Część talibów przechodzi na stronę afgańskiego Sojuszu Północnego

Około tysiąca talibów przeszło dziś na stronę afgańskiego Sojuszu Północnego. To ludzie dowodzeni przez Gulama Mohammada, którzy od kilku dni bronili się 30 kilometrów na zachód od Kabulu - poinformował specjalny wysłannik Polskiego Radia do Afganistanu Jacek Kaczmarek.

Okrążeni talibowie zdecydowali się przejść na stronę Sojuszu po kilku dniach wymiany ognia i jednoczesnych negocjacji. Taką decyzję podjął dziś ich dowódca Gulam Mohammad. Kiedy jeszcze dziś rano omawiał w Kabulu warunki poddania zajmowanych przez swe wojska pozycji, żołnierze Sojuszu przygotowywali się do ataku na wieś i wzgórza zajęte przez talibów.

Ściągnięto ciężki sprzęt, czołgi i artylerię. Wiadomość o porozumieniu dotarła, kiedy już wszystko gotowe było do natarcia. Do pokojowego rozwiązania udało się doprowadzić jednemu z komendantów wojsk Sojuszu - Szeralamowi. Podobnie jak większość talibów jest on Pasztunem. Inni dowódcy Sojuszu - Tadżycy i Uzbecy - ponaglali go, aby rozpoczął atak.

Warunki, na których talibowie zgodzili się przejść na stronę Sojuszu, nie są znane. Zapewne jak to się już zdarzało w podobnych sytuacjach wcześniej, zagwarantowano im nietykalność oraz pozostawienie pod komendą tego samego dowódcy. Nie wiadomo natomiast nic na temat tego, co stać ma się z zagranicznymi najemnikami oraz pakistańskimi ochotnikami. Tych Sojusz Północny traktował zawsze bardzo surowo i rzadko udawało im się ujść z życiem.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil