DANIA DECYDUJE

DANIA DECYDUJE

Prawdopodobne nie dla euro

Z niezależnych sondaży przeprowadzonych na kilka godzin przed końcem referendum w Danii, w którym obywatele tego kraju decydują o wstąpieniu do Europejskiej Unii Monetarnej, wynikało, że przeciwnicy euro odniosą zwycięstwo. Minimalnie, ale jednak, odpowiedzi ”nie” przeważały w ankietach telewizji TV2 rozdawanych głosującym tuż za drzwiami lokali wyborczych. Przeciwnicy uzyskali przewagę nad zwolennikami przyjęcia euro 52,5 do 47,5 proc. Z innych sondaży też można było sądzić, że Duńczycy nie chcą euro. Ale chodzi nie tylko o kwestię zamiany korony na euro. Negatywny wynik głosowania może wzmocnić nastroje antyeuropejskie, a także opóźnić poszerzenie Unii Europejskiej. Wyniki sondaży zmartwiły premiera Danii, Poula Nyrup Rasmussena, gorącego orędownika idei przyjęcia euro. Frekwencję w referendum szacowano na ok 85 proc. uprawnionych. Było to już szóste referendum w Danii, w którym obywatele decydowali w sprawie integracji europejskiej.

Dania głosuje, rynek czeka

Po raz drugi w dekadzie Duńczycy wzięli w swoje ręce losy integracji europejskiej. Nieco ponad pięciomilionowy, bogaty i niezwykle niezależny naród skandynawski głosował wczoraj nad wstąpieniem kraju do unii monetarnej. Na kilka godzin przed zakończeniem głosowania z sondaży wynikało, że przeciwnicy euro o krok wyprzedzają jego zwolenników. Wynik przesądzi jednak nie tylko o zamianie waluty w Danii, ale o zaufaniu do zjednoczonej Europy, kondycji samego euro i kwestii poszerzenia wspólnoty.

Waluta Eurolandu początkowo umacniała się, jednak po południu, gdy opublikwano pierwsze wyniki sondaży, zaczęła tracić na wartości. Analitycy twierdzą, że euro umocni się lub osłabi wobec dolara o 3,25 centa w zależności od wyniku głosowania. Inwestorzy natomiast w oczekiwaniu zwycięstwa przeciwników euro w Danii spodziewają się kolejnej interwencji banków centralnych.

KAPI

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil