Czescy dyplomaci zagłosują przeciwko globalnemu paktowi migracyjnemu

Rząd Czech na poniedziałkowym posiedzeniu zmienił instrukcje dla dyplomatów w ONZ, którzy teraz mają głosować przeciwko globalnemu paktowi migracyjnemu. Do tej pory planowano, że wstrzymają się od głosu.

Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ odbędzie się w środę w Nowym Jorku i zgodnie z wcześniejszą instrukcją ministerstwa spraw zagranicznych w Pradze czescy dyplomaci mieli wstrzymać się na nim od głosu. Szef czeskiej dyplomacji Tomasz Petrziczek powiedział dziennikarzom, że instrukcje zostały zmienione. Według agencji CTK zmianę wprowadzono na wniosek premiera Andreja Babisza.

Rząd na posiedzeniu 14 listopada uznał, że Czechy nie przystąpią do globalnego paktu w sprawie migracji i na międzynarodową konferencję poświęconą migracji, która odbyła się Marrakeszu, nie pojechał żaden przedstawiciel władz kraju.

W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika Pravo Babisz ocenił, że samo wstrzymanie się od głosu uważa za niewystarczające, i zapowiedział, że będzie domagać się zmiany instrukcji dla czeskich dyplomatów w Nowym Jorku. Jego zdaniem czeski resort dyplomacji powinien w liście poinformować ONZ, że Czechy odstępują od paktu.

Globalny pakt ONZ w sprawie migracji ma być pierwszym dokumentem kompleksowo regulującym międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie. Dokument ten na konferencji, która odbyła się 10 grudnia w Marrakeszu,przyjęły 164 kraje, ale nie uczestniczyli w niej przedstawiciele około 30 państw członkowskich ONZ. Do przeciwników dokumentu należą m.in. USA, Słowacja, Węgry, Polska, Austria, Łotwa i Bułgaria.

Z Pragi Piotr Górecki

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil