REKLAMA

Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię

2016-02-18 14:33
publikacja
2016-02-18 14:33

Czeski minister środowiska zaniepokojony sytuacją w Turowie i Bogatyni. Podczas wizyty w Warszawie Richard Brabec wyraził obawy, że polskie inwestycje gospodarcze w tych rejonach mogą mieć negatywny wpływ na sytuację w Czechach.

Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię / fot. alistaircotton / YAY Foto

W przypadku Turowa obawia się zwiększenia wydobycia w tamtejszej kopalni węgla brunatnego. Strona czeska rozumie, że Polska może sama decydować o zwiększeniu wydobycia w tej kopalni. Cieszy się, że Polska rozumie ich obawy, że to może oznaczać negatywne skutki dla ujęć wody we Frydlandzie, gdzie żyje 30 tysięcy ludzi.

Czesi obawiają się też smogu świetlnego, który powstaje w szklarniach w okolicach Bogatyni. Już teraz mają one emitować światło porównywalne do stutysięcznego miasta, a strona czeska słyszała o planach rozbudowy szklarni na tamtym terenie.

Polski minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział, że ewentualne skutki inwestycji na Czechów będą konsultowane z naszymi sąsiadami.

Zapowiedział też, że z uwagą będzie przyglądać się czeskiemu programowi wymiany kotłów węglowych. Czesi prowadzą teraz program wymiany w domach 100 tysięcy kotłów węglowych na bardziej ekologiczne. 350 milionów euro na ten cel pochodzi ze środków unijnych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Szwarbuła/ gaj

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~WładekK
Jeszcze tylko Czechów z Polską nie skłócili.
~niepelnosprawny_org
przy takiej odległości?
~Gnida
Góry Izerskie stały się miejscem wielkoobszarowego uszkodzenia drzewostanu. Nastąpiła destrukcja i rozpad całego ekosystemu leśnego. Winowajcą śmierci izerskich (i w ogóle sudeckich) lasów są kopcące kominy czeskiego węglowego zagłębia łużycko-czeskiego. A więc pocałujcie nas w odbyt. Wy nam robicie pepiki dokładnie to samo.
~kl
Dosadnie: olać Czechów, którzy wypowiedzieli wojenkę gospodarczą Polsce niszcząc dobre imię polskiej żywności zaplanowaną akcją!
~generalkoster
Jako ciekawostka. Wrzućcie sobie w mapy "Tagebau Nochten". Za naszą zachodnią granicą funkcjonuje kilka znacznie większych wykopów niż Turów. Naprawdę robi wrażenie. Oczywiście Niemcy wmawiają nam, że węgiel brunatny jest już passe i że oni są bardzo ekologiczni. "Mają rozmach s...."
~fio
a polacy o zwrot ziemi przygranicznej od czechow to polaki ich nie cisna!!!!!!!!!!!!!!!!!!! polska od razu im wydala a czesi polakom ne chca i sie smieja z polakow!!!!!!!!!!!!!!
~Jurand
Śmieszy mnie ten rzekomy brak wody we Frydlandzie ze względu na Turów. Ten czeski minister środowiska ma jeden problem : Albo nie zna się na geologii albo ma słabych doradców. A może według niego Iły Hydrofobne ( illit, montmorylonit i wermikulit ) specjalnie dla niego zmieniły swoje właściwości. Gdyby blisko Frydlandu Śmieszy mnie ten rzekomy brak wody we Frydlandzie ze względu na Turów. Ten czeski minister środowiska ma jeden problem : Albo nie zna się na geologii albo ma słabych doradców. A może według niego Iły Hydrofobne ( illit, montmorylonit i wermikulit ) specjalnie dla niego zmieniły swoje właściwości. Gdyby blisko Frydlandu leżał Bełchatów to bym się zgodził. Ale w Turowie to jest niemożliwe. Proponuję panu ministrowi trochę poczytać o właściwościach IŁÓW .Wtedy zrozumie swój błąd i nie palnie więcej takiej Głupoty. Z poważaniem.
~asd
Nigdzie nie widzę informacji o braku wody. Te negatywne skutki mogą dotyczyć czego innego.

Mieszkam na Górnym Śląsku i niemal każda rzeka jest zanieczyszczona zawiesiną węglową, bo wody kopalniane są spuszczane do rzek. Teraz to praktycznie czarne ścieki.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki