Czterdziestolatkowie do przeglądu

Poziom cholesterolu, cukru czy echo serca – możliwe, że niektóre z tych badań znajdą się w zapowiadanym przez premiera w exposé pakiecie jako oferta profilaktyki dla Polaków po 40. roku życia – podał w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. goodluz / Shutterstock)

Gazeta poinformowała, że rozważane są dwie opcje: albo pakiet mógłby się znaleźć w medycynie pracy, albo w całości u lekarza rodzinnego. Badania odbywałyby się co 5 lat.

"DGP" zauważył, że gdyby badania robiono przy okazji badań dla pracodawcy, byłyby obowiązkowe. A to oznacza, że, po pierwsze, koszty ponosiliby pracodawcy, a po drugie, że musiałby się im poddać każdy pracujący. To plus. Minusem byłoby to, że nie dotyczyłyby wszystkich.

Czterdziestoletni. Sól w oku polskich pracodawców

Co w teorii daje zatrudnienie osoby w średnim wieku? Rekruterzy wymieniają stabilność, elastyczność, bogate doświadczenie, większą lojalność. W tym tkwi ich problem. W teorii są bardzo potrzebni i doceniani, a w praktyce – nie pasują do „młodych i dynamicznych zespołów”. Czterdziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie solą w oku pracodawców.

"Dziennik Gazeta Prawna" dodał, że resort rozważa również model, w którym 40-latkami plus zajmą się lekarze opieki podstawowej. Nad wypracowaniem szczegółów pracuje zespół analityków w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji we współpracy z klinicystami. Analizowane są wytyczne międzynarodowe oraz towarzystw naukowych w zakresie różnych chorób. Gazeta wskazuje, że pojawia się koncepcja, żeby skierować ofertę badań dopasowaną do potrzeb – to znaczy do osób z grupy ryzyka.

ktl/ jann/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 1as

A jak ktoś nie przejdzie przeglądu, to co, szrot?

! Odpowiedz
0 6 iwonka50

Straszenie poziomem cholesterolu przy braku innych czynników ryzyka choroby wieńcowej czy zespołu metabolicznego wynika tylko i wyłącznie z nagonki firm farmaceutycznych produkujących statyny - leki do "zbijania" cholesterolu. W świetle najnowszych badań, stężenie cholesterolu we krwi rośnie z wiekiem, i TAK MA BYĆ. Ponieważ jest to czynnik ochronny przed uszkodzeniami tkanek i demencją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 53 momotaro

Olaboga cukier, cholesterol badania które kosztują prywatnie mniej niż 10 zł i to raz na 5 lat. Tak nie ma to jak rozrzutnosc SP. Hahaha.

! Odpowiedz
31 35 antybolszewik

To czemu jeden z drugim jak w kapitalistycznym kraju nie zrobi takich badań? Musimy w każdej dziedzinie oddawać się pod opiekę urzędników bo inaczej Polacy to bezrozumna masa? Sami oddajemy naszą wolność.

! Odpowiedz
4 46 k2_1

a jak ktoś nie przejdzie tych badań?
to co? koniec z legalną pracą?

! Odpowiedz
87 82 specjalnie_zarejestrowany2

No tak któż inny miałby zapłacić za prezent od pis jeśli nie pracodawcy?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne