REKLAMA

Czy Rezerwa Federalna zacznie „odkręcać” QE?

Krzysztof Kolany2017-09-20 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2017-09-20 06:00
Czy Rezerwa Federalna zacznie „odkręcać” QE?
Czy Rezerwa Federalna zacznie „odkręcać” QE?
fot. Yuri Gripas / / FORUM

To może być przełomowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Ekonomiści są przekonani, że Rezerwa Federalna ogłosi rozpoczęcie planu normalizacji bilansu, czyli odwracania skutków „ilościowego poluzowania” polityki monetarnej z lat 2008-13.

Podwyżka stóp procentowych nie jest oczekiwana. Stopa funduszy federalnych ma zostać utrzymana na poziomie 1,00-1,25 proc. Rynek kontraktów terminowych wycenia prawdopodobieństwo jej podwyżki na zaledwie 1,4 proc. Cena pieniądza w Rezerwie Federalnej może wzrosnąć najwcześniej w grudniu – szanse na taki ruch wyceniane są na 58 proc.  W tym roku bank centralny Stanów Zjednoczonych podniósł stopy dwukrotnie – w czerwcu i marcu. Za każdym razem o 25 punktów bazowych.

fot. / / Rezerwa Federalna

Fed odpali „bilansową bombę”

Ale to nie stopy procentowe znajdą się w centrum uwagi inwestorów i analityków. Zgodnie z dość powszechnymi oczekiwaniami Rezerwa Federalna ma ogłosić rozpoczęcie procesu redukcji swojej sumy bilansowej. Zarysy tej operacji FOMC przedstawił po czerwcowym posiedzeniu. Plany i zasady normalizacji polityki zakładają stopniowe zmniejszanie portfela obligacji poprzez redukcję reinwestowania kapitału i odsetek z zapadających papierów.

Początkowo miesięczny limit sumy zapadających obligacji skarbowych, z których przychody nie będą mogły zostać reinwestowane, ustalony zostanie na 6 mld USD. Limit ten ma być zwiększany co trzy miesiące o 6 mld USD na przestrzeni 12 miesięcy aż do 30 mld USD miesięcznie. Analogiczne ograniczenie w przypadku obligacji hipotecznych wyniesie 4 mld USD na miesiąc, zwiększane o 4 mld USD co trzy miesiące aż do poziomu 20 mld USD miesięcznie. To właśnie dziś ma zostać ogłoszony start tego programu.

Zdaniem analityków oznaczałoby to zmniejszenie sumy bilansowej Fedu o 300 mld dolarów w ciągu pierwszych 12 miesięcy działania programu i kolejne 500 mld USD w ciągu następnych 12 miesięcy. Zatem takie tempo redukcji byłoby rozłożone na lata  i należałoby je uznać za bardzo powolne.

W latach 2008-13 w ramach kolejnych fal QE Fed skupił papiery wartościowe za ok. 3,5 biliona dolarów, płacąc za nie świeżo wykreowanymi pieniędzmi i zwiększając wartość swojego bilansu do przeszło 4,5 biliona dolarów. Tzw. ilościowe poluzowanie (ang. quantitative easing) było prowadzone w celu zaniżenia rynkowych stóp procentowych – w czasie jego realizacji rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spadła do rekordowo niskich poziomów.

„Nie mogę powiedzieć, jaki będzie docelowy poziom sumy bilansowej Rezerwy Federalnej” – powiedziała podczas czerwcowej konferencji prasowej Janet Yellen, argumentując, że będzie to zależało od szeregu czynników zależnych od stanu gospodarki i popytu na kredyt. 

Dla rynków finansowych środowa decyzja FOMC ma ogromne znaczenie. W znacznej mierze to właśnie ultra niskie długoterminowe stopy procentowe wspierają hossę na dojrzałych rynkach akcji oraz dyktują zmiany trendów na parze euro-dolar.

Ścieżki, prognozy i fedokropki

Rezerwa Federalna wytyczy szlak dla Banku Japonii i Europejskiego Banku Centralnego, gdzie programy QE trwają w najlepsze i dopiero spekuluje się o ich ograniczeniu. Od początku kryzysu finansowego tylko te trzy największe banki centralne zgromadziły aktywa za 15 bilionów dolarów, płacąc za nie świeżo wykreowanymi pieniędzmi (a ściślej: rezerwami bankowymi). Polityka QE doprowadziła do potężnej inflacji aktywów finansowych, kompletnie zaburzając (albo wręcz eliminując) mechanizm rynkowy na rynkach obligacji skarbowych. Lecz (póki co) nie miała istotnego przełożenia na realną gospodarkę – ani na dynamikę akcji kredytowej, ani wskaźniki inflacji CPI.

Nieco w cieniu „odkręcania” QE znajdą się bardziej standardowe metody prowadzenia polityki monetarnej. Jak co kwartał ukażą się nowe projekcje makroekonomiczne członków Komitetu dotyczące przyszłego wzrostu PKB, inflacji i stopy bezrobocia w USA.

Bardziej istotne będą tzw. fedokropki – czyli rozkład preferowanego poziomu przyszłych stóp procentowych wśród wszystkich członków FOMC. Tu istotne będą trzy kwestie. Po pierwsze, czy utrzyma się większość gotowa zagłosować za podwyżką stóp w grudniu? Po drugie, czy członkowie Komitetu podtrzymają obietnicę trzech podwyżek w 2018 roku? I wreszcie po trzecie, czy ponownie obniżą poziom preferowanej stopy funduszy federalnych w tzw. długim terminie?

Komunikat z Rezerwy Federalnej ujrzy światło dzienne w środę o 20:00 czasu polskiego. O 20.30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem przewodniczącej Janet Yellen.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (18)

dodaj komentarz
open_mind
Komentarzy dotyczących światowej ekonomi na Polskich forach nie warto kontynuować. Bo Polacy to zakute łby pod wpływem zachodniej propagandy będącej razem z systemem w ostatniej fazie upadku, po prostu rodacy cię hejtują alb minusu-ją. Wygląda że dobrze im w tym bagnie wiedzy zafałszowanej. Zobaczymy jak długo ?
open_mind
A tymczasem Caracas przestał spłacać pożyczki. W zasadzie to mają rację bo i tak jest wszystko sztuczne, nieprawdziwe i oszukane w finansach świata! A zaczęło się to oszustwo w 1971 roku jak USA zaczęły drukować bez pokrycia kasę na wydatki związane z Wietnamem, i od tego czasu świat pod przywództwem USA brnie w A tymczasem Caracas przestał spłacać pożyczki. W zasadzie to mają rację bo i tak jest wszystko sztuczne, nieprawdziwe i oszukane w finansach świata! A zaczęło się to oszustwo w 1971 roku jak USA zaczęły drukować bez pokrycia kasę na wydatki związane z Wietnamem, i od tego czasu świat pod przywództwem USA brnie w krainie oszustwa finansowego coraz bardziej..
open_mind
John Embry – ta szarada finansowa zakończy się niebawem a implikacje dla świata są przerażające.
open_mind
Azja i świat wschodni jest stroną wykorzystującą to oszustwo popełnianym przez zachodnie banki centralne i beztrosko kupują złoto fizyczne, a jednocześnie szybko podejmują kroki zmierzające do odstąpienia od dolara amerykańskiego. Kiedy dolar zostanie ostatecznie zburzony, inwestorzy, którzy mają duże fizyczne zapasy Azja i świat wschodni jest stroną wykorzystującą to oszustwo popełnianym przez zachodnie banki centralne i beztrosko kupują złoto fizyczne, a jednocześnie szybko podejmują kroki zmierzające do odstąpienia od dolara amerykańskiego. Kiedy dolar zostanie ostatecznie zburzony, inwestorzy, którzy mają duże fizyczne zapasy złota i srebra, a także ich udziały, będą tymi, którzy przetrwają, ponieważ te aktywa będą jednym z nielicznych portów w brutalnej burzy finansowej.
open_mind odpowiada open_mind
Z ostatniej chwili. 850 jihadystów zabitych przez rosyjskie samoloty myśliwskie pomagające armii syryjskiej odpierać ofensywę. Domyślam się że dużo „szczurów” CIA też zginęło.
silvio_gesell
Czyli umorzą sobie obligacje.
rubikk
czyli powtórka z '29, ciekawy jestem jakie będą konsekwencje takiego ruchu
open_mind
Babcia Yellen wie że co by nie zrobiła to i tak świat nie uniknie finansowego tornada. Oni doskonale zdają sobie sprawę że sytuacja wymknęła się im spod kontroli. To w która stronę pognają rynki i ceny metali szlachetnych nie ma kompletnie znaczenia dla całości sytuacji. Na 99% któregoś poranka obudzimy się w zupełnie Babcia Yellen wie że co by nie zrobiła to i tak świat nie uniknie finansowego tornada. Oni doskonale zdają sobie sprawę że sytuacja wymknęła się im spod kontroli. To w która stronę pognają rynki i ceny metali szlachetnych nie ma kompletnie znaczenia dla całości sytuacji. Na 99% któregoś poranka obudzimy się w zupełnie nowej rzeczywistości, tym razem globalnej. Tak USA nigdy nie zaatakują Kima, tak jak nie zbudują muru z Meksykiem!
modulometer
Na tej informacji można zarobić miliardy dolarów. Dzięki że podzieliłeś się z nią swiatem.
jaceku
Szkoda że biedna polska nie mogła tego zrobić w okresie rządów Balcerowicza, który umoczył polaków w długi i biedę samemu żrąc kiełbasę.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki