DM BOŚ oczekuje ok. 400 mln zł skor. EBITDA JSW w II kw.; negatywnie ocenia podwyżki płac

DM BOŚ oczekuje, że skorygowana EBITDA JSW w II kwartale wyniesie około 400 mln zł w porównaniu z 925 mln zł rok temu - podano w raporcie z 4 lipca. Analitycy negatywnie oceniają podwyższenie puli wynagrodzeń w grupie. Rekomendacja na poziomie "kupuj" z ceną docelową 110 zł za akcję została podtrzymana.

"W omawianym kwartale zakładamy uwzględnienie w wynikach jednorazowego wydarzenia w formie wypłaty premii (-370 mln zł), a także podwyżki płac (ok. -30 mln zł) z tytułu podwyższenia wynagrodzenia podstawowego od czerwca br." - podano w raporcie.

"Zakładamy, że w omawianym kwartale spółka sprzedała 3,8 mln ton węgla i ok. 2,8 mln produktów węglowych. Przyjmujemy jednostkową cenę węgla w kwartale na 615 zł/t" - dodano.

Analitycy prognozują odpowiednio 300 mln zł EBITDA i 70 mln zł skor. EBITDA w segmencie węgla i segmencie koksu.

"Nasze krótkoterminowe prognozy finansowe dla JSW zmieniły się marginalnie pomimo uwzględniania podwyżki wynagrodzeń i pomimo braku zmian założeń dla cen węgla" - podano w raporcie.

"Oczekujemy , że w II poł. br. ceny węgla powinny osiągnąć średnio 192 USD/t (co przekłada się na średnią cenę węgla na 2018 w wysokości ok. 200 USD/t). Na lata 2019 i 2020 prognozujemy średnią cenę węgla na poziomie odpowiednio 185 zł/t i 175 USD/t" - dodano.

Analitycy negatywnie oceniają podwyższenie puli wynagrodzeń w grupie.

"Musimy przyznać, że informacja o podwyższeniu puli wynagrodzeń w JSW o 187 mln zł w br. zaskoczyła nas bardzo nieprzyjemnie, zwłaszcza że spółka podjęła również decyzję o jednorazowej wypłacie premii (łącznie 370 mln zł)" - podano w raporcie.

Analitycy przypomnieli, że wcześniej zarząd spółki wycofał się z umowy zawartej ze związkami zawodowymi dotyczącej 500 mln zł oszczędności w 2018 roku.

"Po drugie, podwyżka płacy podstawowej o 187 mln zł od czerwca br. implikuje w 2019 roku już 300 mln zł (zannualizowane). Po trzecie, można obliczyć, że w br. koszty wynagrodzeń ponoszone przez JSW wzrosną o ponad 1 mld zł w porównaniu do ub. roku" - podano w raporcie DM BOŚ.

"Szczególnie uderzyło nas, że spółka nie zdecydowała się podzielić swoimi zyskami z akcjonariuszami mniejszościowymi wypłacając dywidendę, chociaż przyznała tak duże podwyżki górnikom, a jej bilans wykazuje wystarczającą zdolność, co potwierdza pozycja gotówkowa netto, która na koniec br. może wynieść aż 2,5 mld zł" - dodano.

Analitycy podtrzymali długoterminową prognozę średniocyklicznej EBITDA w wysokości 2,6 mld zł.

Zgodnie z prognozą DM BOŚ, w 2018 roku EBITDA JSW wyniesie 3,076 mld zł, a rok później 2,75 mld zł.

Autorem raportu, którego dystrybucja nastąpiła 5 lipca, o godzinie 8.00 jest Łukasz Prokopiuk.

W środę na zamknięciu sesji jedna akcja JSW kosztowała 75,64 zł.

Depesza jest skrótem raportu DM BOŚ. W załączniku zamieszczamy wymagane prawem informacje DM BOŚ. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 milos2015

Jak nie dadzą chociaż 10 zł dywidendy za 2018 to minister komuch do wymiany!

! Odpowiedz
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl