Czeski rząd 8 kwietnia na rozmowach w Warszawie

Transgraniczna infrastruktura drogowa, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4), a także sporna sprawa powiększenia kopalni Turów mają być głównymi tematami rozmów delegacji czeskiego rządu w Warszawie 8 kwietnia.

Poinformowano o tym w komunikacie prasowym wydanym przez rząd w Pradze, cytowanym przez czeską agencję prasową CzTK.

W dziedzinie infrastruktury transportowej rozmowy mają dotyczyć połączenia polskiej drogi ekspresowej S3 biegnącej wzdłuż zachodniej granicy z czeską drogą D11. Tematem negocjacji mają być też wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, walka z zanieczyszczeniem powietrza oraz sygnalizowany przez Czechy obniżony poziom wód gruntowych w związku z powiększeniem polskiej kopalni węgla brunatnego w Turowie przy granicy z Czechami - wskazano w komunikacie.

"W tej sprawie Republika Czeska zrobi wszystko, by maksymalnie chronić interesy obywateli i środowiska" - powiedział czeski premier Bohuslav Sobotka w środę po posiedzeniu rządu.

Dodał, że choć omawiane mają być głównie sprawy bilateralne, to mowa będzie również o działaniach podejmowanych wspólnie w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej.

W delegacji pod przewodnictwem Sobotki udział wezmą ministrowie: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych, przemysłu i handlu, pracy i spraw społecznych, transportu, środowiska oraz kultury.

Kwietniowa wizyta odbędzie się w kontekście przejęcia przez Polskę od Czech przewodnictwa V4, co nastąpi 1 lipca.

Ostatnie tego rodzaju czesko-polskie konsultacje międzyrządowe odbyły się w Pradze w kwietniu ub. roku. Poza Polską, czeski rząd prowadzi regularne rozmowy w takim formacie ze Słowacją i Izraelem. (PAP)

kot/ ala/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil