Naimski: Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu. Wyzwolimy się z monopolu

Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu, nie przewidujemy przedłużenia obecnego długoterminowego kontraktu z Gazpromem - mówił w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. -To jest monopolista i z tego monopolu się wyzwolimy - dodał.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Naimski podkreślił, że do 2022 r. ma być gotowy Baltic Pipe. "To jest gazociąg, który połączy norweskie złoża gazu poprzez Danię pod dnem Morza Bałtyckiego do Polski" - mówił w czwartek w Radiu Plus. Dodał, że wszystko jest realizowane zgodnie z harmonogramem.

Przypomniał, że z końcem 2022 roku wygasa długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z Gazpromem. "To jest monopolista, z tego monopolu się wyzwolimy" - powiedział.

Podpisany w 1996 r. kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego gazu rocznie. Umowa obowiązuje do 2022 r.

Strategia polega na tym, jak mówił Naimski, żeby ten gazociąg z Norwegii był już do tego czasu gotowy, a gazoport w Świnoujściu rozbudowany. "Wtedy całość naszego importu będzie przychodziła z północy" - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Na pytanie, czy będzie nowy kontrakt gazowy z Rosją, Naimski odpowiedział: "Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu, nie przewidujemy przedłużenia tego kontraktu, który jest". Dodał, że PGNiG ma "cały pakiet kontraktów podpisanych z amerykańskimi producentami skroplonego gazu". "To daje dużą elastyczność i pewność, że po roku 2022 będziemy mieli dostawy zapewnione" - podkreślił.

Jak mówił, Polska realizuje też długoterminowe dwa kontrakty z Kataru. "Ta dywersyfikacja dostaw gazu do Polski, czyli źródeł i kierunku dostaw, producentów, będzie miała miejsce. I będzie też miejsce na grę rynkową w związku z tym w Polsce, jeżeli chodzi o gaz" - wskazał. 

Baltic Pipe - szczegóły inwestycji

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Zdolność przesyłowa rurociągu ma wynosić 10 mld m sześc. rocznie. Zgodnie z planem ma ruszyć jesienią 2022 r.

(wkr/ skr/)

autor: Magdalena Jarco

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 1 ajwaj

Naimski wywolil sie Z Auchana
kupuje w Biedronce :):):)

! Odpowiedz
6 50 jes

Przecież o to chodzi. Tak się negocjuje. Nikt nie zrezygnuje z opcji rosyjskiego gazu ale cenę będzie można uzyskać bardziej korzystną

! Odpowiedz
8 31 1984

Ręce i nogi opadają... Większość komentujących nie ma zielonego pojęcia o przebiegu europejskich gazociągów:

https://eegas.com/images/FSU_Pipelines-2014-03_eng.png

Przepustowości: via BIałoruś i Polskę 38 mld m3 rocznie, via Ukraina 148 mld m3, via NS1 i 2 110 mld m3. Eksport Gazpromu do Europy ponad 150 mld m3, w mroźne zimy sięga 200 mld. Jak szanowni komentujacy tylko przy pomocy NS chcą ominąć zarówno Ukrainę jak i Polskę? Albo - albo czyli Rosja daje zarobić Łukaszence albo Zeleńskiemu. Tertium non datur. My i tak pobieramy marne 21 mln rocznie więc trudno mówić o zarabianiu na tranzycie.

Aktualna cena LNG w dostawach spot do europejskich portów nie przekracza 4$/MMBtu. Jeżeli jest to 3x drożej niż z Rosji to Gazprom sprzedaje po nieco ponad 1$/MMBtu. Właśnie T34 mi po powiece przejechał tak wiarygodne dane szanowni komentujący tu podają...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 and00

Szacunek za konkret
Ale po ile tak naprawdę to wychodzi od Rosji za MMBtu?

! Odpowiedz
35 25 talmud

dziwne ze niemcy nie chca "wyzwolic sie " z monopolu - moze niemcy wiedza cos czego w polin .......nie wiedza .....a jak "dowiedza sie" to bedzie zapozno.....

! Odpowiedz
11 28 jes

Strach u Putina, twojego idola i wodza?

! Odpowiedz
26 34 historykgpw

A tak na poważnie to za przepłacony gaz należy podziękować "polskim" politykom. To że ruscy byli zręczniejsi w negacjacjach to nie ich wina. PO-PSL negocjowali zakrawając na zdradę ale i polityka negocjacyjna PiS z USA nie lepsza. Tyle ustępst, tyle kasy na zbrojenia, płacenie za stacjonowanie wojsk amerykańskich w Polsce, podczas gdy w Turcji i Izraelu to Amerykanie płacą za posiadanie baz i to słono a Izrael to te grube miliardy z powrotem pożycza USA i to na dobry procent.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 18 xxpp

"PO-PSL negocjowali zakrawając na zdradę"

No tak, bo mogli kupić gaz gdzie indziej. oh, wait...

! Odpowiedz
14 7 jkl777 odpowiada xxpp

I jeszcze nie zbudowali Gazoportu, oh wait...

... i nie zbudowalik JPK przeciw wyludzeniom VAT,, oh wait...

! Odpowiedz
10 15 historykgpw

Jak obiecają że będą brać skroplony z USA to może będzie kolejny krok ku zniesieniu wiz :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil