Czy Ałganow znowu miesza w Polsce?

Przez prawie rok służby specjalne inwigilowały Wiesława Kaczmarka, by sprawdzić czy ten wziął łapówkę od Rosjan. Jednak jak się okazało informacje przekazane najpierw usłyszał od Ałganowa Kulczyk, a które potem trafiły do ABW były nieprawdziwe. Teraz oficerowie ABW zastanawiają się dlaczego Jan Kulczyk w ogóle spotkał się z Ałganowem i co miał na celu Ałganow przekazując informację o rzekomej łapówce przyjętej przez ministra – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Na podstawie do których dotarła „Gazeta Wyborcza” można odtworzyć przebieg zdarzeń. Wiosną 2003 r. Jan Kulczyk spotyka się z Anatolijem Czubajsem, byłym premierem Rosji a teraz prezesem koncernu energetycznego RAO JES. Przedmiotem spotkania jest umowa dotycząca „mostu energetycznego” pomiędzy Niemcami a Rosją. Dla Kulczyka sprawa jest o tyle ważna, że ma mieć swój udział w kontrakcie. Czubajs informuje go jednak, że sytuacja się zmieniła bowiem prezydent Putin wprowadził do RAO JES, swojego człowieka –Władimira Ałganowa, w Polsce znanego z afery „Olina”. Czubajs sugerował, że jeżeli Kulczyk chce żeby kontrakt doszedł do skutku musi przekonać niechętnego do sprawy Ałganowa.
Czubajs zaaranżował więc spotkanie obu panów w Wiedniu. Kulczyk miał wtedy od Ałganowa usłyszeć, że minister Kaczmarek i szef Nafty Polskiej w zamian za ułatwienie Rosjanom kupna Rafinerii Gdańskiej wzięli łapówkę w wysokości 5 mln dol. – twierdzi „Gazeta Wyborcza”.

To właśnie na podstawie tych informacji, które Kulczyk po powrocie do kraju przekazał szefowi ABW Andrzejowi Barcikowskiemu, została rozpoczęta wielomiesięczna operacja służb specjalnych w kraju i za granicą. Wywiad przez prawie rok sprawdzał Wiesława Kaczmarka. Obserwacja, podsłuch, analiza dokumentów, majątku i oświadczeń podatkowych nie potwierdziły jednak słów Ałganowa o przyjętej łapówce. Jednocześnie w Austrii, Niemczech i Rosji wywiad prowadził obserwację Ałganowa, jednak „Gazeta Wyborcza” nie dotarła do informacji o efektach pracy służb specjalnych. Śledztwo wobec Kaczmarka zostało umorzone. W dalszym ciągu prowadzona jest jednak analiza prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej „ Trzeba zadać sobie pytanie, co miał na celu Ałganow przekazując podobne informacje” – powiedział jeden z oficerów ABW.

J.B.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil