REKLAMA
PIT 2023

Czystki w KRS? "Sędziowie są chronieni zasadą nieusuwalności"

2023-11-29 10:42
publikacja
2023-11-29 10:42

Sędziowie są chronieni konstytucyjną zasadą nieusuwalności; w świetle konstytucji nie można tych osób usunąć w żaden sposób - powiedziała w środę w TVP Info prezes KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka, pytana o zapowiadane przez polityków opozycji wprowadzenie zmian w obecnie funkcjonującej KRS.

Czystki w KRS? "Sędziowie są chronieni zasadą nieusuwalności"
Czystki w KRS? "Sędziowie są chronieni zasadą nieusuwalności"
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W połowie listopada przewodniczący klubu KO Borys Budka mówił, że wymiar sprawiedliwości należy naprawiać w odpowiedniej kolejności; jak mówił, w pierwszej kolejności trzeba stwierdzić nieważność wyboru trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. "A potem zajmiemy się KRS. Tutaj będą to rozwiązania zaakceptowane przez większość parlamentarną, skonsultowane z prawnikami. W sposób polityczny jest to dogadane, natomiast ważne jest, żeby to nie budziło wątpliwości konstytucyjnych" - wskazywał wtedy Budka. Dodawał, że istnieją orzeczenia mówiące, że "samo skrócenie kadencji poprzedniej KRS było niezgodne z konstytucją", są także orzeczenia europejskich trybunałów w sprawie KRS.

Prezes Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka pytana była w środę o status sędziów powołanych przez prezydenta na skutek wniosku Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej po 2018 roku. Prezes KRS przypomniała, że - według wyliczeń - jest to około jedna trzecia wszystkich sędziów. "W świetle konstytucji nie można tych osób usunąć w żaden sposób. Są chronieni konstytucyjną zasadą nieusuwalności, która służy nie im, tylko nam - obywatelom, żeby te wyroki były wydawane bezstronnie i przez niezawisłych sędziów" - podkreśliła.

Dopytywana, ile spraw zostało poprowadzonych przez sędziów powołanych po reformie, odparła, że "6 milionów spraw zostało załatwionych przez tych sędziów". "Biorąc pod uwagę, że jeden sędzia w kraju średnio załatwia 492 sprawy. Dokładnie nie wiemy, bo to trzeba by było przeliczyć w zależności od szczebla sądownictwa, ale tak można przyjąć" - dodała.

Dokonana niemal sześć lat temu reforma procedury wyłaniania sędziów do KRS była i jest krytycznie oceniana przez część środowiska prawniczego oraz polityków. Ich zdaniem, zmiana sposobu wyboru sędziów - członków KRS doprowadziła do m.in. braku niezależności tej Rady od władzy ustawodawczej i wykonawczej

Nowelizacja z grudnia 2017 r. wprowadziła wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. W skład KRS, która liczy 25 członków, wchodzi obecnie 15 sędziów wybranych przez Sejm oraz I prezes SN, prezes NSA, czterech posłów, dwóch senatorów, przedstawiciel prezydenta i minister sprawiedliwości. W maju ub.r. Sejm po raz drugi dokonał wyboru sędziowskich członków Rady.(PAP)

ak/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (4)

dodaj komentarz
q__
juz to widze ze sedziowie wydaja 2 wyroki dziennie (ok 500 rocznie)...
samsza
Z wyborem posłów PO do KRS, przez Sejm, neokrs przeszedł do historii.
ortograf
Mylisz się. Sejm zgodnie z konstytucją uzupełnił skład KRS o swoich 4 przedstawicieli - art 187.1.3 Konstytucji. I tylko tylu może wybrać. Nie kolejnych 15 sędziów jak to zrobił PiS. Jest to więc nadal NeoKRS.

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki