REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Czy podatek bankowy ogranicza zagraniczną ekspansję polskich banków?

2018-10-16 13:55
publikacja
2018-10-16 13:55

Potrzebna byłaby zmiana formuły podatku bankowego, bo w obecnej formie ogranicza rozwój polskich banków i ich ekspansję zagraniczną - podkreślali uczestnicy wtorkowego panelu na temat ekspansji zagranicznej banków.

fot. stokkete / / YAY Foto

Panel był częścią dwudniowego kongresu bankowości korporacyjnej i finansowania przedsiębiorstw.

Jednym z poruszanych wątków była kwestia podatku od instytucji finansowych, tzw. podatku bankowego. Jak mówił prezes Santander Bank Polska Michał Gajewski, podatek w obecnej formie stwarza bariery rozwoju sektora w kraju, a tym samym ekspansji zagranicznej polskich banków. Stawia je też w gorszej sytuacji konkurencyjnej wobec banków zagranicznych, które mogą korzystać z nie objętego tym podatkiem wsparcia z zagranicy.

Zaznaczył, że jego zdaniem kwestie formuły tego podatku powinna być przedmiotem rozmów z przedstawicielami rządu.

Z kolei wiceprezes PKO BP Maks Kraczkowski wskazywał na potrzebę stabilności przepisów regulacyjnych jako ważnym czynniku, służącym rozwojowi i ekspansji sektora. W sprawie podatku bankowego, jak dodał, "wszystko zostało powiedziane".

Prowadzący panel inny wiceprezes PKO BP Jakub Papierski uznał postulat zmian w formule podatku bankowego jako jeden z wniosków z debaty.

Podatek od instytucji finansowych (tzw. bankowy) zaczął obowiązywać od 1 lutego 2016 r. Banki, firmy ubezpieczeniowe oraz inne instytucje finansowe zostały obłożone daniną, wynoszącą rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.

Podczas panelu poruszano też temat innych barier dla ekspansji polskich banków za granicą. Prezes Banku Pekao SA Michał Krupiński zwracał uwagę, że istotną barierą wychodzenia przez bank poza macierzysty rynek jest oczekiwany na innym rynku zwrot z kapitału. Ten zwrot jest dla banku satysfakcjonujący tylko przy wystarczająco dużej liczbie klientów.

Michał Gajewski mówił, że różnice w systemach regulacyjnych różnych państw są ważną barierą w ekspansji zagranicznej banków. Bo np. o ile polski klient Santander Bank Polska może korzystać za granicą z bankomatu, to już polski przedsiębiorca, jeśli chciałby skorzystać z finansowania przez bank Santander działający w innym kraju, mógłby mieć problem, bo według innych systemów regulacyjnych byłyby oceniane jego zdolności finansowe.

Michał Krupiński także wskazywał na różne systemy regulacyjne jako na barierę dla zagranicznej ekspansji banków. Jego zdaniem siła lokalnych regulatorów jeszcze wzrosła po kryzysie finansowym sprzed 10 lat.

"Nasi klienci oczekują, abyśmy mieli przedstawicielstwa także w krajach poza Europą, widać że ta luka istnieje - mamy przedsiębiorstwa, które rosną 20-30 proc., mają silne nadwyżki gotówkowe, mocno penetrują zagraniczne gospodarki pod względem akwizycyjnym i tutaj potrzebują wsparcia" – powiedział Michał Krupiński, prezes Banku Pekao SA na Kongresie Bankowości Korporacyjnej i Finansowania Przedsiębiorstw.

"Mamy wielu eksporterów i do tej pory polskie banki nie adresują ich potrzeb w sposób zadowalający i wystarczający” – dodał.

Bank Pekao otworzył pod koniec września swoje pierwsze przedstawicielstwo w Londynie, które ma stanowić wsparcie dla polskich firm planujących ekspansję zagraniczną.

"Dla nas to pierwszy krok fizycznej obecności poza Polską” – powiedział Krupiński.

Według prezesa, wskutek rozwoju technologii fizyczna obecność banku na danym rynku często nie jest warunkiem, by mógł on prowadzić ekspansję zagraniczną.

"Nie trzeba mieć fizycznej obecności, by tego typu ekspansję prowadzić, zwłaszcza jeśli chodzi o bankowość detaliczną” – powiedział Krupiński.

Wiceprezes PKO BP Maks Kraczkowski mówił, że jego bank ma rozbudowaną sieć placówek zagranicznych, które korzystają ze wszystkich najnowocześniejszych rozwiązań, dotyczących płatności, a przykład realizowanej przez PKO BP aplikacji mobilnej IKO pokazuje, że polskie firmy mogą wyznaczać nowe trendy także w nowoczesnych technologiach.

PKO BP, dodał, przy ekspansji zagranicznej kieruje się zaś przede wszystkim zasadą, że to co jest dobre dla polskiej gospodarki, jest dobre dla PKO BP.

W kwietniu 2017 roku PKO BP otworzył oddział w Czechach, którego działalność koncentruje się na obsłudze klientów korporacyjnych. Oddział w stolicy Czech był drugim po Frankfurcie nad Menem, zagranicznym oddziałem korporacyjnym banku.

Uczestnicy panelu odpowiadali też na zadane drogą elektroniczną pytania widzów, m.in., czy banki takie jak Pekao SA czy PKO BP planują w najbliższym czasie jakieś zagraniczne zakupy. Prezesi unikali jednoznacznych deklaracji - Kraczkowski powiedział, że ewentualne zakupy będą podporządkowane logice biznesowej.

pś/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
trooper
Krok po kroku te 'genialne' reformy PIS-u będą niebawem usuwane bo przynoszą więcej szkody niż pożytku. Swoje zrobiły - wybory wygrali.

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki