REKLAMA
PIT 2023

Czerwone światło dla Węgier. Komisja Europejska nadal blokuje fundusze

2023-12-07 13:25
publikacja
2023-12-07 13:25

Komisja Europejska zaprzeczyła, że władze w Budapeszcie spełniły wszystkie warunki w ramach reformy wymiaru sprawiedliwości, niezbędne do odblokowania części zamrożonych funduszy unijnych – poinformował portal HVG.

Czerwone światło dla Węgier. Komisja Europejska nadal blokuje fundusze
Czerwone światło dla Węgier. Komisja Europejska nadal blokuje fundusze
fot. Daniel Olah / / Unsplash

Serwis przypomniał, że pod koniec września Komisja Europejska wysłała do Budapesztu dziewięć pytań dotyczących reformy sądownictwa. Budapeszt odpowiedział na nie miesiąc później, ale w listopadzie KE skierowała do władz Węgier jeszcze dwa zapytania, na które nie otrzymała dotąd odpowiedzi.

Chodzi o system przydzielania spraw przez Sąd Najwyższy (Kurię) oraz możliwość składania przez węgierskich sędziów wniosków do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym.

"Biorąc pod uwagę węgierskie opóźnienie, jest teraz bardzo wątpliwe, aby decyzja w tej sprawie mogła zostać podjęta przed przyszłotygodniowym szczytem UE" – ocenił HVG

W poniedziałek minister sprawiedliwości Węgier Bence Tuzson powiedział w Brukseli, że Budapeszt spełnił wszystkie żądania Komisji Europejskiej dotyczące reformy sądownictwa, które leżą w interesie kraju i nie powodują trudności dla obywateli. Dlatego - jak podkreślił - strona węgierska czeka na fundusze UE, ponieważ ma do nich prawo.

Na początku grudnia dziennik "Nepszava" informował, że kierowany przez Viktora Orbana rząd Węgier jest bliski spełnienia warunków KE dotyczących reformy sądownictwa, co może jeszcze w tym roku doprowadzić do odblokowania 10 mld euro zamrożonych środków z funduszy UE.

Jak przekazało źródło gazety w Brukseli, zgoda KE w sprawie środków unijnych nie jest związana z groźbą weta Orbana w kwestiach dotyczących wsparcia finansowego dla Ukrainy.

W listopadzie KE poinformowała również o zatwierdzeniu zmodyfikowanego planu Węgier na rzecz odbudowy i zwiększenia odporności, zawierającego rozdział RePowerEU. W przypadku pozytywnej decyzji ministrów finansów UE, Budapeszt może otrzymać około 920 mln euro zaliczki z KPO bez spełniania warunków, które wstrzymują wypłatę unijnych środków.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
abcx
I tak przez kolejne lata KE będzie sobie kierowała kolejne zapytania i oczekiwała kolejnych odpowiedzi... czy jeszcze ktoś ma jakieś wątpliwości że to naprawdę ma coś wspólnego z "praworządnością"
samsza
Chyba nikt nie wierzy, że przydzielanie spraw lub pytania prejudycjalne są jakimś problemem. Węgry nie zadadzą pytania do TSUE to zawsze mogą w RFN to pytanie zadać. A odpowiedź tsue i tak wiąże wszystkie kraje UE.
To wygląda coraz bardziej żałośnie, na jakieś bezpodstawne sankcje.
samsza
Piszcie do tsue, tę przeżartą korupcją komisję trzeba spisać na straty. Wyrok tsue wam środki odblokuje.

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki