"DGP": Byli szefowie służb chcą likwidacji CBA

Byli szefowie służb chcą likwidacji CBA. Biuro mają zastąpić ABW i policja - pisze we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Dziennik podkreśla, że jeżeli Platforma Obywatelska dojdzie do władzy, to nie zrezygnuje z planów likwidacji CBA.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Jak podaje "DGP", "Platforma Obywatelska – jeśli dojdzie do władzy – nie zrezygnuje z planów likwidacji CBA", a "szefowie służb za czasów PO uważają, że sprawą korupcji powinna zająć się policja i kontrwywiad cywilny".

"PO rozwiązanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego zapowiedziała już w październiku 2016 r. ustami swojego przewodniczącego Grzegorza Schetyny. Dzisiaj największa partia opozycyjna zastanawia się, co zrobić ze służbami, jeśli uda jej się wygrać jesienne wybory parlamentarne" - pisze "DGP".

Dziennik powołuje się na debatę, do której doszło podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej pod koniec ubiegłego tygodnia w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. eksperci i byli szefowie służb: szef Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2008–2013 generał Krzysztof Bondaryk, szef Służby Wywiadu Wojskowego generał Radosław Kujawa, oraz wieloletni doradca sejmowej komisji ds. służb specjalnych Piotr Niemczyk.

Bondaryk - jak relacjonuje "DGP" - postawił pytanie inaczej: co zrobić, żeby odideologizować służby specjalne. "Mam na myśli kult Żołnierzy Wyklętych, kult smoleński. To ma na celu formowanie nowego typu funkcjonariusza w CBA czy ABW, który jest posłuszny jednej opcji politycznej. To nie są służby państwowe, a służby partii rządzącej" - mówił.

W opinii byłego szefa ABW odpolitycznienie nie jest aż tak wielkim wyzwaniem, bo na czele służb niemal zawsze stoi polityk.

Z kolei Kujawa zwracał uwagę, że służby są od tego, żeby zajmować się twardym interesem i bezpieczeństwem państwa, wywiadem i kontrwywiadem. "Im będą miały mniej zadań na styku z polityką, tym lepiej. Im większe zaufanie do państwa, tym większe zaufanie do służb" - stwierdził.

Niemczyk mówił o tym, że "być może należy dodatkowo powołać niezależne ciało kontrolujące służby, składające się np. z trzech sędziów Sądu Najwyższego". W jego ocenie - jak pisze "DGP" - "odpolitycznienie może odbywać się, gdy funkcjonariusze są odpowiednio zadaniowani i rozliczani ze swojej służby i realizacji celów, a nie ręcznie sterowani i skupieni na załatwianiu porachunków".

"Warto więc wzmocnić sejmową komisję i Kolegium ds. Służb Specjalnych. Z tym, że to drugie ciało mogłoby wyglądać zupełnie inaczej – uważa Niemczyk cytowany przez dziennik. "Jego zdaniem kolegium jest obecnie instytucją fasadową. W założeniu zaś jest organem opiniodawczo-doradczym rządu zajmującym się programowaniem, nadzorowaniem i koordynowaniem działalności służb. W jego posiedzeniach biorą udział ich szefowie, ale członkami kolegium są ministrowie spraw wewnętrznych, zagranicznych, finansów, obrony narodowej i szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego" - napisało "DGP".

"Zarówno Bondaryk, jak i Niemczyk uważają, że likwidacja CBA przejdzie bezproblemowo, jeśli jej kompetencje przejmie policja i w pewnym zakresie ABW" - pisze dziennik.

Jak mówił Bondaryk, "Policji nie trzeba nadawać żadnych uprawnień do ścigania korupcji, bo ona je ma, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i śledczym". Dodał też, że "w wyjątkowych sprawach ABW może się zajmować najważniejszymi urzędnikami państwa". "Służb jest w Polsce za dużo, jedna mniej nie zrobi żadnego uszczerbku na bezpieczeństwie państwa – podkreślał.

Za likwidacją CBA - jak napisał "DGP" - jest też Niemczyk. "Jego zdaniem funkcjonowanie biura to +kompletne nieporozumienie+, m.in. z powodu statystyk". Niemczyk uważa ponadto, że "Policja już dzisiaj wykrywa ponad 60 proc. spraw korupcyjnych w Polsce". "Jeżeli sprawy takie dotyczą polityków szczebla centralnego, czyli posłów, ministrów – to wtedy powinna się tym zajmować ABW. Czasami w sprawach korupcyjnych jest bowiem wyraźny element kontrwywiadowczy, bo nie wiadomo, po co ktoś idzie do polityka z pieniędzmi – uważa.

"Zdaniem Radosława Kujawy istnienie służby antykorupcyjnej ma sens tylko wtedy, gdy jest ona powołana do skutecznego zwalczania korupcji w szeregach władzy i na tym skoncentrowana. Jej funkcjonariusze muszą mieć pewność, że wykryte przez nich nieprawidłowości będą wyjaśniane" - napisało "DGP".(PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mark/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 16 jes

Likwidacja ABW plus zmiany w kodeksie i chłopaki w spółkach będą mogły bezkarnie rozkradać i wspierać programy Nieinternowanego.

! Odpowiedz
1 23 aerk

oddajcie najpierw pieniadze z VAT`u.

! Odpowiedz
8 12 specjalnie_zarejstrowany1

Specsluzby zawsze sie beda zwalczac nawzajem takze nic nowego.

! Odpowiedz
4 47 obronca_przebraza

Tak, niech wogóle zlikwidują państwo polskie!
Takie straty z Vat-u, przetargi, strach "trochę" podprowadzić! Rozumiem ich, to musi boleć!!!

! Odpowiedz
54 13 jarekzbyszek

CBA to narzędzie wykonawcze politbiura PIS. Służyło obcym interesom (rosyjskim) przy ochronie inicjatorów afery podsłuchowej.

! Odpowiedz
7 46 obronca_przebraza

Jak PO ma takich wyborców to o przyszłość PiS i Polski jestem zupełnie spokojny!!!

! Odpowiedz
6 30 jacyna2017

Pod latarnią najciemniej - takim mysleniem Ty też świtnie służysz rosyjskim interesom!
Wg min PO Sienkiewicza za jego rządów - Państwo Polskie to '...kamieni kupa' - nic nie wykrywali, kasa płynęła do kolesi z mafii i za granicę etc.! To boli najbardziej tych piewców 'demokracji i prawa'. Koń by się uśmiał!

! Odpowiedz
16 57 skaurus

Nic dziwnego, że POpaprańcy mają dość CBA. Chłopaki z biura robia dobrą robotę i nie jeden koleś dostał po złodziejskich łapach a tego jak widać partia nie zapomina.

I ta wzmianaka o ideologii, do skuteczność przyczepić się za bardzo nie mogą ale polityka wszędzie wciśnie swoje brudne pazury.

Zresztą najpierw muszą wygrać wybory a z wodzem takiego kalibru jakim jest Schetyna to nie będzie łatwe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 6 gwisniew

Szczególnie dobrą robotę zrobili w sprawie ś.p. Leppera. Należy im się za to nagroda, a chcieli wsadzić odpowiedzialnych za to do więzienia!

! Odpowiedz
12 43 eagleeye

Ale w jakim celu jest ten apel ? Czy Ci panowie są w opcji rządzącej obecnie w RP ?Czy może przedwyborczo dla PO-KOmuny "biją bezproduktywną pianę"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil