REKLAMA

Czy to koniec rządów centrolewicy na Litwie?

2020-10-24 08:34
publikacja
2020-10-24 08:34
Czy to koniec rządów centrolewicy na Litwie?
Czy to koniec rządów centrolewicy na Litwie?
fot. INTS KALNINS / / Reuters

W niedzielę na Litwie odbędzie się druga tura wyborów sejmowych, która zadecyduje o tym, czy przy władzy pozostanie rządząca obecnie centrolewica, czy zastąpi ją centroprawica wraz z konserwatystami. O dwa mandaty w tej turze walczy też Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

„Pod względem już uzyskanych mandatów i liczby kandydatów ubiegających się w drugiej turze, przodują konserwatyści Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD), ale nie przesądza to na razie o ostatecznym ich zwycięstwie” - mówi w rozmowie z PAP litewski politolog Lauras Bielinis.

Ekspert podkreśla, że sytuacja może się odwrócić. "Na Litwie w drugiej turze często wyborcy głosują przeciwko konserwatystom” - wyjaśnia Bielinis - „Może się okazać, że w dogrywce konserwatyści druzgocąco przegrają i ponownie zostaną w opozycji" - dodaje.

Na Litwie obowiązuje mieszana ordynacja. 70 deputowanych w 141-osobowym jednoizbowym parlamencie wybieranych jest z list partyjnych, a 71 – w okręgach jednomandatowych.

Do Sejmu trafią ugrupowania, które w pierwszej turze zdobędą powyżej 5 proc. głosów. W okręgach jednomandatowych obowiązuje inna zasada. Jeżeli żaden z kandydatów w pierwszej turze nie uzyska ponad 50 proc. głosów przy 40-procentowej frekwencji, to w drugiej turze walczy o mandat dwóch kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów w pierwszej rundzie głosowania.

Pierwszą turę wyborów, które odbyły się przed dwoma tygodniami, 11 października, wygrali konserwatyści. TS-LKD zdobył 23 mandaty. Współrządzący obecnie Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS) – zdobył 16 mandatów, Partia Pracy (DP) – 9, po 8 mandatów uzyskały Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) i liberalna Partia Wolności (LP), a Litewski Ruch Liberałów (LRLS) – 6.

Pozostałe ugrupowania, w tym Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), nie przekroczyły progu wyborczego. Polska partia zdobyła 4,8 proc. głosów.

W okręgach jednomandatowych w pierwszej turze wybory odbyły się tylko w trzech okręgach. Dwa mandaty zdobyła AWPL-ZChR i jeden TS-LKD.

W niedzielę walka będzie się toczyła o 68 mandatów. O miejsca w ławie poselskiej powalczy 54 przedstawicieli TS-LKD, 32 z LVZS, po 12 z LSDP i LP, 9 z LRLS. W sześciu okręgach wystąpią kandydaci niezależni, a w czterech - kandydaci z innych partii.

AWPL-ZChR w niedzielę zawalczy o kolejne dwa mandaty. W okręgu niemeńczyńskim Rita Tamasziuniene z AWPL-ZChR, która przed dwoma tygodniami zdobyła tu 37,42 proc. głosów zmierzy się z konserwatystą Justasem Dżiugelisem (20,91 proc. głosów). Natomiast w wileńskim okręgu Nowa Wilejka Romualda Poszewiecka z AWPL-ZChR z wynikiem 14,24 w pierwszej turze zmierzy się ze zwyciężczynią pierwszej rundy konserwatystką Moniką Navickiene (34,10 proc. głosów).

Partia polska, która poprzednio dwukrotnie (w 2012 i w 2016 roku) przekroczyła próg i miała ośmiu posłów, a w ciągu ostatniego roku należała też do koalicji rządzącej, w nowym Sejmie może mieć maksymalnie cztery mandaty.

AWPL-ZChR w ubiegłym tygodniu złożyła wniosek do Głównej Komisji Wyborczej (VRK) o unieważnienie wyników wyborów parlamentarnych w okręgach wielomandatowych wskazując na „rażące naruszenia prawa”.

Komisja rozpoczęła rozpatrywanie wniosku. Jej przewodnicząca Laura Matjoszaityte poinformowała, że sprawa zostanie „dogłębnie zbadana”, a orzeczenie przedstawione przed zatwierdzeniem ostatecznych wyników wyborów, czyli po drugiej turze wyborów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/ jar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
grab
Chrześcijańscy Demokraci, to wyjątkowo śmieszny twór a dla Litwy tragiczny-patrz Polska.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki