Czy mandat karny od ITD okaże się nieważny?

Od czterech lat Inspekcja Transportu Drogowego może kontrolować także kierowców aut osobowych i karać ich za wykroczenia drogowe mandatami karnymi. Teraz Trybunał Konstytucyjny zbada, czy to prawo nie łamie konstytucji.

Czy mandat karny od ITD okaże się nieważny? (fot. Michal Kazmierczak / FORUM)

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek prokuratora generalnego o zbadanie zgodności przepisów rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2011 roku w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego oraz pracownikom Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Rok 2011 przyniósł wiele zmian w zakresie uprawnień inspektorów Transportu Drogowego, o czym pisaliśmy w artykule Inspekcja Transportu Drogowego może kontrolować wszystkich kierowcówOd 2011 roku już nie tylko kierowcy samochodów ciężarowych czy autobusów podlegają kontroli ITD. Również kierujący autami osobowymi mogą zostać skontrolowani przez inspektorów ITD pod kątem przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza nie przekraczania dozwolonej prędkości podróżowania. A w przypadku wykroczenia drogowego kierowca „osobówki” może otrzymać mandat karny wystawiony przez „zielonego inspektora”.

Dopiero teraz, po prawie czterech latach obowiązywania przepisów, sędziowie TK orzekną, czy wspomniane rozporządzenie jest zgodne z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym i z Kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia oraz z samą Konstytucją RP.

Rozprawa odbędzie się 3 lutego br.

KS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 17 ~qwer

spokojnie, jesli chodzi o kase do budzetu (z ktorej zyja sędziowie) to na pewno sie okaze, ze wszystko bylo ok :)przeciez nie beda podcinac galezi na ktorej siedza

! Odpowiedz
3 9 ~wars

Akurat wpłaty za mandaty nałożone przez ITD wpływają na konto ITD. Zrobili mi zdjęcie jadąc nieoznakowanym fordem na odcinku wąbrzeżno - stolno. Teren niezabudowany a ograniczenie 60 , więc patrolują go cały czas reperując sobie kasę. Droga koszmar a na dodatek hycel . Nie jeżdże już tam . Wolę nadłożyć i pojechać A2 / A1 omijając Sierpc, Rypin, Wąbrzeźno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~lol3

ciekawe, że nagle prokurator generalny występuje z takim wnioskiem. Po 4 latach. Czyżby rodzina i znajomi za dużo mandatów dostali?

! Odpowiedz
0 2 ~wars

A co z uiszczonymi karami jeśli TK ogłosi niezgodność ?

! Odpowiedz
1 2 ~zzz

lex retro non agit

! Odpowiedz
1 4 ~roo odpowiada ~zzz

ale to chyba jest rozstrzygnięcie co do uprawnienia wystawiajacego. Skoro okaże sie że wstawiono mandat karny przez osoby nie uprawnione to wszystkie do zwrotu.

! Odpowiedz
2 2 ~nana

UNIKAĆ "PROAMY"...NACIĄGAJĄ NA UBEZPIECZENIA A W PRZYPADKU SZKODY ZANIŻAJĄ ODSZKODOWANIA. NIE ODPOWIADAJĄ NA PISMA ...NAWET NIE ODPOWIADA DYREKTOR GENERALNY ŁUKASZ JADACHOWSKI. J A K N A J D A L E J OD p R O A M Y

! Odpowiedz
2 1 ~jebacz

A ja nie płace ITD. Niech spadaja na drzewo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.