Czy warto inwestować w srebro? cz. 1

główny analityk Bankier.pl
Biały metal od zawsze wypadał słabo w blasku złota. Jednakże zmiany, jakie zaszły w ostatnich dwóch dekadach, sprawiają, że niedługo może się to zmienić. Podczas gdy notowania złota biją nominalne rekordy wszech czasów, srebro pozostaje znacznie tańsze niż 30 lat temu.

Srebro najlepiej można scharakteryzować jako szlachetny metal przemysłowy. W sensie chemicznym jest ono metalem szlachetnym, podobnie jak złoto czy platyna. Natomiast podobnie jak platyna, ale w przeciwieństwie do złota znajduje wykorzystanie przede wszystkim w przemyśle. W ten sposób srebro jako inwestycja plasowałoby się gdzieś pomiędzy złotem a miedzią.

Srebro jako surowiec

W przeszłości srebro było obok złota głównym metalem monetarnym. Srebrnymi monetami płacono od czasów starożytnych aż do końca lat 60. ubiegłego wieku. Wówczas rosnąca cena metalu sprawiła, iż wartość surowca zawartego w srebrnych dolarach, frankach czy markach przewyższyła ich wartość nominalną. Rządy zastąpiły je monetami wykonanymi z metali nieszlachetnych, a srebro znikło ze sceny obiegu pieniężnego. Gdy złoto ponownie staje się pieniądzem, srebro pozostaje surowcem przemysłowym. W 2009 roku zapotrzebowanie zgłaszane przez gospodarkę stanowiło 82% globalnego popytu na srebro. Pozostała część białego metalu została zgromadzona przez inwestorów.


Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Silver Institute

W mijającej dekadzie zagregowany popyt na srebro pozostawał stabilny, choć cena tego metalu wzrosła z 4,5 USD do 18 USD za uncję. Co roku świat potrzebował około 900 milionów uncji (czyli niespełna 28 tysięcy ton) srebra. Przy czym struktura popytu uległa dość istotnym modyfikacjom. Na przestrzeni ostatnich 10 lat doszło do przełomu w technologii fotograficznej. Analogowe aparaty zostały w znacznym stopniu zastąpione przez urządzenia cyfrowe. To skutkowało drastycznym spadkiem zapotrzebowania na klasyczne filmy, do produkcji których wykorzystuje się srebro. Przemysł fotograficzny, który u schyłku XX wieku zużywał 218 milionów uncji srebra i odpowiadał za jedną czwartą zużycia tego metalu, w roku 2009 potrzebował tylko 83 mln uncji, co stanowiło 9,3% popytu. Zawierający srebro papier wciąż wykorzystują radiolodzy, ponieważ nadal często zapewnia on lepszą jakość niż technologie cyfrowe i przy tym jest zdecydowanie tańszy.

Struktura popytu na srebro w latach 2000-09

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Silver Institute

Srebro a nowe technologie

W tym czasie systematycznie zwiększało się zapotrzebowanie zgłaszane przez pozostałe gałęzie przemysłu. Decydująca była rosnąca produkcja elektroniki: w ostatniej dekadzie świat uzależnił się od komputerów i różnego rodzaju gadżetów. Współcześnie bez zastosowania choćby odrobiny srebra nie da się wyprodukować nawet komputerowej klawiatury. Biały metal stosowany jest także przy produkcji płyt CD i DVD oraz ekranów plazmowych. Do wytworzenia 32-calowej „plazmy” zużywa się około 40 gram srebra (ok. 1,3 uncji). Srebro kryje się niemal w każdym układzie scalonym zamontowanym w radiu, samochodzie, pralce czy telefonie komórkowym. Inżynierowie wykorzystali tutaj specyficzną właściwość srebra, które jest najlepszym przewodnikiem elektrycznym.

Ale to tylko pierwsza fala nowych zastosowań srebra. Pomimo niemałych kosztów metal ten stosuje się także przy produkcji baterii, łożysk w silnikach lotniczych, lutach narażonych na działanie wysokich temperatur, luster, reflektorów oraz tysięcy różnych urządzeń, bez których trudno sobie wyobrazić codzienne życie. Srebro jest stosowane jako katalizator przy wytwarzaniu formaldehydu i tlenku etylu, bez których możemy zapomnieć o produkcji wszelakich materiałów syntetycznych, takich jak poliester.

Każdego roku dochodzą nowe zastosowania białego metalu. Coraz większą popularność zyskuje on w medycynie, gdzie wykorzystywane są jego właściwości bakteriobójcze. Ostatnio hitem marketingowym są dezodoranty zawierające „jony srebra” czy koszulki z mikrowszywkami z białego metalu, które ponoć mają zabijać zapach potu.

Najlepszą perspektywą cieszy się jednak sektor energetyczny. Okazuje się, że srebro kapitalnie spisuje się przy produkcji ogniw fotowoltaiczych. Tłumacząc na polski: bez srebrzystobiałego metalu nie ma paneli słonecznych. Według European Photovoltaic Industry Association to wytworzenia jednego wata mocy panelu słonecznego potrzeba 0,12 grama srebra. Tylko w tym roku moc zainstalowana w europejskich elektrowniach słonecznych ma wzrosnąć o 44%, osiągając poziom 33 miliardów watów.

Współczesne zastosowania srebra są więc ogromne i cechują się jedną podstawową różnicą względem przeszłości. Obecnie zużywane srebro ginie bowiem bezpowrotnie. O ile przetopienie srebrnej monety czy stołowej zastawy nie stanowi problemu, to trudno sobie wyobrazić masowy skup klawiatur, aby z każdej odzyskać kilka gram kruszcu. Tak samo jest z zanikającym popytem na klisze fotograficzne, które do tej pory były głównym źródłem srebra pochodzącego z recyklingu. W tym przypadku mniejszy popyt paradoksalnie przekłada się także na mniejszą dostępność surowca.

Z tego wynika jeszcze jedna cecha: przemysłowy popyt na srebro najprawdopodobniej jest bardzo mało elastyczny cenowo. Ponieważ do wyprodukowania każdego pojedynczego urządzenia potrzeba bardzo niewielkich ilości metalu, to jego udział w całkowitych kosztach produkcji jest śladowy. W związku z tym nikt by się nie przejął, gdyby ceny srebra wzrosły na przykład sześciokrotnie. Taka sytuacja jest nie do pomyślenia w przypadku ropy naftowej, stali czy pszenicy.

Krzysztof Kolany
Analityk Bankier.pl

Czy warto inwestować w srebro? (cz. 2)

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 infinum

Panie Krzysztofie, jak rozumiem w drugiej części będzie jakaś informacja jak inwestować w srebro, bo zapewne wielu czytelników może ten temat interesować.

Warto też będzie zaznaczyć, że fizyczne srebro nie jest zwolnione z VAT tak jak np. złoto, wobec czego opłacalność takiej inwestycji jest mocno dyskusyjna.

Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz !
0 1 ~mnji

Prozę jeszcze dodać ze zasoby srebra są mniejsze niż złota.

! Odpowiedz
0 0 ~roughneck

https://www.bankier.pl/forum/temat_inwestycja-w-srebro-pytanie,7913459.html

! Odpowiedz
0 0 ~roughneck

http://www.gata.org/node/8466

! Odpowiedz
0 0 ~roughneck

http://news.silverseek.com/SilverSeek/1254150488.php

! Odpowiedz
0 3 ~Blomkvist

Ja inwestuję w srebro... pod postacią numizmatów;) Raz, że to naprawdę wciągające hobby, a dwa - naprawdę dobra inwestycja, na której raczej nie da się stracić;) Wszystkim, mającym podobne podejście, polecam zajrzeć na stronę Skarbca Mennicy Polskiej, kliknąć na "audiencję z królem" i wziąć udział w ich nowym konkursie. Można wygrać jeden z 500 srebrnych numizmatów lub sporą zniżkę na inne numizmaty Skarbca. Konkurs nie jest trudny, więc warto próbować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~silverman

no proszę Cię, "nie da się stracić"? wszystkie te monetki w 2008 r. potraciły połowę na aukcjach bo nadmuchali bąbel, jak ten numer z pamiętnym sokołem wędrownym oferowanym po 300 zł nawet!! ale zgadzam się: srebro może dobić do 40 dolców. ale potem masakryczna uwała na 20 razem z ogólnoświatowym giełdowym krachem.

! Odpowiedz
0 0 infinum odpowiada ~silverman

@silverman, oj dobrze gdyby się stało tak jak piszesz. Można by się po raz ostatni w życiu obkupić po tak niskich cenach :)

A co do monet typy sokół wędrowny i inne numizmaty. Kupowanie monet kolekcjonerskich jako forma zabezpieczenia przed inflacją to skrajna głupota.
Wielu ludzi się na to zapewne natnie, ale uczciwi dealerzy nie będą wciskać klientom kitu.

Na numizmatach, to się trzeba po prostu znać.
Jak kupować, to tylko złoto i srebro inwestycyjne próby 0,999.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~srek

Oczywiście, że warto, ale na pewno nie teraz - aktualnie mamy okres optymalnego inwestowania w nieruchomości magazynowe. Obserwujcie to - http://www.jartom.com/zdjecia/ Myślę, że nie prędko nadejdzie tak dobry okres na inwestowanie w nieruchomości - widać zainteresowanie firm, a niektóre wyceny naprawdę pozytywnie zaskakują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 arturixx

jak kupiłem sztaki kilkogramowe próby 999 i zobaczymy co z tego bedzie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
SREBRO -2,94% 14,20
2020-03-30 22:06:00
WIG -0,15% 40 827,13
2020-03-30 17:15:02
WIG20 0,12% 1 477,65
2020-03-30 17:15:01
WIG30 -0,10% 1 699,74
2020-03-30 17:15:01
MWIG40 -1,10% 2 832,89
2020-03-30 17:15:01
DAX 1,90% 9 815,97
2020-03-30 17:37:00
NASDAQ 3,62% 7 774,15
2020-03-30 22:02:00
SP500 3,29% 2 625,10
2020-03-30 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.