Czy nowy prezes Tesco wyciągnie je z kłopotów?

2014-07-21 12:31
publikacja
2014-07-21 12:31
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

Philip Clarke, prezes największej brytyjskiej sieci supermarketów odejdzie w październiku ze stanowiska. Zastąpi go dotychczasowy manager Unilever Dave Lewis.

Dave Lewis formalnie obejmie posadę nowego prezesa 1 października. Będzie wspierany przez byłego CEO do końca stycznia 2015 roku. Według zarządu spółka powinna dzięki tej zmianie utrzymać i poprawić swoją pozycję na rynku sprzedaży detalicznej.

Philip Clarke był dyrektorem generalnym Tesco od 2011 roku. Od tego czasu udziały sieci handlowej na rynku krajowym spadły z 30,2% do 28,9%, głównie na rzecz ekspansji niemieckich dyskontów takich jak Lidl i Aldi. Ponadto zysk przed opodatkowaniem spółki w minionym roku fiskalnym spadł o 6,9% do poziomu 3,05 mld funtów.

Tesco jest obecnie największym sprzedawcą detalicznym w Wielkiej Brytanii i trzecim co do wielkości na świecie. Kapitalizacja spółki notowanej na londyńskiej giełdzie sięga 23 mld funtów. Tesco zatrudnia 530 tysięcy pracowników i posiada ponad 6 tysięcy sklepów na świecie.

Podstawowe wynagrodzenie nowego prezesa wyniesie 1,25 mln funtów rocznie.

To nie jedyna zmiana personalna w Tesco w tym miesiącu. Wcześniej nowym dyrektorem finansowym został Alan Stewart, zastępując Laurie’go McIlwee.


/aw

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki