Czerwińska: Zmniejszenie PIT z 18 proc. do 17 proc. od ’20, koszt 5,3-5,5 mld zł

Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie nowego progu podatkowego, podwojenie kosztów uzyskania przychodów oraz zerową stawkę PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia.

Obniżka PIT do 17 proc. z 18 proc. to koszt dla budżetu w 2020 r. na poziomie 5,3-5,5 mld zł, a zerowy PIT dla młodych 1,7 mld zł w 2020 r. i 1,3 mld zł w 2019 r. - poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że zerowy PIT dla podatników poniżej 26 r.ż. wejdzie w życie od 1 października 2019 r., natomiast obniżony PIT do 17 proc. z 18 proc. i wyższe koszty uzyskania przychodów wejdą w życie od 2020 r.

„Zmniejszenie PIT do 17 proc. z 18 proc. to koszt dla finansów publicznych w 2020 r. około 5,3-5,5 mld zł, nie więcej, tak szacujemy” – powiedziała Czerwińska dziennikarzom.

„Koszt ulgi (zerowy PIT dla podatników do 26 roku życia - PAP) dla budżetu w 2019 r. to 1,3 mld zł, z kolei w 2020 r. ten koszt będzie wyższy, wyniesie 1,7 mld zł, dlatego, że będziemy zwracać zaliczki w roku 2020 za 2019 r.” – powiedziała.

Minister finansów poinformowała, że ulga zerowy PIT dla podatników do 26 roku życia wejdzie w życie 1 października 2019 r., zaś obniżenie PIT do 17 proc. z 18 proc. i wyższe koszty uzyskania przychodów wejdą w życie od 2020 r.

„Niższa stawka PIT i wyższe koszty uzyskania wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i będą dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. (...). Ulga (zerowy PIT dla podatników do 26 roku życia) wejdzie od 1 października, będzie dotyczyła IV kw., ale zaliczki będą pobierane zgodnie z wcześniejszymi regulacjami i dopiero w 2020 r. podatnik otrzyma zwrot pobranych zaliczek” – powiedziała podczas śniadania prasowego Czerwińska.

Według szacunków MF, z ulgi zero PIT do 26 roku życia skorzysta ok. 1,5 mln pracowników.

Z PIT zwolnione będą przychody do 42 764 zł w roku podatkowym, jeśli on będzie wyższy, to będzie opodatkowany według skali podatkowej” – powiedziała.

Czerwińska zaznaczyła, że projekt zawierający te trzy propozycje trafi do konsultacji publicznych w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

„Już jesteśmy gotowi z legislacją. On podlega obróbce wewnętrznej. Trafi on do konsultacji zewnętrznych w ciągu maksymalnie dwóch tygodniu. W jednej zmianie chcemy zawrzeć te trzy propozycje, zerowy PIT, wyższe koszty uzyskania przychodu i redukcja PIT do 17 proc. z 18 proc. Nie będziemy odrębnie wypuszczać tych przepisów” – powiedziała.

"Chcielibyśmy, aby w jednej regulacji, w jednej nowelizacji zawrzeć wszystkie trzy elementy, czyli ulga <>, wyższe koszty uzyskania przychodu i redukcja stawki PIT z 18 proc. do 17 proc." - dodała.

Czerwińska poinformowała, że powyższe propozycje to początek zmniejszania klina podatkowego w Polsce. MF chciałby, żeby zmiany te były kontynuowane w latach kolejnych.

„Być może to niewystarczające propozycje. Chciałabym, żeby były większe, ale będzie to następować etapami. To początek obniżki klina podatkowego. Myślę, że to będzie kontynuowane jako następny rok w kolejnym roku” – powiedziała. 

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
To nie są zmiany, na które liczyliśmy

Szumnie zapowiadane obietnice istotnego obniżenia podatku od pracy (PIT) w rzeczywistości okazały się słabsze, niż oczekiwania, które rozbudzili politycy obozu władzy.

„Generalnie, z podwyższenia kwoty uzyskania przychodów skorzysta około 11 milionów osób  pracujących Polaków i oni to zauważą, że dzięki obniżce podatku PIT przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - ich pensje rosną” – zapowiadał premier Mateusz Morawiecki. „Dodatkowo obniżona zostanie stawka podatkowa PIT z 18 na 17 proc.” – pan premier nie dopowiedział, że pułap przychodów dla tej obniżki będzie tak niski.

Po pierwsze, zamiast powszechnej obniżki najniższej stawki PIT z 18% do 17% otrzymaliśmy dodatkowy próg podatkowy. Innymi słowy, obniżką stawki podatku zostaną objęte przychody z pracy do wysokości 42 764 zł rocznie (czyli ok. 3 564 zł brutto miesięcznie). Po drugie, utrzymywane bez zmian przez ponad dekadę koszty uzyskania przychodu (czyli taka śmieszna formuła, dzięki której PIT nazywany jest podatkiem „dochodowym”, a nie przychodowym – którym w istocie jest) wzrosną z 1335 zł do 3000 zł rocznie – dzięki temu uratujemy przed fiskusem ok. 300 zł rocznie.

Po trzecie, nic nie wspomniano o podniesieniu kwoty wolnej od podatku, która nie była waloryzowana od dekady i która dla ogromnej większości podatników pozostaje na śmiesznie niskim poziomie 3091 zł.

Czytaj dalej: To nie są zmiany, na które liczyliśmy

pat/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 12 nick07

Inflacja na poziomie 1,5% raptem więc żadna - a to że, teraz rosna płace nie oznacza że w przyszłym roku również tak będzie...teraz jest odcinanie kuponów bo sytuacja budżetowa jest bardzo dobra ale właśnie to skonsumowano - nie na obniżki podatków (mające wpływ na rozwój gosp nie iluzoryczne) tylko na rozdawanie kasy budżetówce...a to za bardzo gospodarki w 2020 nie napędzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 15 glos_rozsadku

na papierze żadna, w rzeczywistości ok. 8%. Ostatnio znów GUS zmieniał metodologię.

! Odpowiedz
8 23 pluto85md

Nowy prog podatkowy to nie obnizka podatku. To czarowanie wyborcy. Za 10 lat ten prov przekroczy kazdy z pensja minimalna i tyle z szumnych zapowiedzi.

! Odpowiedz
3 11 karbinadel

Przy obecnej inflacji raczej za rok lub dwa

! Odpowiedz
11 27 rekin1986

Żeby się na końcu nie okazało , że koniunktura w budowlance siądzie i wpływy z VAT-u polecą na łeb na szyję i trzeba będzie podnieść PIT i CIT bo obawiam się , że to się tak skończy

Póki stopy procentowe są niskie to idzie gorzej jak stanie wtedy będzie pisk i zgrzyt

Zakładając , że nakłady na inwestycje to 25 procent PKB czyli ok 500 mld zł czyli VAT-u z tego powinno wpływać rocznie ponad 100 mld zł jak inwestycje spadną chociaż o 100 mld zł to wpływy z VAT- spadną o ponad 20 mld zł i całą promocję na PIT i CIT diabli wezmą

Żeby obniżać stawki podatkowe trzeba mieć najpierw z czego je ściągnąć na dzisiaj jedyne co można zrobić to podnieść kwotę wolną od podatku do 8 tys zł i podwoić koszt uzyskania przychodu nic innego nie da się prościej zrobić

Za mało jest mieszkań dla ludzi których nie stać na kredyty
Za mało jest dróg by ruch był bardziej płynny
Za mało jest infrastruktury typu wodociągi kanalizacje czy gazociągi
Za mało ludzie zarabiają by im jeszcze bardziej podatki podnosić

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 46 artimu

A sobie dalej 27tys kwotę wolna od podatku, czy podnieśli 30tyś. ?
Bo po wygranych wyborach chcieli sobie podnieść do 30tyś.

! Odpowiedz
9 20 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 41 dr_zweig

To jak to w końcu z tą stawką 17%? Myślałem, że po prostu obniżą z 18% na 17%
A tu jakieś progi nowe? A emerytów to będzie dotyczyć? A jak ktoś przekroczy próg dochodów to będą liczyć 18% od całości?
Bez sensu te zmiany. Typowa komuna - jak dać żeby nic nie dać co skutkuje tylko kolejnymi utrudnieniami w rozliczeniach z fiskusem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 23 _jasko

Musisz zaufać Partii, doktorze

! Odpowiedz
2 6 glos_rozsadku

będą etaty na kolejne stanowiska urzędnicze by to komplikowanie prawa ogarnąć - miejsca pracy dla kolejnych zaprzyjaźnionych rodzin.

! Odpowiedz
7 74 karbinadel

Po raz kolejny góra urodziła mysz. Przedtem szumnie zapowiadane obniżki CIT dla przedsiębiorców, które objęły jakieś 4% z nich, teraz nie zabiorą kilkudziesięciu złotych kilku procentom najmniej zarabiających - a szum medialny jakby rozdawali rowery

! Odpowiedz
11 27 slayer22

Niech ta pani lepiej usiądzie na klinie...

! Odpowiedz
2 10 _jasko

Ten klin, jak nos, im więcej kłamstw tym staje się większy'
Obiecali podnieść kwotę wolną od podatku, zmniejszyć VAT i nie podnosić żadnych podatków!

! Odpowiedz
6 46 glos_rozsadku

hurra! Zapłacę o 50 zł mnie podatku rocznie :) :) :)

! Odpowiedz
9 67 _xyz

Czyli wydupczą bez mydła jeszcze bardziej takich „bogaczy” jak ja, zarabiających > 43 k pln rocznie...

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 31 glos_rozsadku

jak tyle zarabia to pewnie złodziej

! Odpowiedz
0 12 _jasko

Na tym polega socjalizm, na równaniu w dół. Trwa tak długo, aż pieniądze się skończą...

! Odpowiedz
1 16 glos_rozsadku

hurra, zapłacę 50 zł podatku rocznie mniej :) :) :)

! Odpowiedz
40 12 lelo1949

Brawo PIS

! Odpowiedz
6 38 oorim

Robią 10-20% tego co zapowiadali ale... argumentują potem, że robią a poprzednicy "nie mieli odwagi" albo byli "nieudacznikami" co nic nie robili tylko ośmiorniczki jedli i to na wielu działa...

! Odpowiedz
1 35 sel

Zamiast całego tego badziewia stale wikłanego powinna być kwota wolna ze 3 razy wyższa i dla każdego, przynajmniej urzędników wystarczyłaby połowa z tego co jest teraz..

! Odpowiedz
2 13 glos_rozsadku

teraz będzie trza zatrudnić więcej, bo nowy próg

! Odpowiedz
3 10 secundus

Zmniejszą, ta jasne, "a świstak siedzi i zawija je w te sreberka".

! Odpowiedz
5 34 r4k

A po jaką cholerę kwotę wolną od podatku uzależniono od dochodów?
Czy liczenie PITu było bez tego zbyt mało skomplikowane?
Czy jest jeszcze jakiś inny kraj na świecie gdzie każdy ma indywidualnie wyliczane progi podatkowe?

! Odpowiedz
3 0 zenonn

Pytasz gugla i wiesz
https://www.anglia4u.pl/index.php/informacje/wiadomosci/z-wielkiej-brytanii/item/3299-rok-podatkowy-2018-2019-w-uk-progi-podatkowe
https://dojczland.info/podatki-w-niemczech/
https://www.slideshare.net/PwCPolska/praca-w-ue-podatki-i-skadki

! Odpowiedz
4 0 zenonn

cała UE?

! Odpowiedz
1 5 r4k odpowiada zenonn

Z tego co widzę to cytowane przez Ciebie kraje mają stałe progi podatkowe
Tylko u nas są ruchome. Pierwszy próg podatkowy ustawiony jest w zależności od dochodu.
Pewnie tak samo zrobią z drugim.

! Odpowiedz
0 3 r4k odpowiada zenonn

nie cała UE. tylko my:
https://www.e-pity.pl/kwota-wolna-od-podatku-2018-kalkulator/

! Odpowiedz
1 1 _jasko odpowiada zenonn

Wrzuciłem pierwszego linka. Brytole na ten rok podatkowy kwotę wolna podnieśli zaledwie o 350 GBP, czyli do do 11.850 GBP.

To nasi są ostrożniejsi, nie szastają gotówką. Progi zamrożone od 10 lat, na poziomie jednym z najniższych w Europie. To kiedy my się z tą Europą zrównamy.

Ale wydaje mi się, że mamy jedne z najwyższych transferów socjalnych liczonych do średniej krajowej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 34 tigerbonzo

Jak już ktoś tutaj wspomniał, lepszy rydz niż nic. Chociaż w przypadku Polski, ja osobiście ładowałbym wszystko w kwote wolną od podatku, bo jest ona ustalona na żałośnie niskim poziomie, a same stawki podatkowe mogłyby sobie nawet i poszybować w górę. Tylko w ten sposób da się poprawić los tych, którzy najbardziej tego potrzebują, zarabiających najniższą krajową, czy nieco powyżej. Tak czy inaczej ciężko być przeciwko planom wprowadzenia propracowniczych zmian w systemie podatkowym, nawet jeśli subiektywnie obstaje się przy innych rozwiązaniach. Tego typu prorozwojowych ustaw i zmian oczekiwałbym od rządu, a nie kupowaniu głosów 500 plusami za obligacje i uzależnianiem społeczeństwa od łaski i niełaski aparatu państwowego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 82 aragog

Czy to nie bedzie dyskryminacja osobe ze wzgledu na wiek ? Dwie fryzjerki jedna 24 druga 28 lat i mają placić inny podatek ?

! Odpowiedz
28 51 khh

W Pisie nie mysli sie o takich szczegolach. Potem, jak przyjdzie rachunek z odszkodowaniem ze Strasbourga to sie nawymysla od wrogow i zdrajcow narodu i jakos to bedzie.

! Odpowiedz
1 7 zenonn

Robotnicy nieistotni. Chodzi o wykształciuchów. Do 26 roku życia zarabiają marnie, bo zaczynają robotę. Burżuje medycy i belfrzy dopiero staże robią.

! Odpowiedz
18 60 leonidass

Bankier pisze: Pilne obniżony PIT z 18 do 17%.
Bądźmy poważni, 42 tyś. w roku podatkowym? Ktoś kto prowadzi działalność i ma PRZYCHODY na takim poziomie powinien zamknąć ten swój "biznes" i nie zawracać innym głowy.

! Odpowiedz
18 20 leonidass

Albo jeszcze inaczej; Ktoś kto wykazuje np. 42 tys. rocznie i dalej pcha to swoje koło, oznacza to tylko tyle, że drugie tyle zarabia i nie wykazuje w swoim picie.
Koniec końców nieopodatkowanego ma ~80 tyś, a teraz dostanie jeszcze 1% w prezencie za te opodatkowane ochłapy dla skarbu państwa ~42 tys. Normalnie ręce opadają.

! Odpowiedz
1 9 piccolo_wnc

Pamiętaj, że PIT to nie tylko osoby prowadzą własną działalność, bardzo dużo ludzi zarabia poniżej tej kwoty.

! Odpowiedz
44 30 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 24 psokal

Z kolei totalni zwolennicy tradycyjnie przekrzykują sie z zachwytu nawet gdy nie rozumieją o co chodzi. Ciekawe jakie byłyby Wasze reakcje gdyby to poprzedni rząd wyskoczył z taką kiełbasą wyborczą tuż przed wyborami w 2015. Oskarżeniom o lewactwo i przywracanie socjalizmu nie byłoby końca.

! Odpowiedz
11 90 pull_up_terrain_ahead

No tak, ci zarabiający powyżej 42k rocznie to bogacze :)

! Odpowiedz
14 30 bha

Cóż ... lepszy rydz niż od wielu lat NIC.

! Odpowiedz
8 19 khh

Mina Ci zrzednie jak dostaniesz za pare lat fakture za tego rydza. Ale bedzie pisk, a wystarczylo mozgiem ruszyc zawczasu.

! Odpowiedz
0 6 zenonn

Normalny pracownik okresowo dzie do szefa po podwyżkę. Jak nie dostaje zmienia robotę na lepiej płatną, albo dorabia na boku. Nie potrafi? Tuli pysk.

! Odpowiedz
9 38 wizytator

W takim razie należy wprowadzić obowiązkowo dodatek stażowy. Gdyż po wprowadzeniu zerowego pitu dla łeboni stary doświadczony pracownik często będzie zarabiał mniej albo tyle samo co kompletnie nie znający się na pracy młodociany.

! Odpowiedz
0 5 zenonn

Ktoś obiecał sprawiedliwość, równość? Mamy takie same żołądki? Dzieci trzeba wyżywić?
Każdy dba o siebie sam, kradnie ile potrafi, sprzedaje się za tyle za ile ktoś chce go kupić.
Medycy, belfrzy niech pracują dla idei. Ciemny lud to kupi. Kura zarabia ile ? Tylko 30?

! Odpowiedz
1 23 naydah

Tylko czemu obniżka podatków jak pokazała wielokrotnie historia doprowadza do wzrostu wpływów do budżetu ?? Po drugie dlaczego rzad traktuje to jako stratę skoro im więcej pieniędzy zostanie w kieszeni obywateli tym więcej wraca w VAT ?

! Odpowiedz
27 73 khh

Straszna jest ta bezmyslnosc. Na gorce cyklu trwonimy pieniadze jak arabscy szejkowie. Jak przyjdzie spowolnienie to efekt tej nieodpowiedzialnoscii eksploduje nam prosto w twarz. Wszyscy za to zaplacimy.

! Odpowiedz
5 34 _jasko

Błędem jest świadome zwiększanie deficytu w szczycie koniunktury przez czyste rozdawnictwo.
Jednakże zmniejszanie kosztów pracy jest właściwym posunięciem zachęcającym do podjęcia pracy, czy też wyjścia ze szarej sfery.

! Odpowiedz
5 22 khh odpowiada _jasko

Co do obnizania kosztow pracy pelna zgoda, tyle tylko, ze one sa wrecz symboliczne, kiedy wydatki na prezenty socjalne ida w dziesiatki miliardow rocznie. Budzet tego nie wytrzyma, nie ma sie co oszukiwac.

! Odpowiedz
0 3 _jasko odpowiada khh

Wydaje mi się, że mamy w Polsce jedne z najwyższych transferów socjalnych w stosunku do średniej krajowej.

"socjalizm kończy się, gdy kończą się pieniądze"

! Odpowiedz
7 67 _emisariusz

"Będzie dodatkowy próg podatkowy 17% PIT dla osób z dochodami do 42,7 tys zł" - no tak... bo przecież tym co obecnie mają 18% by się w d... poprzewracało od dobrobytu jakby obniżyć wszystkim o 1%

! Odpowiedz
5 41 donkojot

To takie samo obniżenie podaktków co podwyższenie kwoty wolnej made by PIS.

! Odpowiedz
19 16 _jasko

To jest ten zakłamany PiS. Wszystkim podnieśli VAT o 1%, bez żadnych spektakularnych konferencji.
Dzisiaj z wielką pompą obniżają dla części pracujących podatek PIT o 1%.

! Odpowiedz
6 62 gibs

Zmniejszenie PIT [...] to koszt dla finansów publicznych[...] ” Niewiarygodne jak bardzo bolszewicka semantyka wciąż siedzi w ludziach.
Nie tam żaden koszt budżetu bo rząd swoich pieniędzy nie ma tylko zmniejszenie fiskalizmu aparatu państwowego i skali rabunku na obywatelu. Więcej pieniędzy w portfelu Kowalskiego zamiast w kasie aparatu państwowego to nie powód do zmartwień tylko radości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 34 khh

A z czego tu sie cieszyc? Obnizaja podatki na pokaz i jednoczesnie mocno podnosza wydatki socjalne. Co bedzie za pare lat, kiedy koniunktura oslabnie? Dalej Ci tak wesolo?

! Odpowiedz
16 15 _jasko odpowiada khh

W ogólnym bilansie PiS podniósł wysokość podatków (np. VAT). Obecnie zmniejsza, ale nie wszystkim.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,37% 3,8336
2019-10-18 22:45:00
EUR/PLN 0,01% 4,2805
2019-10-18 22:44:00
EUR/USD 0,36% 1,1167
2019-10-18 22:45:00
CHF/PLN 0,09% 3,8944
2019-10-18 22:45:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil