REKLAMA

Czy będzie nowa ulga podatkowa od wpłat na IKE?

2005-01-19 08:21
publikacja
2005-01-19 08:21
Klęska programu indywidualnych kont emerytalnych, bo tak chyba można nazwać 200 tys. założonych kont w porównaniu do planowanego 1 mln, może wymusić na rządzie zmiany w ustawie o IKE. Według „Parkietu” może nawet dojść do wprowadzenia nowej ulgi w podatku dochodowym, zamiast obecnego zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych.

Zmiany w ustawie o IKE popiera Jerzy Hausner – informuje dzisiejszy „Parkiet”. Wicepremier twierdzi, że „sytuacja finansów publicznych usprawiedliwia możliwość rozmów z ministrem finansów o zmianach systemu”.

Zdaniem specjalistów, gdyby doszło do zmian, które wprowadziłyby ulgę podatkową od środków oszczędzanych na indywidualnym koncie emerytalnym, ulga nie musiałaby być zbyt wysoka. Według prof. Tadeusza Szumlicza zwolniona z podatku mogłaby być kwota do 2 tys. zł. To wystarczyłoby, żeby IKE upowszechniły się wśród społeczeństwa. Zdaniem Anity Bogusz z Commercial Union TUnŻ wprowadzenie ulgi podatkowej nie znaczyłoby, że podatku nie zapłacimy w ogóle. Opodatkowane mogłyby być bowiem środki wypłacane z IKE.

Według wicepremiera Hausnera, uchwalenie nowelizacji ustawy o IKE mogłoby nastąpić jeszcze za tej kadencji Sejmu.

M.D.
Źródło: „Parkiet”
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki