Czy Polacy są w stanie dłużej pracować?

Z badań wynika, że obecnie tylko połowie polskich sześćdziesięciolatków zdrowie i samopoczucie pozwala na dłuższą pracę. Bardzo dużo zależy od warunków, w jakich pracujemy, a te pozostawiają u nas jeszcze wiele do życzenia - mówi IAR profesor Danuta Koradecka - szefowa Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Profesor Koradecka podkreśla, że Polacy cierpią na wiele schorzeń, takich jak zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, schorzenia słuchu, wypalenie zawodowe.

Tych schorzeń możnaby uniknąć, gdyby zarówno pracodawcy jak i sami pracownicy zwracali większą uwagę na ochronę zdrowia w pracy. Według profesor Koradeckiej, dobrze, że rząd będzie wydłużał wiek emerytalny stopniowo. W przypadku kobiet mamy ponad ćwierć wieku, żeby się na to przygotować. Jej zdaniem za dwadzieścia kilka lat będziemy w stanie pracować dłużej. Teraz jednak jeszcze nie, na co wskazują zarówno niezależne badania jak i opinie samych pracowników

- podkreśla profesor. Dodaje jednak, że postęp cywilizacyjny, coraz większa mechanizacja czy hermetyzacja procesów szkodliwych sprawiają, że warunki pracy poprawiają się.

Według Danuty Koradeckiej w Polsce za malo jest specjalistów medycyny pracy, a badania okresowe traktowane są powierzchownie. Zbyt mało środków przeznacza się też na prewencję wypadkową. Europa prowadzi od lat prewencyjną politykę. W Niemczech środki na prewencję są 1000 razy większe niż u nas, we Francji - 600 ray większe. Dzięki temu obserwuje się tam znaczny spadek wypadków przy pracy.

W Polsce ma miejsce 2 tysiące wypadków przy pracy tygodniowo. 10 osób tygodniowo traci w nich życie.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Roman

Duda to leń, któremu nie chce się pracować 2 lata dłużej.

! Odpowiedz
0 0 ~Jerzy

Duda chłop jak byk i boi się pracować 2 lata dłużej, bo według niego to do końca życia.
Ale się ośmiesza i nie ma wstydy takie głupoty wmawiać ludziom. 65 letni Duda to starzec, który umrze za 2 lata.

! Odpowiedz
0 0 ~Major Zenhorst

ależ owszem czemu by nie

! Odpowiedz
0 0 ~HeFX

,,ARBEIT MACHT FREI" POMYSŁ JAKBY NIE NOWY ALE JAK WIDAĆ WCIĄŻ KUSZĄCY NOWE ELITY WŁADZY ...

! Odpowiedz
0 0 ~HeFX

...GDYBY TAK JESZCZE POZABIERAĆ CHORYM LEKI TO MOŻNA BY STWORZYĆ SPOŁECZEŃSTWO IDEALNE RASOWO I GENETYCZNIE KONCEPCJA JAK WIADOMO JEST WCALE NIE NOWA ALE CIĄGLE JAK WIDAĆ KUSZĄCA, GDYBY TAK KONTYNUOWAĆ ROZWÓJ TEJ IDEI TO MOŻNA BY JESZCZE WRÓCIĆ DO PRODUKCJI SZAREGO MYDŁA ITP. ITD ETC. TO TYLE REFLEKCJI NAD ZIELONĄ WYSPĄ

! Odpowiedz
0 0 ~Yoyo

dane eurostat 01.12. 2011 *
POLACY JUŻ TERAZ W EUROPIE PRACUJA NAJDŁUŻEJ A NAJKRÓCEJ ŻYJĄ !

W większości UE do emerytury liczy się wiek lub staż ubezpieczeniowy czyli przepracowane lata.

Austria, Belgia - kobieta może przejść na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyzna 60 lat, przy co najmniej 420-.. . rozwiń całośćmiesięcznym ubezpieczeniu.
... rozwiń całość
Czechy – 57 dla kobiet, 62 lata dla mężczyzn oraz. jeśli składki ubezpieczeniowe były odprowadzane przez 25 lat.

Francja - prawo do emerytury ma osoba, która ukończyła 60 lat i opłacała składki
przez 160 kwartałów.

Irlandia - emerytury pobiera się z dwóch systemów: powstałego ze składek
ubezpieczeniowych, pod warunkiem że przekroczyli 65 lat

Hiszpania - trzeba ukończyć 65 lat i wykazać15-letni staż ubezpieczeniowy

Holandia - wszystkim legalnie zamieszkałym, którzy skończą 65 lat

Litwa - wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 62,5 lat dla mężczyzn

Luksemburg –; skończyli 57 lat, a staż 480 miesięcy i to wyłącznie okresy składkowe lub skończyli 60 lat, ale ich staż ubezpieczeniowy (łącznie z niektórymi okresami, np. nauki) wynosi 480 miesięcy
.
Łotwa - wiek emerytalny to 62 lata,

Malta - 60 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn.

Niemcy - można przejść na emeryturę po osiągnięciu 63 lat i wykazaniu 35-letniego okresu ubezpieczenia.

Portugalia - w systemie składkowym emerytura przysługuje temu, kto skończył 65 lat

Słowacja – emerytura dla kobiet 53 lub 57 lat (w zależności od liczby dzieci), dla mężczyzn w wieku 60 lat jeśli odprowadzali składki nie krócej niż 25 lat.

Słowenia – na razie wiek emerytalny jest 55 lat dla kobiet 59 lat dla mężczyzn ale za parę lat będzie wynosił: 61 lat dla kobiet i 63 lata dla mężczyzn

Szwecja - wiek emerytalny 61 lat , a 65 lat dla tych co maja przepracowane mniej niż 15 lat w życiu

Włochy: wiek emerytalny 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni oraz 19-letni staż

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mirmaj2011

moim zdaniem polskie spoleczentwo poddawane jest cioglym prubom na wytrzymalosc w kazdym przypadku plac,emerytur,cen itd.itp.powinni brac przyklad z panstw lepiej usytuowanych a nie wciskac ze na ukrainie i chinach jest gorzej 8 lat pracuje w francji i tutaj mieszkajoc obserwuje emerytuw ludzie pelni zycia niech sie zabiorom za calom munduruwke i tutaj szukac pieniedzy i oszczednosci i niech dajom zarobic to bedziemy sobie oplacac dodatkowe fundusze emerytalne ustawy i tak przejdom i tak Sarkozy kiedys powiedzial pracuj wiecej zeby miec wiecej i juz przegrywa w wyborach w naszym kraju spoleczenstwo jest podzielone i obojetne i to sie podoba do gury jak nie ma jednosci jak ludzie nie som w kupie to wszystko jest w du.....e moim zdaniem zrobic prosy rachunek wiek emerytalny policjanta 45 rzeznika 67 ruznica tzn22lat przez 2 daje 11+45=56 jestem zdecydowanie za NIE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Dim

Sądzę że Centralny Instytut Ochrony Pracy jest do likwidacji gdyż ochrania grupkę nieproduktywnych pracowników choćby i najinteligentniejszych.

Odpowiedź jest prosta: Nie da się ochronić pszczoły przed pracą bo umrze z głodu. Trutnie się wyrzuca na zimę z ula.

Jeśli ocenimy że będzie globalne ochłodzenie to należy likwidować trutnie bo już się obżarły.
Teoria o globalnym ociepleniu jest co nieco wątpliwa z punktu widzenia nauki. Propaganda łyknie wszystko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~rycho

"Bandyci emerytalni " z PO ,PSL I ci od PALIMŁOTA chcą w życie wprowadzić plan HITLERA I ZAGARNĄĆ i zagarnąć "szmal emerytalny - składki POLAKÓW. HITLEROWI , STALINOWI to się nie udało ale przy poparciu oszołomionych i znarkotyzowanych młodych w/w bandziorom to się uda.

! Odpowiedz
0 0 ~Dim

To się uda gdyż kraj wymaga drastycznych posunięć a to jest wyjątkowo leciutkie posunięcie. Mino takiego nieinwazyjnego ruchu warchoły z konfederacji barskiej chcą coś ugrać ( PiS, SLD ) Palikot to też warchoł tylko bardziej konstruktywny w głosowaniu.

Likwidacja płacy minimalnej to następne dobre posunięcie.
Likwidacja obowiązku płacenia na emeryturę i możliwość legalnego wyjścia z systemu bez strat finansowych dla jednostki.
Likwidacja podatku od zysku.
Podatek VAT zmniejszony do 20% lub zastąpiony podatkiem obrotowym.
Wszystkie powstałe niedobory między dochodami a wydatkami rozwiązać w ten sposób że: stanowiska nadmiarowe których się nie da opłacić się rozwiązuje a ludzi wywala. Niech świadczą jakąś pożyteczną pracę innym bez strukturalnego pasożytowania.

Mają kredyty do spłacenia ? Jak ich nie spłacą to nic się nie stanie tylko zbankrutuje system bankowy który też jest nieefektywny; więc wszystkim się zrobi lżej oprócz tych co żyli z bankowości, polityki, administracji i wielu niepotrzebnych usług które te systemy generują pogarszając standart życia przeciętnemu obywatelowi.

Same pozytywy... dla warchołów to łamanie świętej wolności. Przecież emerytury wprowadzono zdaje się za Gierka więc emerytury to mgnienie oka w historii dziejów.
Nikt tego systemu nie zdoła utrzymać. I tak będziecie dziady siedzieć pod kościołem i żebrać o kromkę chleba jak nie wymyślicie sobie efektywnego sposobu na dochody na starość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil