Przelał pieniądze na giełdę kryptowalut przez pomyłkę. Nie udało się cofnąć przelewu

analityk Bankier.pl

Jeden z użytkowników serwisu Wykop.pl popełnił kosztowną pomyłkę - wysłał pieniądze na konto upadającej giełdy kryptowalut Bitmarket. Po chwili zorientował się, że to był błąd. Przelew jeszcze nie został wysłany z banku. Czy to oznacza, że można anulować transakcję? Niestety nie w każdym banku jest taka możliwość.

Użytkownik serwisu Wykop.pl podzielił się historią o tym, jak prawdopodobnie stracił 3 tys. zł. 10 lipca niespodziewanie zakończyła działalność jedna z najstarszych giełd kryptowalut w Polsce – Bitmarket. Platforma utraciła płynność, a jej użytkownicy zostali na lodzie.

(fot. photobyphotoboy / YAY Foto)

Czy można anulować przelew? Nie zawsze

Nieświadom najświeższych wydarzeń po godzinie 7:00 rano klient zlecił przelew na rachunek giełdy. Zaraz po tym do użytkownika Wykopu dotarła informacja o zawieszeniu działalności przez Bitmarket. Ponieważ w Alior Banku, gdzie klient posiada rachunek, godziną zamknięcia przyjmowania zleceń na pierwszą sesję rozliczeniową jest 8:20, pechowy użytkownik Bitmarket miał nadzieję, że będzie w stanie anulować transakcję. Niestety nie było takiej możliwości.

Przypomnijmy, że zwykłe przelewy w złotych obsługiwane są przez system Elixir prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Działa on w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w ciągu dnia. W wyznaczonych momentach pomiędzy bankami przesyłane są informacje o przychodzących i wychodzących transakcjach, określa się pozycję uczestników systemu i dokonuje rozrachunku (przekazania środków).

KIR zamyka wejście do systemu Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. To graniczny moment - po nim rusza machina i transakcji nie da się cofnąć. Banki samodzielnie ustalają graniczną godzinę dla swoich klientów dla poszczególnych sesji. Do tego momentu operacje zlecone przez klientów czekają na wysłanie dalej i, teoretycznie, można je wycofać z kolejki.

W praktyce nie we wszystkich bankach taka opcja jest dostępna, a w większości instytucji użytkownik nie jest w stanie samodzielnie anulować niezrealizowanego jeszcze przelewu. Co więcej, niektóre banki pobierają opłatę za „przysługę” w postaci ingerowania w kolejkę oczekujących operacji.

Jak cofnąć przelew w banku?

Które banki pozwalają anulować jeszcze nie wysłany przelew?

Bank

Czy anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową jest możliwe?

Uwagi

Alior Bank

Nie

Bank Millennium

Nie

Bank Pekao

Nie

Bank Pocztowy

Nie

BNP Paribas Bank

Tak

Na infolinii, płatne 25 zł

BOŚ

Nie

Możliwe tylko w przypadku przelewów z datą przyszłą (odroczonych)

Citi Handlowy

Tak

Na infolinii

Credit Agricole Tak Tylko w placówce, tylko przelewy zlecone w placówce

eurobank

Tak

Na infolinii

Getin Bank

Tak

Na infolinii

Idea Bank

Tak

Na infolinii

ING Bank Śląski

Nie

mBank

Tak

Na infolinii

Nest Bank

Nie

PKO BP

Tak

Samodzielnie, w bankowości internetowej

Santander Bank Poolska

Tak

Na infolinii, płatne 25 zł

Źródło: Infolinie banków, banki, 11-12.7.2019.

W bankowości internetowej i mobilnej zwykle znajdziemy opcje pozwalające na edytowanie zleceń powtarzających się albo z datą przyszłą. Możliwość podglądu kolejki transakcji zleconych, ale jeszcze niezrealizowanych nie weszła do kanonu standardowych funkcji e-bankowości. W awaryjnych sytuacjach mogłaby się jednak okazać przydatna.

Błędnie zlecony przelew, już po wyjściu z banku, można próbować odzyskać innymi sposobami. Jeśli znamy adresata, najprościej będzie poprosić o zwrot środków. W innych sytuacjach pomoże  reklamacja złożona w banku i procedura wprowadzona do polskiego prawa w 2018 r.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 12 januszcebulak

Ale się wszyscy oburzyli. Skupcie się na tym który bank pozwala na cofnięcie przelewu, a który nie zamiast panicznie bronić kryptowalut, których nikt nie atakuje...

Miałem konto w banku Millennium i miałem podobną sytuację. Nie z przelewem, ale z nieprawidłowo naliczoną opłątą na karcie kredytowej. Zgłosiłem sprawę do banku i też nie mogłem zatrzymać rozliczenia. Musiałem czekać, aż pieniądze nie zostaną z karty ściągnięte i potem reklamować tranzakcję. Paranoja

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 51 czarny_kuskus

Niby przez pomyłkę, a jednak nie. Bankier, pudelkiem finansów

! Odpowiedz
10 28 krypsy

Co ta sprawa ma wspólnego z Bitmarketem? Masa ludzi przelewa pieniądze na zły numer konta przez pomyłkę. Akurat ten gość wysłał je go Bitmarketu, ale czy to zasługuje na osobny artykuł?

! Odpowiedz
2 89 lenaa

Co za durny tytuł artykułu. Przelał przez "pomyłkę". Dalej okazuje się ,że nie przelał przez pomyłkę tylko świadomie, nie wiedział jednak ,że giełda padła.

! Odpowiedz
14 47 nostsherlock

Wielka sensacja, bo ktoś przelał 3000 PLN nie tam gdzie trzeba. Takiego artykułu bym się spodziewał po brukowcach a nie tutaj

! Odpowiedz
13 62 infinum

straszą kryptowalutami, gdzie nie można cofnąć płatności, a tu proszę - "nowoczesna" i "bezpieczna" bankowość, a problemy dokładnie takie same + fikcja gwarancji bankowych finansowana z podatków

! Odpowiedz
18 32 moratar

mbank - nie ma mozliwosci anulowania. Przetestowane 5c miesciecy temu. Przelew utworzony o 23:30, na infolinii 15min pozniej powiedzieli ze sie nie da.

! Odpowiedz
1 35 gronostaj

Można przez system transakcyjny. Przetestowane wiele razy.

! Odpowiedz
1 30 karbinadel

Bzdury opowiadasz. Przelew, który jeszcze nie wyszedł, można samemu anulować w dowolnej chwili przez system transakcyjny na stronie www.

! Odpowiedz
3 4 cyklonb odpowiada gronostaj

Jak masz listę haseł jednorazowych (którą ci 14 września zabiorą) to tak a jak potwierdzasz kodem przysłanym na SMS to nie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne