Drugi kwartał będzie najgorszy

Ograniczenia w funkcjonowaniu firm będą miały konsekwencje mocniejsze niż kryzys z końca poprzedniej dekady. Kluczowe jest to, jak szybko zostaną zniesione - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Shyntartanya / Shutterstock)

"DGP" analizuje jak obecna kwarantanna, związana z epidemią koronawirusa, może odbić się na wynikach polskiej gospodarki. "Zakładając, że będzie obowiązywać przez cały maj, szacujemy, że w II kwartale konsumpcja prywatna może spaść o ok. 10 proc. z ryzykiem, że spadek będzie głębszy. Oczekujemy, że sektor prywatny gwałtownie ograniczy plany inwestycji. Biorąc pod uwagę niepewność dotyczącą przyszłych perspektyw wzrostu, zakładamy ich spadek o ok. 25 proc. w II kwartale" – oceniają ekonomiści Banku Handlowego, których prognozy przytacza dziennik.

"Konsumpcja będzie ograniczana nie tylko przez restrykcje w poruszaniu się ludności, ale również spadek dochodów oraz zatrudnienia" – stwierdzają z kolei cytowani przez gazetę analitycy Credit Agricole Bank Polska. "Zakładają w nim spadek PKB w całym bieżącym roku o 2,1 proc., spowodowany w głównej mierze przez 3,4-proc. obniżkę popytu konsumpcyjnego" - dodaje "DGP".

Według "Dziennika Gazety Prawnej", biorąc pod uwagę skalę kryzysu na świecie oraz walkę z epidemią, również w Polsce należy zakładać wejście gospodarki w drugim kwartale w głęboką recesję rzędu co najmniej 5–10 proc.

"DGP" przywołuje ponadto poniedziałkowy komentarz prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa dla portalu Business Insider: "Scenariusz zatrzymania zachorowań w drugim kwartale zakłada, że sytuacja gospodarcza zacznie się stabilizować od trzeciego kwartału, a powrót na ścieżkę wzrostu może nastąpić na przełomie 2020 i 2021 roku".

Dziennik zauważa przy tym, że obecne prognozy analityków opierają się na założeniu, że ograniczenia, które mają służyć spowolnieniu rozprzestrzeniania się epidemii, w ciągu kilku tygodni będą znoszone. "W wariancie optymistycznym sytuacja powinna się normalizować już w maju. W +realistycznym+, czyli tym najbardziej prawdopodobnym, miesiąc później" - dodaje "DGP". (PAP)

mkr/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 8 ajwaj

""Drugi kwartał będzie najgorszy""

-a 3. 4., rok 2021 jak ?

Bedzie globalne bagno z sekta PISy w roli glównej. I OK

! Odpowiedz
2 19 czerwony_wiewior

"A jesienią zamiast liści będą wisieć komuniści"

Hasło ze stanu wojennego nadal aktualne, tyle że zamiast PZPR mamy PiS

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne