Czy nowy prezes Tesco wyciągnie je z kłopotów?

Philip Clarke, prezes największej brytyjskiej sieci supermarketów odejdzie w październiku ze stanowiska. Zastąpi go dotychczasowy manager Unilever Dave Lewis.

Dave Lewis formalnie obejmie posadę nowego prezesa 1 października. Będzie wspierany przez byłego CEO do końca stycznia 2015 roku. Według zarządu spółka powinna dzięki tej zmianie utrzymać i poprawić swoją pozycję na rynku sprzedaży detalicznej.

Philip Clarke był dyrektorem generalnym Tesco od 2011 roku. Od tego czasu udziały sieci handlowej na rynku krajowym spadły z 30,2% do 28,9%, głównie na rzecz ekspansji niemieckich dyskontów takich jak Lidl i Aldi. Ponadto zysk przed opodatkowaniem spółki w minionym roku fiskalnym spadł o 6,9% do poziomu 3,05 mld funtów.

Tesco jest obecnie największym sprzedawcą detalicznym w Wielkiej Brytanii i trzecim co do wielkości na świecie. Kapitalizacja spółki notowanej na londyńskiej giełdzie sięga 23 mld funtów. Tesco zatrudnia 530 tysięcy pracowników i posiada ponad 6 tysięcy sklepów na świecie.

Podstawowe wynagrodzenie nowego prezesa wyniesie 1,25 mln funtów rocznie.

To nie jedyna zmiana personalna w Tesco w tym miesiącu. Wcześniej nowym dyrektorem finansowym został Alan Stewart, zastępując Laurie’go McIlwee.


/aw

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil