REKLAMA

"Wymienić na złote?" Uwaga, to pułapka

Michał Kisiel2019-07-26 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2019-07-26 06:00

Jedno kliknięcie w zagranicznym bankomacie lub terminalu może okazać się kosztownym błędem. Usługi natychmiastowej wymiany walut powinni strzec się zwłaszcza posiadacze kart walutowych.

Podróżujący za granicę nierzadko spotykają się z dodatkowym krokiem podczas płatności kartą. Sklepowy terminal lub bankomat wyświetla komunikat o możliwości przeliczenia kwoty transakcji na złote. Usługa ta nazywa się Dynamic Currency Conversion (w skrócie DCC, z ang. dynamiczna wymiana waluty) i jest dla agentów rozliczeniowych oraz operatorów bankomatów dodatkowym źródłem przychodów. Jak się zachować, gdy stawiani jesteśmy przed takim wyborem?

Komunikat wskazuje zazwyczaj, że mamy dwie opcje do wyboru:

Reklama
  1. Zdajemy się na kurs wymiany oferowany przez nasz bank i nie chcemy wymienić pieniędzy „na miejscu” na złote. Operatorzy płatności często sięgają po sprytny wybieg – wskazują, że w takim przypadku „kurs nie jest gwarantowany”, a przeliczenie zostanie dokonane „później, po transakcji”.
  2. Wybieramy przeliczenie operacji na złote, czyli wykorzystujemy DCC. Zachęca się nas do tego kroku informacją, że kurs jest „z góry znany” lub „gwarantowany” i nie ulegnie później zmianie. Dodatkowo podawany jest przelicznik, który obowiązuje w danym momencie oraz ostateczna kwota w złotych, która obciąży nasz rachunek.

Usługi DCC wzięła pod lupę w 2017 r. Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC). Jak pisaliśmy na łamach Bankier.pl, „z przeprowadzonych badań wynika, że niemal zawsze przeliczenie na walutę płatnika dokonane od razu podczas transakcji jest niekorzystne”. Przykładowo fundacja Stiftung Warentest w Niemczech porównała koszty transakcji dokonanych z użyciem DCC i bez tej opcji w 13 krajach spoza strefy euro. We wszystkich przypadkach niemiecki klient straciłby na natychmiastowej wymianie – kwota obciążająca rachunek była wyższa od 2,6 proc. do 12 proc., a najwyższe koszty odnotowano w bankomatach w Czechach, Polsce i na Węgrzech.

Masz kartę walutową? Nawet się nie zastanawiaj

W ofertach polskich banków pojawiły się w ostatnim czasie tzw. karty wielowalutowe. W większości przypadków działają one następująco:

  • Otwieramy rachunki walutowe w banku i łączymy je z kartą (zwykle tą, której używamy na co dzień, do płatności w Polsce).
  • Podczas płatności za granicą w obcej walucie, bank rozpoznaje np. że płacimy w euro i pobiera pieniądze z konta prowadzonego w euro.
  • Nie ma żadnego przeliczania waluty – 100 euro zapłacone w sklepie oznacza, że z konta znika dokładnie 100 euro.

Jeśli posługujemy się taką kartą, powinniśmy zawsze odrzucać propozycję wymiany waluty transakcji na złote. Przewalutowanie w ogóle nie jest nam potrzebne, oczywiście jeśli wcześniej przygotowaliśmy sobie pieniądze na wakacje na odpowiednim koncie.

Nie masz karty wielowalutowej? Też podziękuj za DCC

Jeśli za granicą płacimy kartą połączoną z rachunkiem prowadzonym w złotych (np. naszym podstawowym kontem osobistym lub używamy kredytówki), to skorzystanie z dynamicznej wymiany waluty też zazwyczaj nie będzie opłacalne. Samodzielne precyzyjne porównanie kosztów jest w tej sytuacji niemożliwe, a dostawcy usług DCC wykorzystują tę niepewność. Chociaż banki zwykle życzą sobie za przewalutowanie kilkuprocentowej prowizji, to operatorzy terminali i bankomatów też pobierają za to wynagrodzenie, tyle tylko, że ukryte w kursie.

Co wybrać w bankomacie lub terminalu?

Podjęcie właściwej decyzji utrudnia brak standardu prezentowania informacji o usłudze natychmiastowej wymianie waluty. Ma to ulec zmianie w najbliższych latach dzięki nowym regulacjom prawnym w Unii Europejskiej, które przewidują m.in. jeden schemat informowania o przeliczeniach walut. Na razie jednak należy mieć się na baczności.

Na przedstawionym poniżej przykładzie widzimy, jak może wyglądać ekran wyboru opcji w bankomacie. Po prawej stronie podsuwana jest nam usługa DCC, chociaż nie pojawia się ten skrót.

fot. / / Bankier.pl

Sygnałem, że mamy do czynienia z DCC może być:

  • Podanie kwoty w złotych, polska flaga lub inny wizualny sygnał wskazujący na krajową walutę. Wówczas wybieramy drugą opcję, gdzie nie przewiduje się wymiany.
  • Propozycja wymiany waluty z podaniem kursu (np. 1 GBP = 4,55 PLN). Wówczas wybieramy opcję „decline conversion” lub podobnie sformułowany zwrot. W terminalach płatniczych, gdzie nie ma wiele miejsca na ekranie, nierzadko podsuwa się opcję DCC jako wybór „tak/nie”.

Na DCC można się natknąć też w Polsce

Korzystający z kart wydanych za granicą mogą się spotkać z propozycją wymiany walut na miejscu również w Polsce. Tak jest chociażby w przypadku starszych plastików Revolut, które bywają rozpoznawane jako karty brytyjskie. Transakcje w złotych obciążają automatycznie polski „portfel”, ale wybór złej opcji w terminalu proponującym DCC może okazać się kosztowny. Przykładowo, po przeliczeniu 90 zł na funty i jednoczesnym braku środków na koncie GBP ze złotowego rachunku ubywa niemal 96 zł.

Tego typu niespodzianki w Polsce mogą dotyczyć plastików Revolut wydanych przed wrześniem 2018 r. – W razie wątpliwości warto poprosić support o sprawdzenie i wymianę lub samemu zamówić w aplikacji nową „polską” kartę Mastercard, a starą zachować sobie jako zapasową lub na wyjazd do Wielkiej Brytanii (do aplikacji można mieć podpięte jednocześnie trzy karty) – komentuje Stefan Bogucki z Revolut.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (12)

dodaj komentarz
aerk
Mialem dokladnie taki sam przypadek, nie mozna zgadzac sie na natychmiastowe przewalutowanie z PLN na walute, raz niekorzystny kurs bankowy, dwa dodatkowa prowizja wmontowana w kurs. W przypadku odrzucenia transakcja przeliczy sie po srednim kursie Mastercard
yougurt
Ostatnio płaciłem rachunek w hotelu w Pradze. Kwota np. 5000 KCZ a kobieta usilnie wbija mi jakaś wartość w EUR.
Mówię, ze sobie nie życzę . Jestem w CZ zapałce w CZ, a ta patrzy na mnie z byka ... w końcu zmieniła, ale czemu z takim bólem !? Na pewno hotele, etc nic nie dostają z takich zmian ? W RFN czy CH jest tak samo
Ostatnio płaciłem rachunek w hotelu w Pradze. Kwota np. 5000 KCZ a kobieta usilnie wbija mi jakaś wartość w EUR.
Mówię, ze sobie nie życzę . Jestem w CZ zapałce w CZ, a ta patrzy na mnie z byka ... w końcu zmieniła, ale czemu z takim bólem !? Na pewno hotele, etc nic nie dostają z takich zmian ? W RFN czy CH jest tak samo ... aby walnąć po rogach ...
tomi44g
Tym, którzy podobnie jak ja czasami dostają zaciemnienia w momencie płacenia polecam zasadę która pomogła mi zrozumieć w jakiej walucie płacić. Jeśli płaci się w lokalnej walucie to skubie Cię Twój Bank, jeśli wymienisz podczas w momencie płacenia to skubie Cię operator terminala. Twój Bank skubie Cię z umiarem, bo jak się bardzo Tym, którzy podobnie jak ja czasami dostają zaciemnienia w momencie płacenia polecam zasadę która pomogła mi zrozumieć w jakiej walucie płacić. Jeśli płaci się w lokalnej walucie to skubie Cię Twój Bank, jeśli wymienisz podczas w momencie płacenia to skubie Cię operator terminala. Twój Bank skubie Cię z umiarem, bo jak się bardzo wnerwisz to zmienisz na inny, a operator terminala ma cię w d*ie bo jak wrócisz do swojego kraju i przeczytasz wyciąg to i tak już nic nie zrobisz.
mobiler
A mnie cały czas zastanawia czemu w Polsce, w polskim bankomacie banku ING, wypłacając z kartą z innego polskiego banku Raiffeisen, dokonując wypłaty w Polskich Złotych (PLN) bankomat pyta się czy przewalutować. Z PLN na PLN?
czapelmajster
"Usługa ta nazywa się Dynamic Currency Conversion (w skrócie DCC, z ang. dynamiczna wymiana waluty) i jest dla agentów rozliczeniowych oraz operatorów bankomatów dodatkowym źródłem przychodów."
Więc banki nie mają wpływu na DCC tylko operatorzy.
Czytamy ze zrozumieniem!
cabone
DCC w niektórych przypadkach chyba jednka może sie opłacac. Mam kartę kredytową visa z mbanku i opłata za transkację w obcych walutach to uwaga 5,9%. Pytanie tylko czy takie przewalutowanie - odczytywane jest jako transkacja krajowa i czy takie przewwalutowanie mozna zrobic tez w terminalach płatnicznych.
W każdej reszcie przypadkow
DCC w niektórych przypadkach chyba jednka może sie opłacac. Mam kartę kredytową visa z mbanku i opłata za transkację w obcych walutach to uwaga 5,9%. Pytanie tylko czy takie przewalutowanie - odczytywane jest jako transkacja krajowa i czy takie przewwalutowanie mozna zrobic tez w terminalach płatnicznych.
W każdej reszcie przypadkow - zgadzam się - to oszustwo.
karbinadel
Kolejny sposób na walenie jeleni po rogach. Podobne pułapki czyhają też podczas zakupów na eBay lub Amazon. Nigdy nie dajcie się nabrać na płatność w złotych, bo czasem potrafi wyjść piątak za dolara. A jeśli płacicie przez PayPal, to najpierw stwórzcie sobie saldo w walucie zakupów i przewalutujcie środki
marek11311
To nie tylko problem bankomatów. Dotyczy także płatności za granicami w sklepach. W tym roku (Korfu) dwa razy zdarzyło mi się, że transakcja w EURO kartą nominowaną w EURO w sklepie - a do zapłaty USD. Gdy zwróciłem uwagę w sklepie, najpierw przekonywanie, że to to samo, a potem ponowne wykonywanie transakcji w EURO - tym razem zaakceptowanej To nie tylko problem bankomatów. Dotyczy także płatności za granicami w sklepach. W tym roku (Korfu) dwa razy zdarzyło mi się, że transakcja w EURO kartą nominowaną w EURO w sklepie - a do zapłaty USD. Gdy zwróciłem uwagę w sklepie, najpierw przekonywanie, że to to samo, a potem ponowne wykonywanie transakcji w EURO - tym razem zaakceptowanej pinem. Niestety kreatywność bankowców nie ma granic. I coraz więcej opcji na terminalach.
nostsherlock
Czyli w skrócie - banki dymają na kasę, jak zwykle
marek11311
Znowu banki "punktują" u ludzi. To jest prowokowanie błędów ludzi w celu obciążenia ludzi kosztami. Powinno być zabronione i ścigane z urzędu.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki