REKLAMA

Kurs Kruka lekko w górę po mocnym czwartkowym spadku

2020-02-14 10:08
publikacja
2020-02-14 10:08

Notowania Kruka w piątek idą lekko w górę po mocnym czwartkowym spadku wywołanym zapowiedziami Ministerstwa Sprawiedliwości o planach ograniczenia działalności windykatorów. Spółka przekonuje, że popiera działania eliminujące patologię na rynku, jednocześnie zapewnia, że sama nie ma nic wspólnego z działalnością lichwiarską.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

W piątek o godz. 10.05 wycena giełdowa Kruka rośnie o 1,7 proc. do 157,7 zł. Obroty wynoszą ok. 3,3 mln zł.

W czwartek kurs spółki spadł o 10,6 proc., po tym jak wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" przedstawił propozycje w przepisach o egzekucji oraz obrocie wierzytelności - ministerstwo zamierza ograniczyć możliwości działania funduszy sekurytyzacyjnych i firm windykacyjnych, planuje np. wprowadzenie zakazu handlu wierzytelnościami opartymi na niespłaconych pożyczkach.

Warchoł poinformował, że nową zasadą byłoby to, że ten, kto pożyczył pieniądze, powinien je odzyskiwać, ewentualnie zatrudniając do tego zewnętrzną firmę windykacyjną. Niedopuszczalna - zdaniem ministra - jest sprzedaż "pakietu dłużników"” do zewnętrznego podmiotu, gdyż "utrwala to lichwiarskie praktyki".

Windykacja kupionych pakietów wierzytelności stanowi główną działalność Kruka oraz innych spółek z branży. W ciągu trzech kwartałów 2019 roku przychody Kruka z kupionych portfeli długów wyniosły 852 mln zł - działalność windykacyjna na zlecenie zewnętrznych podmiotów przyniosła grupie w tym okresie 49 mln zł.

Spółka podała w piątkowym komunikacie prasowym, że "jednoznacznie i zdecydowanie" popiera działania mające na celu wyeliminowanie patologicznych działalności na rynku pożyczek konsumenckich.

"W obrębie rynku wierzytelności grupa Kruk wspiera zmiany, które prowadziłyby do zwiększenia przejrzystości i uspójnienie praktyk rynkowych przy poszanowaniu słusznych praw tak osób zadłużonych, jak i wierzycieli" - napisano w komunikacie.

Dodano, że Kruk aktywnie uczestniczy w pracach nad dyrektywą Unii Europejskiej, regulującą rynki obrotu wierzytelnościami w całej Unii, w tym w Polsce.

"Jednocześnie informacje medialne, które pojawiły się w ostatnim czasie i dotyczące wierzytelności mających znamiona praktyk lichwiarskich nie są i nigdy nie były nabywane i obsługiwane przez grupę Kruk" - napisano. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki