Czy przesiądziemy się do samochodów elektrycznych?

Ostatnie lata wskazują na bardzo dynamiczny wzrost udziału samochodów elektrycznych i hybryd plug in w rynku motoryzacyjnym. Czy to już rewolucja elektromobilności, czy eko musi być na prąd i jakie są bariery w rozwoju napędu elektrycznego?

- Mówi się, że jesteśmy w fazie rewolucji związanej z elektromobilnością, czyli gwałtownej zmiany rodzaju samochodów, którymi będziemy się poruszać. Nie będzie to już napęd spalinowy, tylko napęd elektryczny. Tych samochodów z napędem alternatywnym tak naprawdę jest kilka rodzajów: są samochody z napędem wyłącznie bateryjnym, są to samochody hybrydy typu plug in, czyli tam gdzie dominująca jest energia pochodząca z baterii, natomiast też posiłkujący się silnikiem spalinowym, wreszcie te pełne hybrydy, gdzie dominującym napędem, jest napęd spalinowy. Mówimy o rewolucji w sensie kierunku i trendu, natomiast gdybyśmy popatrzyli na liczbę samochodów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach, to nie jest ona zbyt znacząca - mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

- Nie możemy mówić w tym momencie o gwałtownym przesiadaniu się na samochody elektryczne. Wynika to też trochę z funkcjonalności tych samochodów. W dalszym ciągu mamy do czynienia z ich ograniczonym zasięgiem, dalej budujemy dopiero infrastrukturę ładowania, która jest niezbędna do tego, żeby z tych samochodów dało się korzystać i w dalszym ciągu mówimy o samochodach z jednak z ograniczonym czy mniejszym zasięgiem w stosunku do samochodów z silnikiem spalinowym. To spowoduje, że te samochody nie znajdą w najbliższym czasie pewnie tak dużej liczby nabywców, żebyśmy mówili o zjawisku masowym - mówi Michna.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 ajwaj

Moja piekna kolezanka > blondynka (pieknie tanczy, piekne oczy itd.itp.)
stwierdzila "na krzeslo elektryczne sama nie pójde"
polegam na jej intuicji, na IQ troche mniej i odpalamy nasze 12 anty-eko garów, w anty-eko-cabrio :)

W razie braku energii przywiezie taksówkarz w kanistrze i nie trza ciagnac druta od chlopa przez pola z 220V

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 zenonka

Polacy chcą ładować elektryki energią z węgla. Ci Polacy to geniusze.

! Odpowiedz
2 8 trooper

Na to wygląda niestety. Największy PR z rządu idzie właśnie na samochody elektryczne i kopalnie węgla. Plebs i tak nie łączy tych dwóch faktów, bo mu się mdli oczy wizją elektrowni atomowej, która rzekomo ma powstać za 20 lat.

! Odpowiedz
1 3 paull2 odpowiada trooper

Racja z wegla... tyle ze Elektrownia ma sprawnosc ciagla 40% auto przecietnie u 20% Wiec itak jest 2 razy lepiej.
Po drugie auto ma maly gadzet w postaci katalizatora..... a w elektrowni to caly kompleks do oczyszczania spalin.
Wiec nawet jazda na pradzie z wegla bedzie miala sens.

! Odpowiedz
8 6 pluto85md

Wieksze korzysci ekologiczne sa przy nowoczesnie zarzadzanym wspoldzieleniu pojazdow spalinowych niz przy jedzeniu autem elektryczny nawet w warunkach dunskich -60% energii z OZE.

Rower metropolitalny dla Trojmiasta i okolic (1 mln mieszkancow) za okolo 40 mln zl na 6.5 roku pozwoli przy ostroznych szacynkach zrezygnowac z 2 tys przejazdow samochodow dziennie. W zasadzie to te 2 tys aut stanie sie zbedne.

Gdyby podobnie rozbudowany system istnial dla samochodow, to polowa aut stalaby sie zbedna. Oczywoscie dzis problemem dla wypozyczalni elektrycznych jest przestrzen, trzeba wygospodarowac miejsca na ladowarki i odpowiednia ilosc stanowisk. Auta spalinowe moga stac na dowolnym parkingu, a lokalizowane smartfonem w obszarze dzialania systemu moga byc uzywane srednio przez 7 do 9 uzytkownikow na dobe.

Bogadztwo wg biednych to posiadanie auta, bogadztwo wg myslacych to jego nieposiadanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 antek10

:-) no jasne. Składki w OFE tez były nasze. Po co oni pisza takie pitolenie o szopenie.

! Odpowiedz
10 19 wizytator

Tu się nie ma co oszukiwać. Dla takiego kraju jak my w ogonie UE w każdym rankingu, to możemy sobie pozwolić na elektryczne ROWERY, a nie auta. Ale zza ministerialnego biurka i rządowej limuzyny świat wygląda inaczej.

! Odpowiedz
14 18 po_co

To się stąd wyprowadź albo zrób coś żeby było lepiej (lepiej wg. Ciebie).
Uwielbiam takie bezsensowne i nic nie wnoszące zrzędzenie. Postaw się, a jak nie umiesz tego zrobić to zachowaj swoje idiotyczne dygresje dla siebie.

Odwiedź trochę świata to będziesz mieć porównanie, UK to jedna wielka kolonia dla oszustów podatkowych, we Francji czarnoskóry imigrant ma więcej praw niż rodowity Francuz, w Niemczech potykasz się o Azjatów i muzułmanów, we Włoszech lepiej nic nie jeść i nie spać w hotelach bo można nabawić się ciężkich chorób, w Hiszpanii poza Katalonią BIEDA, w Grecji i na Cyprze można natknąć się na wojsko.

Po prostu za granicą jest CUDOWNIE !

Pomnę tylko, że poza Europą i kilkoma państwami Azjatyckimi na całym świecie panuje bieda, że aż piszczy. Brak dostępu do podstawowych środków higieny, do lekarstw, do czystej wody pitnej (z tym nawet bogaty Izrael ma problemy).

Następnym razem zanim zaczniesz narzekać na to jak źle Ci we własnym kraju, gdzie masz święty spokój i dostęp do wszystkiego czego Ci potrzeba (jeżeli poprzesz to pracą), gdzie nie świstają Ci kule nad głową, a opieka medyczna nie wymusza na Tobie dożywotniego kredytu, zastanów się proszę czy inni na świecie nie mają gorzej. Bo mają.

Jak tak bardzo Ci brakuje pieniędzy to problem leży w Tobie samym, możesz mi wierzyć lub nie ale w Polsce tak samo jak na całym świecie można zarabiać miliony albo klepać biedę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 26 karbinadel

Gdyby autka na baterie miały sens ekonomiczny, już dawno wyparłyby diesle i benzynowce. A w pierwszym rzędzie jeździłyby jako taksówki, auta kurierskie itd.

! Odpowiedz
10 23 fakpejsy

Od kiedy elektryki sa eko?! Bujda na resorach!

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia