Resort klimatu zapowiada zmiany w programie "Czyste powietrze"

Ministerstwo klimatu zapowiada zmiany w programie "Czyste powietrze". Chce zastąpić sprawdzanie dokumentów finansowych oświadczeniami potencjalnych beneficjentów - poinformował w środę wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podczas II konferencji Kolej na Energię zorganizowanej przez klaster Luxtorpeda 2.0.

(fot. anatoliy_gleb / Shutterstock)

"Jesteśmy w przededniu ogłoszenia nowej wersji programu "Czyste powietrze". Dzisiaj program "Czyste powietrze", który znakomicie pomaga w obniżeniu niskiej emisji, emisji w mieszkalnictwie, jest krytykowany zwłaszcza z uwagi na kwestie dotyczące dotacji, że wymagają one długiego okresu rozpatrywania. Chcemy to wszystko zdecydowanie uprościć" - powiedział Zyska.

"Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie zajmował się głównie dotacjami, natomiast w zakresie pożyczek chcemy zaprosić do współpracy banki, które będą wspomagać i rozpatrywać wnioski. Uproszczenie będzie polegało na tym, że zastąpimy sprawdzanie dokumentów finansowych oświadczeniami potencjalnych beneficjentów. Później przy ewentualnej weryfikacji, to służby skarbowe będą mogły analizować, czy były to zgodne z prawdą oświadczenia" - dodał.

"Czyste powietrze" to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. ogólnopolski program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z szacunkowo ok. 3 mln jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowo budowanych. Realizacja programu jest zaplanowana na lata 2018-29, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 wizytator

Czyli dalej będzie to program dla tych ktorych nie stać na utrzymanie domu. Oni dostaną 50%+ ulgi. Reszta niech nie marnuje czasu w kolejce. Widzę że bardzo zależy autorom programu na poprawie jakości powietrza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne