REKLAMA
WEBINAR

Członek RPP: cykl luzowania polityki monetarnej zakończony

2013-06-10 08:35
publikacja
2013-06-10 08:35

Cykl luzowania polityki monetarnej zakończył się, po tym jak podstawowa stopa NBP w ubiegłym tygodniu została obniżona do rekordowo niskiego poziomu 2,75 proc. Dodatkowe obniżki nie dadzą impulsu gospodarce - uważa Adam Glapiński, członek RPP.

"Moim zdaniem cykl luzowania polityki monetarnej w Polsce zakończył się. Miesięczne dane i prognozy ekspertów nam dostępne każdego miesiąca sugerują, że lipcowa projekcja w kontekście wskaźników CPI i PKB nie zmieni tego obrazka i nie będą one miały żadnego prawdziwego znaczenia dla decyzji" - powiedział agencji Bloomberg Glapiński.

Jego zdaniem niski poziom stóp jest uzasadniony bieżącym spowolnieniem gospodarczym w połączeniu z niską inflacją.

"(Stopy - PAP) są na wystarczająco niskim poziomie, żeby stymulować gospodarkę (...). Dalsze obniżki nie dadzą żadnego dodatkowego impulsu gospodarce. Zwiększą jedynie ryzyko odpływu kapitału, który zawsze zdarza się, gdy stopy są zbyt niskie albo osiągają poziom do tej pory nieodnotowywany, jak to ma miejsce w przypadku Polski" - powiedział członek RPP.

Dodał, że RPP nie martwi się deprecjacją złotego w kontekście przyszłej inflacji.

Dobre kursy walut

"Poziom złotego pozostaje marginalną sprawą dla Rady. Inflacja jest zbyt niska dla nas, by martwić się wpływem osłabienia złotego na przyszłą inflację. Interwencje banku centralnego, pozostające w zgodzie z wytycznymi naszej polityki, nie mają na celu osiągnięcia konkretnego poziomu przez złotego, ale mają na uwadze przeciwdziałanie silnej zmienności złotego" - powiedział.

Na czerwcowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Obecnie referencyjna stopa NBP wynosi 2,75 proc. w skali rocznej. Począwszy od listopada ubiegłego roku, kiedy Rada zaczęła obniżać stopy procentowe, łączna skala cięć wyniosła do tej pory 200 pb.(PAP)

kba/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~PIT
"Poziom złotego pozostaje marginalną sprawa dla rady" . Jak w tym kraju można dyskutować, skoro nie tylko nie potrafi się czytać ze zrozumieniem, ale nawet powtórzyć... To do autora Barana.
barany
PIT
Jeśli łykasz poważnie taką wypowiedź, to powinieneś cofnąć się do szkoły, gdzie uczy się podstaw ekonomii. Poziom kursu ma kolosalne znaczenie dla gospodarki i jest jedną z ważniejszych rzeczy na jaką patrzy Rada
Wypowiedź Pana z Rady ma za zadanie uspokoić rynki. Czytać trzeba nie tylko ze zrozumieniem, ale z logicznym myśleniem.
barany
Właśnie ta wypowiedź jest dowodem na to, że Rada martwi się spadkiem złotego i boi się dalszych spadków.
~ZNAWCA TEMATU
WYGLADA NA TO ZE MONEY OPUSZCZAJA PROCENTOWE ELDORADO ! TERAZ PEJSY ZMUSZA RUDEGO DO WBICIA GWOZDZIA W BELKE ZEBY POWSTRZYMAC CZESCIOWY ODPLYW MONEY !

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki