REKLAMA

Czy kapitał ma wyznanie [Podcast]

2020-11-01 08:00
publikacja
2020-11-01 08:00
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Inwestowanie na giełdzie, ruletka i black jack, zarabianie na odsetkach i wahaniach bitcoina – co w różnych religiach jest dozwolone, a co zabronione?

Ile wolno zarobić pobożnemu żydowi, który ma piekarnię, a ile temu, który prowadzi luksusowy butik? Tę kwestię wyjaśnia sam Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

O specyfice tzw. bankowości islamskiej oraz islamskich ubezpieczeń opowiada profesor Katarzyna Górak-Sosnowska, która kieruje Zakładem Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Cudzołóstwo, kradzież, a nawet morderstwo są dla muzułmanina mniejszym grzechem niż wchodzenie w transakcje odsetkowe. A przecież posiadanie zwykłego rachunku w banku związane jest z zarabianiem na odsetkach. Co można zrobić, aby odkupić ten grzech opowiada Farhat Khan, imam ze Związku Muzułmanów Polskich.

W prawosławiu z kolei cennymi wartościami są skromność i pokora. Robiąc karierę w biznesie, np. w korporacji trzeba jednak wykazywać się diametralnie innymi cechami – przebojowością, czy umiejętnością pokazania się z jak najlepszej strony. Jak więc pogodzić bycie członkiem cerkwi z byciem pracownikiem korporacji? Na to pytanie stara się odpowiedzieć ksiądz Andrzej Kuźma, duchowny Cerkwi prawosławnej i pracownik naukowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

A dlaczego w krajach, gdzie dominującym wyznaniem jest lub był któryś z nurtów protestantyzmu gospodarka rozwija się lepiej, niż w innych? To – zdaniem Łukasza Ostruszki, dziennikarza „Pulsu Biznesu” oraz duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – nie przypadek.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
demeryt_69
Bernie Madoff został skazany na 150 lat więzienia za stworzenie piramidy finansowej, w której poszkodowanych zostało ok. 13,5 tys. indywidualnych inwestorów i organizacji. Co ciekawe, że dymał tylko dzianych leszczy ze swojej 'opcji' etnicznej - szalom!
drzaraza
Oszukał swoich ziomków.
demeryt_69
Nechemja Weberman, znany i powszechnie szanowany cadyk w społeczności ortodoksyjnych Żydów na Brooklynie, został skazany na 103 lata więzienia za jej molestowanie.

Sprawa ultra-ortodoksyjnego żydowskiego 'doradcy' religijnego toczyła się w sądzie na Brooklynie. Wśród postawionych Webermanowi 59 zarzutów
Nechemja Weberman, znany i powszechnie szanowany cadyk w społeczności ortodoksyjnych Żydów na Brooklynie, został skazany na 103 lata więzienia za jej molestowanie.

Sprawa ultra-ortodoksyjnego żydowskiego 'doradcy' religijnego toczyła się w sądzie na Brooklynie. Wśród postawionych Webermanowi 59 zarzutów znalazło się m.in. narażanie zdrowia i życia dziecka oraz wielokrotne wykorzystywanie seksualne dziecka.

W czasie procesu 18-letnia dziś ofiara zeznała, że cadyk wykorzystywał ją seksualnie od 12. roku życia. Wtedy to rodzice wysłali ją do niego, ponieważ nastolatka łamała surowe zasady chasydzkiej społeczności, do której należała jej rodzina. Chcieli, aby ten wpoił jej surowe zasady panujące w skrajnie ortodoksyjnej społeczności żydowskiej. Nie przypuszczali, że dziecko padnie jego ofiarą. Weberman zmuszał dziewczynkę do seksu oralnego i odgrywaniu ról jak z filmów pornograficznych. Trwało to do czasu, aż skończyła 15 lat.

W metropolii nowojorskiej mieszka około 250 tys. ortodoksyjnych Żydów sekty Satmar. Jest to największe ich skupisko poza Izraelem. Próbowali oni także przekupić ofiarę i jej męża proponując pół miliona dolarów w zamian za wycofanie zarzutów.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki