REKLAMA

Czeski premier: Popełniłem błąd, łagodząc środki przeciw koronawirusowi

2020-09-21 21:34
publikacja
2020-09-21 21:34
fot. Novikov Aleksey / Shutterstock

Premier Czech Andrej Babisz w orędziu telewizyjnym w poniedziałek wieczorem uznał, że latem popełnił błąd, gdy rząd złagodził restrykcje związane z koronawirusem. Babisz stwierdził, że nie chce zamykać gospodarki i apelował m.in. o noszenie maseczek.

Premier ocenił, że atmosfera panującą w kraju wiosną i sukcesy w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa "uśpiły go" i dlatego rząd złagodził środki związane z SARS-CoV-2.

Babisz powiedział, że poszukiwana jest równowaga między ochroną zdrowia i ograniczaniem gospodarki. Zaapelował o odpowiedzialność, rozwagę i konsekwencję w przestrzeganiu zasad. Podkreślił, że "maseczki nie zagrażają wolności i demokracji, ale ich nienoszenie zagraża życiu".

Babisz podziękował pracownikom służb sanitarnych, służby zdrowia, ale także informatykom i wolontariuszom. Powtórzył wysoką ocenę ministra zdrowia Adama Vojtiecha, który w poniedziałek rano podał się do dymisji.

Babisz nie wymienił z nazwiska jego następcy, ale przedstawił listę zadań, które czekają nowego szefa resortu: zwiększenie liczby pracowników call center, zwiększenie liczby punktów pobierania próbek i laboratoriów oraz zapewnienie wystarczającej liczby łóżek dla pacjentów z Covid-19. Premier zakończył ok. 10-minutowe wystąpienie zapewnieniem: "Już raz pokonaliśmy koronawirusa, pokonamy go drugi raz. Wierzę że możemy to powtórzyć".

Prezydent Milosz Zeman na nowego ministra zdrowia mianował epidemiologa Romana Prymulę.

Według wstępnych danych resortu zdrowia, które zostały przedstawione w poniedziałek po południu, w ciągu dnia zanotowano 783 przypadki zakażenia koronawirusem. Od początku pandemii łączna liczba zakażonych przekroczyła 50 tys. Aktualnie zakażonych jest 24 214 osób; zmarło 521 osób, przy czym rano liczba zgonów wynosiła 503.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ cyk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trollmaster
banksterska cenzura. ludzi i tak nie oszukacie, ściema wyszła na jaw.

PS blokuję tu reklamy i będę blokował.
samsza
Od kiedy rząd ma test (którym sam jest w stanie ocenić czy ktoś jest zakażony lub nie) oraz nową definicję epidemii jako szerzenia zakażeń (gdy były zgony potrzebny był lekarz do określenia przyczyny) jest w stanie sam (bez fachowców) zarządzać zagadnieniem jak mu wygodnie.
Politycy w 2 różnych krajach mogą twierdzić
Od kiedy rząd ma test (którym sam jest w stanie ocenić czy ktoś jest zakażony lub nie) oraz nową definicję epidemii jako szerzenia zakażeń (gdy były zgony potrzebny był lekarz do określenia przyczyny) jest w stanie sam (bez fachowców) zarządzać zagadnieniem jak mu wygodnie.
Politycy w 2 różnych krajach mogą twierdzić coś przeciwnego i obaj będą mieć rację...
bankroll
10 mln mieszkancow.
50 tys zarazonych.
500 zmarło.

Barabiaszu...ile % z 10 mln to jest 500? Moze z tego powodu nie wychodzcie z domu przez najblizszy rok?
fakpejsy
Minister zdrowia Czech apelowal w zeszlym tugodniu do mediow zeby juz przestali juz straszyc obywateli ta pseudo pandemia!!!
Media to przemilczaly...
artureg
Ciekawe co na to Szwedzi i Finowie? Nagle media przestały się tymi krajami interesować.
mmonline420
W Czechach w porównaniu do kwietnia zwiększono liczbę testów ponad 2-krotnie. Przy błędzie testu sięgającym kilku do kilkunastu procent daje to proporcjonalnie wyższą liczbę pozytywnych przypadków. Co ciekawe liczba hospitalizacji nie rośnie, liczba zgonów w porównaniu z marcem/kwietniem nie rośnie więc nie ma żadnego W Czechach w porównaniu do kwietnia zwiększono liczbę testów ponad 2-krotnie. Przy błędzie testu sięgającym kilku do kilkunastu procent daje to proporcjonalnie wyższą liczbę pozytywnych przypadków. Co ciekawe liczba hospitalizacji nie rośnie, liczba zgonów w porównaniu z marcem/kwietniem nie rośnie więc nie ma żadnego groźnego obrazu rozprzestrzeniającej się choroby.
Większość epidemiologów "głównego nurtu" opowiada się za wariantem strasznej epidemii, ciekawe jak będzie w Czechach.
secundus
521 zmarło od marca, na ilu Czechów, którzy w tym czasie umarli? Jak ci politycy dobrze wiedzieli w wakacje, że będzie druga fala zamordyzmu, zupełnie jakby to było zaplanowane.
carlito1
Bo to jest zaplanowane oni nawet się z tym nie kryją. A epidemia skończy się pod koniec 2021r.... To już powiedziało WHO
carlito1
Chyba kolejna transza wpłynęła na konta...

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki