Przelał pieniądze na giełdę kryptowalut przez pomyłkę. Nie udało się cofnąć przelewu

analityk Bankier.pl

Jeden z użytkowników serwisu Wykop.pl popełnił kosztowną pomyłkę - wysłał pieniądze na konto upadającej giełdy kryptowalut Bitmarket. Po chwili zorientował się, że to był błąd. Przelew jeszcze nie został wysłany z banku. Czy to oznacza, że można anulować transakcję? Niestety nie w każdym banku jest taka możliwość.

Użytkownik serwisu Wykop.pl podzielił się historią o tym, jak prawdopodobnie stracił 3 tys. zł. 10 lipca niespodziewanie zakończyła działalność jedna z najstarszych giełd kryptowalut w Polsce – Bitmarket. Platforma utraciła płynność, a jej użytkownicy zostali na lodzie.

(fot. photobyphotoboy / YAY Foto)

Czy można anulować przelew? Nie zawsze

Nieświadom najświeższych wydarzeń po godzinie 7:00 rano klient zlecił przelew na rachunek giełdy. Zaraz po tym do użytkownika Wykopu dotarła informacja o zawieszeniu działalności przez Bitmarket. Ponieważ w Alior Banku, gdzie klient posiada rachunek, godziną zamknięcia przyjmowania zleceń na pierwszą sesję rozliczeniową jest 8:20, pechowy użytkownik Bitmarket miał nadzieję, że będzie w stanie anulować transakcję. Niestety nie było takiej możliwości.

Przypomnijmy, że zwykłe przelewy w złotych obsługiwane są przez system Elixir prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Działa on w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w ciągu dnia. W wyznaczonych momentach pomiędzy bankami przesyłane są informacje o przychodzących i wychodzących transakcjach, określa się pozycję uczestników systemu i dokonuje rozrachunku (przekazania środków).

KIR zamyka wejście do systemu Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. To graniczny moment - po nim rusza machina i transakcji nie da się cofnąć. Banki samodzielnie ustalają graniczną godzinę dla swoich klientów dla poszczególnych sesji. Do tego momentu operacje zlecone przez klientów czekają na wysłanie dalej i, teoretycznie, można je wycofać z kolejki.

W praktyce nie we wszystkich bankach taka opcja jest dostępna, a w większości instytucji użytkownik nie jest w stanie samodzielnie anulować niezrealizowanego jeszcze przelewu. Co więcej, niektóre banki pobierają opłatę za „przysługę” w postaci ingerowania w kolejkę oczekujących operacji.

Jak cofnąć przelew w banku?

Które banki pozwalają anulować jeszcze nie wysłany przelew?

Bank

Czy anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową jest możliwe?

Uwagi

Alior Bank

Nie

Bank Millennium

Nie

Bank Pekao

Nie

Bank Pocztowy

Nie

BNP Paribas Bank

Tak

Na infolinii, płatne 25 zł

BOŚ

Nie

Możliwe tylko w przypadku przelewów z datą przyszłą (odroczonych)

Citi Handlowy

Tak

Na infolinii

Credit Agricole Tak Tylko w placówce, tylko przelewy zlecone w placówce

eurobank

Tak

Na infolinii

Getin Bank

Tak

Na infolinii

Idea Bank

Tak

Na infolinii

ING Bank Śląski

Nie

mBank

Tak

Na infolinii

Nest Bank

Nie

PKO BP

Tak

Samodzielnie, w bankowości internetowej

Santander Bank Poolska

Tak

Na infolinii, płatne 25 zł

Źródło: Infolinie banków, banki, 11-12.7.2019.

W bankowości internetowej i mobilnej zwykle znajdziemy opcje pozwalające na edytowanie zleceń powtarzających się albo z datą przyszłą. Możliwość podglądu kolejki transakcji zleconych, ale jeszcze niezrealizowanych nie weszła do kanonu standardowych funkcji e-bankowości. W awaryjnych sytuacjach mogłaby się jednak okazać przydatna.

Błędnie zlecony przelew, już po wyjściu z banku, można próbować odzyskać innymi sposobami. Jeśli znamy adresata, najprościej będzie poprosić o zwrot środków. W innych sytuacjach pomoże  reklamacja złożona w banku i procedura wprowadzona do polskiego prawa w 2018 r.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
33 55 eagleeye

Dlatego ja mam konto w PKO BP a nie w jakich dziwnych tworach zagranicznych łupiących nas

! Odpowiedz
31 48 khh

Hahahahah, PKO BP to najbardziej lupiacy bank w Polsce, no moze jeszcze drugie Pekao moze sie z nim scigac...zagraniczne twory lupiace, buhahahaha, znalazl sie patriota...

! Odpowiedz
8 24 trollmaster odpowiada khh

no patrz, a mnie prowadzenie konta nic tam nie kosztuje...

! Odpowiedz
5 9 khh odpowiada trollmaster

Nie boj nie boj, doloza ci...ale tak serio to co z karta? 8 PLN/m czy trzeba obrotu nakrecic, zeby uniknac? Chyba, ze mowimy o inteligo, ale to nie do konca to samo.

! Odpowiedz
5 7 bbolo

sądze że choć to nie idealny bank to jeden z najlepszych. Moja sytuacja związana z Alior Bankiem płatność online za towar, teraz ten błąd został poprawiony jednak w starym systemie na płatnośc online wyskakiwało nie konto w PLN ale w USD tak było u mnie, dlatego duża płatnośc została zrealizowana z konta USD a nie PLN bank sobie sam zmienił walute po kursie tamtego dnia, nie musze chyba mówić jak sie ma kurs banku do kursu w kantorze. Alior ma również usługe kantoru ale ją trzeba aktywować, a to inna bajka. Wyszło tak że na tranzakcji strata była ponad 3100 zł. Bank nie poczuwał sie do winy, nie została uwzgledniona żadna z reklamacji. Ten bank pomimo iż zarabiał na mnie kupe kasy z gry na giełdzie i lokat, miał mnie gdzieś. Im nie chodzi o długofalowy biznes ale o zwabienie delikwenta i obrobić go jak sie da.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 jes odpowiada trollmaster

Konto dla dzieci jest darmo, to fakt.

! Odpowiedz
4 6 kryzysio odpowiada khh

Brrr, PKO, koszmar - byłem i nigdy więcej. Wolę mój miejscowy Bank Spółdzielczy.

! Odpowiedz
5 73 khh

Nie da sie anulowac przelewu, ktory jeszcze nie poszedl...ludzie, gdzie my zyjemy??

! Odpowiedz
2 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 13 khh odpowiada (usunięty)

no nie do konca, w burdelu placisz i chociaz troche przjemnosci z tego masz, a tu? No chyba, zeby przyjac, ze wszyscy jestesmy masochistami...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne