Czy internetowa plotka może wywołać run na bank?

analityk Bankier.pl

Nowoczesne technologie sprawiają, że w dzisiejszych czasach plotki mogą rozchodzić się niezwykle szybko. Sieci społecznościowe, komunikatory internetowe i telefonia komórkowa pozwalają w ciągu kilku godzin rozpowszechnić fałszywą wiadomość wśród milionów odbiorców. Dla banków odpowiednio skonstruowana plotka może okazać się wyjątkowo niebezpieczna.

Wczoraj na łamach Dyskusja.biz Grzegorz Nawacki donosił o szybko rozprzestrzeniającej się wiadomości dotyczącej rzekomych kłopotów z wypłacalnością mBanku. Bank zareagował wzorcowo w specjalnym oświadczeniu, donosząc o stabilnej sytuacji finansowej instytucji. Co ciekawe, w dokumencie przygotowanym przez bank nie ma słowa o krążącej plotce – bank słusznie zdecydował się nie kierować uwagi mediów na źródło nagłego zainteresowania kondycją biznesu.

NMB Bank w Zimbabwe stał się ofiarą internetowej plotki
NMB Bank w Zimbabwe stał się ofiarą internetowej plotki (fot. gemenacom / YAY Foto)

Nie zawsze jednak rozpowszechnianie plotki da się zdusić w zarodku. Zwłaszcza, jeśli trafia na podatny grunt. Przykładem mogą być wydarzenia, które miały miejsce tydzień temu w Zimbabwe. Ofiarą ataku stał się tam NMB Bank. Wśród użytkowników komunikatora WhatsApp krążyć zaczęła wiadomość brzmiąca jak doniesienie z wnętrza instytucji: „Do wszystkich, którzy mają konta w NMB i nie słyszeli jeszcze wiadomości – radzę zabierać stamtąd pieniądze tak szybko, jak jest to możliwe. Dostałem informację od jednego z zarządzających, że instytucja będzie zamknięta i zostanie wprowadzony komisarz”.

Jak donosi serwis Techzim, bank odczuł odpływ depozytów spowodowany fałszywą wiadomością. W ciągu ostatnich czterech lat w Zimbabwe upadło sześć banków, dlatego plotka została szybko podchwycona przez internautów. Bank zareagował w jedyny możliwy sposób, zapewniając o swojej wypłacalności. Jednak w zduszenie pogłosek musiał ostatecznie zaangażować się bank centralny Zimbabwe. RBZ wydał 24 lutego oświadczenie, w którym podkreślił, że NMB Bank jest w dobrej sytuacji finansowej, a „opinia publiczna powinna ignorować wszelkie mylące wiadomości pochodzące od niepoinformowanych jednostek dotyczące sytuacji banków i sektora bankowego”.

A jaki rating ma „Twój” bank?

A jaki rating ma „Twój” bank?

Po styczniowej obniżce ratingu Polski przez agencję Standard & Poor’s temat ratingów stał się niezwykle popularny. Tymczasem bez większego echa przeszła decyzja Fitch Ratings, który obniżył oceny dwóm polskim bankom - pisze Krzysztof Kolany.

Media społecznościowe doskonale nadają się do rozpowszechniania plotek, a nagłe wycofanie znaczącej części depozytów może mieć katastrofalne skutki dla banku-ofiary, zmuszając ją do walki o zachowanie płynności. Nowoczesny run na bank może zacząć się w internecie. Jest tylko kwestią czasu, kiedy po raz pierwszy ziści się taki scenariusz.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~adam

Plotka może też działać pozytywnie, zależy jaki kształt ma jej przekaz; z pewnością działa reklama, zwłaszcza ta często powtarzana; utrwala się w naszej świadomości. Często nachalnie wyskakująca działa na podświadomość. Tak mi się utrwaliły pożyczki z Ferratum, że w kryzysie po nie sięgnąłem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Zabezpieczenie

Nieważna jest plotka, a liczą się przede wszystkim FAKTY. Tylu fachowców wokół, a nikt nie potrafi powiedzieć jakie FAKTycznie %-owo zabezpieczenie muszą mieć banki w stosunku do wartości kredytów, których udzieliły.

! Odpowiedz
0 2 ~Toksycja

c.d. - Bankowcy wyrażają się w tonie jakby to było 100 %.

! Odpowiedz
0 2 ~Toksycja

c.d. - Tymaczasem jest to zaledwie niecałe 4 % - podobno. Pozwala na to tzw. "System Rezerw Cząstkowych" - patrz Wikipedia n.p. A to by znaczyło, że pozostałe 96 % to są pieniądze dopiero wykreowane w momencie zaciągania kredytu - taki zapis komputerowy czy pieniądze wklikane myszką, a nie należące do kogokolwiek jak to bankierzy głoszą wszem i wobec.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~max

Otóż to, wystarczy śledzić wpisy, komentarze i łatwo się o tym przekonać kto dzisiaj rządzi. INTERNET1. To medium potrafi uczynić cuda. Dobrze mieć mobilną kontrolę nad swoimi finansami, ja tak mam z kartą Getin UP. Polecam.

! Odpowiedz
4 14 ~partiot

Czyli co jesli 99% wyplaci to bank straci płynnosc, rozumiec nalezy że to nie bank tylko piramida! I nie bankierzy tylko banksterzy, żałosne

! Odpowiedz
0 18 ~krisss

mysle ze nawet okolo 20 % zalatwi sprawe. patrz system rezerw cząstkowych :-)

! Odpowiedz
0 9 ~Leon

żaden bank na swiecie nie wytrzyma wypłat 99% środków.

! Odpowiedz
7 6 ~Peter

Dodam jeszcze że warto popatrzyć na obniżkę ratingu Fitch, która wydał dla Getinu, oraz na wycenę giełdowa banku tj 1/3 wartości księgowej. Radzę rozłożyć pieniądze po kilku bankach bo Bankowy Fundusz Gwarancyjny może nie dać rady wyplacic 30 krotnie większej kwoty niż przy Skok wołomin...

! Odpowiedz
0 5 ~pod_rozwagę

Może do Alior? Porównując współczynniki kapitałowe można się zastanawiać, który bank jest obecnie w gorszej sytuacji Alior czy Getin? Współczynnik kapitałowy banku na koniec IV kwartału 2015 roku 12,54 % w Aliorze i 14% w GNB, wskaźnik Tier 1 w Aliorze 9,5% a w GNB 11%.

! Odpowiedz
7 13 ~Peter

Ja wycofałem wczoraj pieniądze z grupy Getin, moze byc armageddon bankowy. Zanim padł Lehman Brothers nikt nie mówił o bankructwie- a tu smród idzie na odległość , zagrożeniem dał getinu nie jest ustawa frankowa, tylko wzrost kursu franka. 1/3 ich portfela to kredyty Frankowe hipoteczne. Wartość mieszkań spadła o 20%- 30% a kurs franka średnio biorąc podwyższył sie o 60-80% od bańki w 2008 roku. To są bardzo złe kredyty które ma ten bank w portfelu, które bedą coraz gorzej spłacane o ile nie poprawi sie kurs franka. Kto spłaci 1,5 mln za mieszkanie które dzis jest warte 0,6 mln?zawlaszcza jesli dochody kredytobiorcy nie bedą rosły w tym samym tempie. Zyski mogą być na papierze, ale ściągalność kredytów i płynność to druga sprawa. Przewiduje ze niedługo lokaty w Getin po 4%. Ciekawe dlaczego...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 7 ~fakty

Kredyty hipoteczne mają NAJMNIEJSZY odsetek "wpadek" kredytobiorców. Były brane 10 lat temu i od tego czasu kwota w CHF została już w 40% spłacona. Ryzyko kursowe dotyczy pozostałych 60% kwot do spłacenia (mniejszy ból). Niespłacający traci to, co już zapłacił i nieruchomość TEŻ

! Odpowiedz
1 10 ~Dżejms

A to jest plotka że system jest z rezerwą cząstkową? To ja nie wiedziałem że to plotka! No całe życie człek się uczy.

! Odpowiedz
3 16 ~cvbnm

Stan Getin Noble Banku i mBanku nie ma nic wspólnego z plotkami, tam już jest gorąco od dawna.

! Odpowiedz
2 2 ~LinuxMint_17_3_User

A tym czasem Arabia Saudyjska szuka chętnego na udzielenie jej pożyczki w skromnej wysokości 10 bilions dolars.

! Odpowiedz
1 1 ~Kilof

plutarch może ty im kopsniesz tą sumkę

! Odpowiedz
6 14 ~polak2

A niektórzy frankowcy myslą?ze jak upadnie Bank to kredytu nie trzeba spłacać gratuluje myslenia

! Odpowiedz
8 11 ~marco

łatwo przewidzieć, że za rok CHF będzie po 5 zł, potem po 6 zł i lawinowo wzrośnie liczba niespłacanych kredytów, wtedy system bankowy w Polsce się rozdupczy na amen. Można było przyjąć ustawę prezydencką odfankowującą te toksyczne kredyty, ale nie bo "straty banków". Straty to dopiero będą.

! Odpowiedz
13 6 ~plutarch

No, trolle Putina, szybciutko pisać teorie o zbliżającej się apokalipsie na dolarze :D

! Odpowiedz
3 2 ~Dżejms

Twój przypadek mnie ciekawi - płacą czy sam masz misję? Coś jak mesjasz?

! Odpowiedz
0 7 ~Lopez

"Bank zareagował wzorcowo w specjalnym oświadczeniu, donosząc o stabilnej sytuacji finansowej instytucji." A ja się pytam, kto temu aferzyście jeszcze wierzy.

! Odpowiedz
13 3 ~rate

Widząc co się dzieje we Włoszech i Niemczech zaczynam się obawiać o własne środki w banku. Myślę o ulokowaniu pieniędzy w CHF i trzymanie ich tak długo, aż sytuacja w sektorze bankowym się uspokoi, podobnie jak w tym artykule: independenttrader.pl/jak-przetrwac-krach.html . Co Wy o tym sądzicie? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~bankrut

Jak frankowicze przestaną spłacać pseudo kredyty, to w tedy banki zbankrutują!!!
a poza tym system bankowy jest bardzo stabilny:):):)

! Odpowiedz
0 6 ~iiijj

Dementi ze strony zainteresowanego to głupie.
Ale jak by dementi wydtosowal knf i nbp
Podal cyfry to taki glos by sie liczył.
A jak by raz sklamali to ludzie nie wierzyli by nbp.

! Odpowiedz
0 13 ~mDziad

Skoro stosują klauzule zabronione żeby klient zapłacił wyższą ratę kredytu CHF to coś jest chyba z nimi nie tak.

! Odpowiedz
0 16 ~Wrukwiony_Klient

W całej Warszawie nie da się aktualnie wypłacić żadnej kasy z bankomatów mBanku. właśnie objechałem całą Wolę, Ochotę, Żoliborz i Śródmieście.

! Odpowiedz
1 11 ~dontworry

Sprawdź czy masz środki na koncie. A może przekroczyłeś dopuszczalny debet? A może żona zapomniała Ci o czymś powiedzieć? Zadzwoń do swojego opiekuna klienta. Odwiedź najbliższy oddział - w końcu to nie week-end. Jeśli nie, to złóż donos na "alert@bankier.pl"

! Odpowiedz
1 2 ~LinuxMint_17_3_User

Wkrótce taka sytuacja będzie globalnie, kredyt któregoś poranka wyparuje.

! Odpowiedz
1 3 ~wrukwiony_Klient odpowiada ~dontworry

teoretycznie mam na koncie, ale bankomaty są puste!!!!!!

! Odpowiedz
1 4 ~dontworry odpowiada ~wrukwiony_Klient

Co się dziwisz? 1/03 to dzień MASOWEJ wypłaty wynagrodzeń za luty, więc 2/03 WIELU chce wypłacić banknoty "ze ściany". Wtedy okazuje się, że ZBYT WIELU. A bankomat, jaką ma pojemność każdy widzi. Wyciągnij wnioski i na przyszłość nie celuj w podobne daty z wypłatą.

! Odpowiedz
0 5 ~mBankingBad

Eee, tam... Z mBankiem jest świetnie! - bit.ly/mbank_jest_swietnie

! Odpowiedz
3 12 ~Ted

Żaden bank, nigdy nie byl i nie będzie wyplacalny w doslownym słowa znaczeniu, podobnie jak ubezpieczyciel czy spital...to tak jakby nawolywac, zlammy sobie wszyscy noge i zobaczymy czy ubezpieczyciel upadnie a w szpitalu zabraknie miejsc....podobnie z bankiem, przyjmuje depozyty i udziela kredytów jesli musial by miec 100% pokrycie to z czego by udzielał kredytow i niby po co mial by przyjmować depozyty?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Wrukwiony_Klient

kiedyś obowiązywał system rezerwy pełnej i jakoś to działało. po prostu banki pożyczały swoją kasę a nie kasę klientów. wygoogluj sobie o rezerwie cząstkowej i rezerwie pełnej

! Odpowiedz
1 5 ~goldman

OCZYWISCIE ZE MOZE W TAKIM KRAJU JAK POLSKA GDZIE MALO KTO WIE JAKA JEST ROZNICA POMIEDZY DEFLACJA A INFLACJA A KONIA Z RZEDEM TEMU KTO POTRAFI ODROZNIC PEKAO SA OD PKO BP

! Odpowiedz
6 8 ~agent_radzi

UWAGA! PRZYPOMINAM - JESTEŚCIE MONITOROWANI! W przypadku namierzenia nie wyłączać komputera, nie opuszczać pomieszczenia, nie wyjeżdząć z kraju. trzymać ręce na klawiaturze i czekać do momentu przybycia funkcjonariuszy!

! Odpowiedz
1 1 ~galaretka

niezły budyń z tego kisiela

! Odpowiedz
0 11 ~mwa

Co takiego "wzorowego" jest w reakcji banku?
Przecież na takie plotki zawsze reaguje się dementi, zwłaszcza jeśli są one prawdziwe.

! Odpowiedz
5 0 ~kix

Nie zrozumiałeś tego, co czytałeś. Typowe.

! Odpowiedz
0 6 ~pantha

Dlaczego mBank zagrożony? Bo CHF? Bo pozwy? Bo coś nie tak z Dresdnerbank?

! Odpowiedz
1 14 ~DLATEGO

Commerzbank chce dywidendy od mbanku (jak był przyzwyczajony od wielu lat). A tymczasem BFG zabiera zyski mbankowi na Wołomin w 2015. Kolejny cios, to wyższe wymogi kapitałowe KNF oraz dotacja na Fundusz pomocy kredytobiorcom. I nokaut podatkiem od aktywów 0,44% w 2016.

! Odpowiedz
2 9 ~marco

Niemieccy właściciele mBanku nakazali warszawskim prezesom złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego samo-doniesienie, przyznanie się do manipulacji kursowych. Bo wtedy kara mniejsza. Plotka głosi, że przerażona KNF przekazuje sprawę do prokuratury. Że w kilku innych bankach popłoch.

! Odpowiedz
2 7 ~wrukwiony_Klient

cholera wie, ale na wszelki wypadek kasę lepiej wypłacić.
i tak jest deflacja, więc nic się nie stanie jak potrzymam swoje pieniądze w domu.

! Odpowiedz
6 4 ~seth

proponuję zacząć od pkobp

! Odpowiedz
1 15 ~aDaM

A jaki bank jest wypłacalny??? Może Pan Michał Kisiel napisze, który bank jest wypłacalny. Czekam na taki artykuł.

! Odpowiedz
0 16 ~pa

W normalnym znaczeniu tego słowa żaden. :) Takie piękno rezerwy cząstkowej.

! Odpowiedz
6 2 ~seth

bank centralny

! Odpowiedz
1 3 ~Miś odpowiada ~seth

haha, szczególnie po bankructwie kraju :D

! Odpowiedz
2 7 ~dontworry odpowiada ~Miś

Strefa Euro stworzyła EBC. EBC zasilał w gotówkę Narodowy Bank Grecji. NBG dostarczał płynności greckim bankom komercyjnym, a te ostatnie wypłacały deponentom ich wkłady. Są więc skuteczne i sprawdzone mechanizmy dostarczania płynności nawet w razie bankructwa kraju.

! Odpowiedz
2 2 ~żart

Plotka to jest jak "Jedna baba, drugiej babie, wsadziła do d.py grabie" (a hahary zyją itd...).
Ptasie plotki, J.Brzechwa - wierszyk dla dzieci.
https://www.youtube.com/watch?v=_4uwUEqApPc

! Odpowiedz
2 11 ~Aaa

zniesc mozliwosc kreowania pieniedzy przez bank i nie ma problemu.

! Odpowiedz
9 5 ~Ktoś

... i powracamy do epoki kamiennej. Dobry pomysł

! Odpowiedz
0 1 ~kriss odpowiada ~Ktoś

...a teraz masz neokolonialny wyzysk i kredytowych niewolnikow, plus utrate wartosci pieniadza mimo rozwoju techniki

! Odpowiedz
4 5 ~wyborca

CZy Panstwo szlyszeliscie aby skarbowka scigala sezonowych zbieraczy jagod ,To k,,,,,,,wa mac ma 800 renciny i wlesie mgleje zeby dorobic bo mieszkam w starej kamienicy i wlasciciel zabiera caly dochod ,To co PIS skarbowke naslal ,Obludnicy przeciesz ci ludzie na was glosowali innych namawiali aby dalej inni namawali ja sama to robilam i co teraz PIS napusci skarbowke na mnie ,Powiem wam jak tym ludziom nie dacie spokojnie w tym lesie grzybow zbierac ,TO dlugo nie porzadzicie albo dacie im takie dochody aby nie siedzieli w zimnej zgnilej budzie,Po lesie w goraczce razem z tymi kleszczami siedzieli

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~MacGawer

Zimą jagody zbierałeś??? A może przedawkowałeś jagodziankę...

! Odpowiedz
3 0 ~mhm

A jaki to ma związek z runem na banki?

Wszyscy płacimy podatki od swoich dochodów (i wszyscy tego nie lubimy), dlaczego Ty miałbyś być inaczej traktowany?

! Odpowiedz
0 10 ~huk

w bankach już nima piniendzy powaga teraz tam jokoś kminią ale je zamknom

! Odpowiedz
3 7 ~Rudi

Przeciez bank nie napisze na siebie ze ma problemy np. Jak firma bankrutuje to wiedza tylko szefiwie pracownicy na koncu sie dowiaduja. Jak bank by potwierdzil plotke to by se strzelil w kolano tego nie zrobi do ostatniej chwili. Przyklad liman brothers w piatek ok a poniedzialek juz zamkniety tak sie zaczol krach tylko czekac na nastepny

! Odpowiedz
0 0 ~Wrukwiony_Klient

w całej Warszawie nie da się obecnie wypłacić kasy z bankomatów Mbanku. Przed chwilą zjeździłem całe miasto i wszystkie nieczynne. Ktoś wypłacał ostatnio i wie gdzie jeszcze się da to zrobić?

! Odpowiedz
0 3 ~płać_kartą odpowiada ~Wrukwiony_Klient

Sprawdź czy masz środki na koncie.

! Odpowiedz
1 5 ~EkonoŁOM

Jak czytam artykuł Pana Kisiela to mam wrażenie, że mbank jest NAJZAJEBIŚCIEJSZYM bankiem na świecie...

Ciekawe dlaczego "Bankier" nie zaznacza artykułów jak np. Onet - powinno być boldem drukowanymi ARTYKUŁ SPONSOROWANY

śmiech na sali...

! Odpowiedz
2 6 ~LinuxMint_17_3_User

„Czy internetowa plotka może wywołać run na bank?” Sam tytuł już wykazuje jak nieuczciwie działają banki. Ponieważ gdyby banki bazowały na zdrowych fundamentach nawet największe plotki by im nie zagroziły. Widać że społeczeństwo wyczuwa że żyjemy w krainie iluzji i fantazji finansowej i boi się że jak muzyka przestanie grać to większość nie dopcha się do „krzesła” i z tego co zrozumiałem dotychczas z działalności banków to bankierzy dbając o „zdrowe” zasady musieli zastrzelić Kennedy`iedo bo był taki oderwany od rzeczywistości i postawił na srebro.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 ~Zenon_Patelnia

To nie plotki. Przecież wszystkie banki są bankrutami de facto!

! Odpowiedz
0 13 ~JubilerZGenewy

Pytanie 1: na ile ludzie mają mocne podstawy aby nie wierzyć w taką plotkę. Bank udzielił wielu kredytów frankowych i jego kondycja finansowa nie jest tak dobra, jak w komunikatach głównego zainteresowanego. Ponadto, pytanie 2: po co ktoś stworzył taką plotkę i to akurat w kontekście mBanku. Są przecież gorsi np. DB, Eurobank, Millenium...etc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 ~cios_poniżej_pasa

mBankowi zazdroszczą, bo z małego BRE Prezes C. Stypułkowski i jego poprzednicy zrobili wiodący bank detaliczny (czwarty pod względem aktywów). Jest innowacyjny i zyskowny. Stał się alternatywą dla klientów PKO BP, PEKAO SA, BZWBK, Millennium, Śląskiego, Handlowego i BGŻ

! Odpowiedz
3 17 ~Leming

Czyli problemy Deutsche Banku i Getinu to tylko plotki? Uff. Dam im na przechowanie w takim razie moje całe oszczędności i będę spał bezpiecznie.

! Odpowiedz
0 0 ~mhm

Dawanie całych oszczędności w jedno miejsce to w każdym wypadku głupota.

! Odpowiedz
6 26 ~asd

Panie Majkel Kisiel (jak dumnie brzmi zangielszczenie) a po polskiu to już nie można?

Run na bank? Co wy tam ćpacie w tej redakcji?

Jak Pan będziesz szedł do swojego cara to uważaj Pan, bo snow napadał i Pan możesz fell flat.

! Odpowiedz
3 6 ~R_

To jest po polsku.
http://sjp.pwn.pl/sjp/run;2574527.html

! Odpowiedz
1 7 ~marco

Plotka, nie plotka, dziennikarz ma obowiązek ją sprawdzić a nie powtarzać po PR-owcach banku. A plotka jest następująca: niemieccy właściciele mBanku nakazali warszawskim prezesom złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego samo-doniesienie, przyznanie się do manipulacji kursowych. Bo wtedy kara mniejsza. Plotka głosi, że przerażona KNF przekazuje sprawę do prokuratury. Że w kilku innych bankach popłoch.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~niepelnosprawny_org

sama ACTA pokazała "głos ludu" ;)
ale bez przesady

! Odpowiedz
5 20 ~wajka

Każdy robi co uważa za słuszne, ja się z Getinu wycofałem i jakoś nie żałuję. Ich próby nakłaniania mnie do kupienia produktów takich jak Pareto 2, które są teraz przyczyną wielu spraw sądowych z tym bankiem skutecznie mnie odstraszyła od tej szemranej instytucji.

! Odpowiedz
1 3 ~mhm

Nie żałujesz? A jakiej wielkości są Twoje środki na depozytach? Na ile je ulokowałeś? Ile straciłeś na różnicy między tym oprocentowaniem, a getinowym (bez łaski 2.8%, w promocjach 3 i więcej)?
Jeśli masz 1 tys. zł, to Cię rozumiem, nie warto. Ale jeśli masz 100 tys. i więcej...

! Odpowiedz
1 13 ~RICO

W Polsce nikt nie wierzy w upadek banków ! Bank jest dla nich ostoją bezpieczeństwa i wiarygodności !

! Odpowiedz
2 20 ~Liczygrosz

Biorąc pod uwagę demografię to w Polsce nawet Bank Nasienia jest zagrożony upadłością.

! Odpowiedz
0 11 ~ośmiornica

Po historii SK Wołomin już uwierzyli. SKOK Wołomin też zaczyna serię upadków SKOK'ów - którą obwieścił sam Prezes NBP M. Belka mówiąc, że Zarządy i personel SKOK'ów przejadają depozyty swoich członków. Gdzie są ODPOWIEDZIALNI i WINNI? Czy będą UKARANI?

! Odpowiedz
1 34 ~fakty

A Torchała z bankier.pl w poniedziałek rano popełnił artykuł pt. "Czy Getin Noble Bank może upaść?". Po dwóch godzinach redakcja zmieniła tytuł na "Mix zagrożeń dla Getin Noble Banku". Po tym artykule Fitch zdegradował rating GNB, a akcje spadły z 59 do 54 gr. Czy wystąpił "run" - nie wiemy.

! Odpowiedz
1 13 ~c2h2

Nie wiem dlaczego p.Torchała pisze w ten sposób ale chyba nie czytał analiz finansowych. Przypominam że następne wyniki GNB będą po 21 marca i wtedy będzie widać jaka jest kondycja banku. Na razie dochód netto jest dodatni, a jedyną rzeczą, która zagraża stabilności jest ustawa frankowa, do której Rząd się nie kwapi. Może redaktor ma kredyt w tym banku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 4 ~wonga27 odpowiada ~c2h2

Buahahhahaha no widać, że wcale nie jesteś pracownikiem banku tudzież nie wynajęto Cię żeby bronić dobrego imienia tej upadającej instytucji. Człowieku ogarnij się. Naiwnych to wy faktycznie szukaliście przez całe te lata istnienia Getinu a ten czas najwidoczniej się kończy :D

! Odpowiedz
0 10 ~c2h2 odpowiada ~wonga27

Nie jestem pracownikiem ale czytam wyniki finansowe co i Tobie zalecam. To spółka giełdowa więc raporty trudno zmanipulować. No chyba że nie znasz się na tym , tylko mówisz " od serca".

! Odpowiedz
4 2 ~abba odpowiada ~wonga27

polisolokaty = zlodziejskie podejscie do ludzi

! Odpowiedz
15 12 ~analityk

Po przeczytaniu wielu artykułów, między innymi tego: www.oszukany-w-getin.pl oraz po tym jak Getin Noble Bank zjechał na giełdzie w ciągu półtorej roku z 3,60 zł do 0,50 zł trudno nie wyciągnąć wniosków.. Przypomnę, że obniżono parę dni temu rating Getinowi i zwalnia on kilkaset ludzi. Każdy trochę myślący i wtajemniczony wie co się dzieje.

Ciekawe kto tam ostatni zgasi światło :P

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 ~przeczytaj_i_to

Oświadczenie Zarządu GNB :


W opinii Zarządu Getin Noble Banku wprowadzenie nowych regulacji i obciążeń fiskalnych, mimo niekorzystnego wpływu na cały sektor usług finansowych, nie stwarza zagrożenia naruszenia norm kapitałowych wynikających z prawa bankowego. Obecna sytuacja nie stanowi również zagrożenia dla płynności Banku. Aktualny kurs akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest pochodną zachodzących zmian regulacyjnych w sektorze bankowym i w opinii Zarządu nie odzwierciedla rzeczywistej kondycji spółki, która jest dobra. Sprawozdanie roczne prezentujące sytuację Banku zostanie opublikowane nie później niż 21 marca br. Do tego momentu, ze względów formalnych, Bank nie może upubliczniać oraz szczegółowo komentować kluczowych dla spółki danych finansowych.

Należy także wspomnieć o tym, iż Getin Noble Bank aktualnie realizuje plan wzmocnienia pozycji kapitałowej, który został zaprezentowany Komisji Nadzoru Finansowego. Sfinalizowana 12 lutego br. transakcja sprzedaży pakietu akcji Getin Leasing pozytywnie wpłynie na zwiększenie wskaźników CAR oraz CET1. Bank szacuje, iż uwzględniając niezaudytowany wynik za rok 2015 oraz zaliczenie kwoty transakcji do kapitałów spółki wskaźniki kapitałowe Getin Noble Banku osiągnęłyby poziom: współczynnik kapitałowy ogółem 14% oraz współczynnik kapitałowy Tier1 11%. Uzyskane poziomy wskaźników kapitałowych są równocześnie najwyższymi jakie Getin Noble Bank posiadał na przestrzeni ostatnich lat. Warto podkreślić, iż ta transakcja, jako jeden z etapów obecnie realizowanego planu spotkała się z bardzo pozytywną reakcją rynku.

Ponadto w najbliższym czasie, Getin Noble Bank zaprezentuje nową strategię na lata 2016-2018, która będzie odpowiedzią Spółki na wyzwania związane z funkcjonowaniem w nowym otoczeniu regulacyjnym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~deree

W jakim Skoku pracujesz?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 2 ~olciaDemolcia odpowiada ~przeczytaj_i_to

A co Ty koledze podsyłasz oświadczenie banku jako odpowiedz na zarzuty tysięcy klientów, KNFu, UOKIKu i agencji ratingowych? Nie bądź śmieszny!

! Odpowiedz
0 1 ~xx

swietny sposob na utarcie bankom nosa...
powinnismy sie to stosowac regularnie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
/* (c)AdOcean 2003-2015, pulsbiznesu.bankprzyszlosci.bankier.pl.Felietony i analizy.Wiadomosci.Video */ ado.slave('adoceanmyaoxpolntpmld', {myMaster: 'anTs2_SKLYGYnUmwtyzcLsF9jG_n.p.L5oKWT_WiRFX.Y7' });

Powiadomienie o debacie

Zapisz się do newslettera przypominającego o transmisjach kolejnych debat.

WIG-BANKI -1,77% 3 974,09
2020-05-29 17:15:02
MBANK 1,60% 215,40
2020-05-29 17:04:50
PKOBP 0,00% 22,30
2020-05-29 17:04:46
SANTANDER -3,08% 9,16
2020-05-29 17:00:00
IDEABANK -0,73% 2,04
2020-05-29 16:48:06
UNICREDIT -0,09% 33,97
2020-05-29 16:23:25
GETIN -1,43% 1,10
2020-05-29 17:03:30
BOS -1,87% 5,26
2020-05-29 17:00:00
ALIOR -1,34% 14,31
2020-05-29 17:04:46
BNPPPL -3,80% 48,10
2020-05-29 16:49:46
HANDLOWY -4,15% 36,95
2020-05-29 17:00:00
MILLENNIUM -8,54% 2,49
2020-05-29 17:01:07
PEKAO -1,57% 52,56
2020-05-29 17:04:54
SANPL -3,73% 162,80
2020-05-29 17:04:50
INGBSK -5,15% 140,00
2020-05-29 17:00:00