czasów zimnej wojny". W jego miejsce pojawiło się kilka pozytywnych sformułowań pod adresem Rosji.

"Szwecja potrzebuje szerokiego podejścia w stosunkach z Rosją. Nawiążemy polityczny dialog, będziemy działać perspektywicznie i nakłonimy Rosję do współpracy, a nie konfrontacji" - napisano.

W rozmowie z "Dagens Nyheter" szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallstroem podkreśliła, że "musimy mieć na uwadze różne perspektywy czasowe". "Rosja będzie się znajdować w przyszłości w tym miejscu, gdzie jest teraz. To będzie duży i ważny sąsiad. Musimy sobie wyobrazić, że nadejdzie piękny dzień, gdy sytuacja w Rosji rozwinie się w bardziej demokratycznym kierunku" - powiedziała Wallstroem.

Dotychczas stosunki Szwecji z Rosją określane były jako chłodne. Wpływ na nie miała rosyjska aneksja Krymu oraz nałożenie przez UE sankcji na Rosję.

Wallstroem 21 lutego uda się do Moskwy, gdzie spotka się z rosyjskim szefem dyplomacji Sergiejem Ławrowem. Jak podkreślają szwedzkie media, o to spotkanie od dawna starały się władze w Sztokholmie.

Według "Dagens Nyheter" inną zauważalną zmianą w polityce zagranicznej Szwecji ma być bardziej pozytywne podejście do współpracy wojskowej w ramach UE. "Szwecja będzie aktywnie dążyć do wzmocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony" - podkreślono w założeniach tej polityki.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl