REKLAMA

Czeski minister zdrowia podał się do dymisji

2020-09-21 08:30, akt.2020-09-21 10:05
publikacja
2020-09-21 08:30
aktualizacja
2020-09-21 10:05
fot. David Cerny / Reuters

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech podał się w poniedziałek do dymisji. Na konferencji prasowej powiedział, że chce "stworzyć przestrzeń do rozwiązania problemu epidemii koronawirusa". Premier Andrej Babisz ocenił, że Vojtiech zrobił w resorcie więcej niż poprzednicy.

Vojtiech ogłosił swoją decyzję na porannej konferencji prasowej, w otoczeniu przedstawicieli kierownictwa resortu i służb sanitarnych kraju. Podziękował lekarzom i pielęgniarkom za ich pracę. „Nie mam się czego wstydzić” - dodał.

„Swoją rezygnację przekazałem już premierowi. Chcę stworzyć przestrzeń do rozwiązania problemu epidemii koronawirusa, która będzie nam towarzyszyć jeszcze przez jakiś czas” - powiedział. Podkreślił, że jego celem było dokonanie systemowych zmian w ministerstwie, w czym przeszkodził mu koronawirus. Uznał, że w ciągu trzech lat urzędowania udało mu się zmienić system opieki zdrowotnej.

„Zostałem ministrem Covidu” – powiedział Vojtiech. „Wraz ze wszystkimi moimi kolegami zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uchronić ludzi przed chorobą, i śmiem twierdzić, że bardzo dobrze poradziliśmy sobie z jej pierwszą falą” - dodał.

Premier Babisz podziękował Vojtiechowi za jego pracę w rządzie. „Jestem przekonany, że gdyby nie musiał poświęcać całej energii na walkę z koronawirusem, to pewnego dnia zostałby zapamiętany jako najlepszy minister zdrowia” - napisał Babisz na Facebooku. „W niewiarygodny sposób poradził sobie z pierwszą falą wirusa. Rozumiem, że musiało to być dla niego za dużo, że był zniesmaczony polityką i mediami i postanowił odejść” – uznał premier.

Komentatorzy przypomnieli o różnicach zdań między szefem rządu a ministrem zdrowia. Najbardziej jaskrawym ich przykładem było ogłoszenie pod koniec sierpnia, po konsultacjach z ekspertami, ograniczeń związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Po dwóch dniach, na wyraźne żądanie premiera, zalecenia epidemiologów i ministra zdrowia zostały złagodzone.

Pierwsze zakażenia SARS-CoV-2 zanotowano w Czechach 1 marca. Jak oceniają analitycy, po wprowadzeniu drastycznych ograniczeń, m.in. nakazu noszenia maseczek oraz zamknięciu galerii handlowych i szkół, skala zakażeń koronawirusem była niewielka. Restrykcje zniesiono w maju. Od połowy sierpnia ministerstwo zdrowia rejestruje rosnącą liczbę infekcji. We wrześniu notowano rekordowe bilanse dzienne - 8 września przybyło ponad tysiąc zakażonych, tydzień później dwa tysiące, a 17 września ponad trzy tysiące. Wzrosła także liczba hospitalizowanych. Od początku pandemii w kraju na Covid-19 zmarło 503 pacjentów.

Vojtiech, prawnik z wykształcenia i jeden z najmłodszych ministrów w obecnym rządzie, został szefem resortu zdrowia w grudniu 2017 r. w pierwszym gabinecie Babisza. Utrzymał tekę w drugim rządzie, który został powołany w czerwcu 2018 r. Wcześniej m.in. zasiadał w zarządzie największego czeskiego państwowego ubezpieczyciela zdrowotnego. Jest posłem i na konferencji prasowej w poniedziałek zadeklarował, że nie rezygnuje z mandatu.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jes
Nasz minister tez podał się do dymisji - po stworzeniu sobie przestrzeni do życia w postaci milionów złotych.
mmonline420
W Czechach w porównaniu do kwietnia zwiększono liczbę testów ponad 2-krotnie. Przy błędzie testu sięgającym kilku do kilkunastu procent daje to proporcjonalnie wyższą liczbę pozytywnych przypadków. Co ciekawe liczba hospitalizacji nie rośnie, liczba zgonów nie rośnie (wręcz maleje) więc nie ma żadnego groźnego W Czechach w porównaniu do kwietnia zwiększono liczbę testów ponad 2-krotnie. Przy błędzie testu sięgającym kilku do kilkunastu procent daje to proporcjonalnie wyższą liczbę pozytywnych przypadków. Co ciekawe liczba hospitalizacji nie rośnie, liczba zgonów nie rośnie (wręcz maleje) więc nie ma żadnego groźnego obrazu rozprzestrzeniającej się choroby. W związku z tym należy przypuszczać, że minister podał się do dymisji bo za bardzo zaangażował się w "zakupy interwencyjne" albo nie zgadza się żeby koronę wykorzystywać do celów politycznych.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki