REKLAMA

Czternasta emerytura. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

2021-03-10 22:02
publikacja
2021-03-10 22:02
Czternasta emerytura. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw
Czternasta emerytura. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W środę wieczorem opublikowano ustawę o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Jej przepisy zaczną obowiązywać 25 marca. Większość seniorów czternastki otrzyma w listopadzie.

W Dzienniku Ustaw w środę opublikowano ustawę w sprawie czternastych emerytur. Wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc 25 marca.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości 1250,88 zł brutto będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

W ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (np. jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł).

Czternastek nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (powyżej 4150 zł brutto).

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w poniedziałek poinformowała PAP, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych już przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Będzie ona wypłacona z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturą. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Autorka: Olga Zakolska

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki