REKLAMA

Czerwińska: Zadbamy, żeby nie dochodziło do patologii

2018-05-16 08:34
publikacja
2018-05-16 08:34
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Minister finansów w wywiadzie dla środowego "Super Expressu" skomentowała m.in. powstanie Pracowniczych Planów Kapitałowych, obniżenie podatku CIT i nową ordynację podatkową.

Minister została zapytana, jaki kształt przyjmą Pracownicze Plany Kapitałowe i czy wejdą w życie od stycznia choćby w największych przedsiębiorstwach. Odparła, że to już końcowy etap formowania ich kształtu. "Zebraliśmy uwagi podmiotów zewnętrznych i w ciągu dwóch tygodni powinniśmy skierować ostateczny projekt do dalszych prac. Styczeń 2019 r. wydaje się bardzo bliskim terminem, a musimy także wdrożyć pewne systemy informatyczne... Być może dojdzie do dłuższego vacatio legis" - wyjaśniła Czerwińska.

Odniosła się również do uwagi, że "premier Morawiecki i prezes Borys wskazują, że to kolejny filar emerytalny. Przedsiębiorcy boją się kumulacji obciążeń w przyszłym roku. Likwidacja 30-krotności ma wynikać z wejścia w życie PPK". Zapytana, czy "nie boicie się, że część przedsiębiorców ucieknie od tych podatków?" odpowiedziała, że nie nazwałaby tego podatkiem. "To pewne obciążenie, które trzeba rozpatrywać w szerszym kontekście. Program PPK to budowa pewnego bufora emerytalnego dla pracowników. Zabezpieczenia niezależnego od Funduszy Ubezpieczeń Społecznych" - wyjaśniła.

Czerwińska została też zapytana, jakie grupy obejmie obniżenie podatku CIT.

"420 tys. przedsiębiorstw. Nie będzie to dotyczyło przedsiębiorców, którzy rozliczają się w PIT. Obniżenie CIT z 15 do 9 to rewolucja w tej skali podatkowej. Trzeba się też zastanowić nad taką regulacją, która rzeczywiście będzie pobudzała przedsiębiorczość. Musimy również zadbać, żeby nie dochodziło do różnych patologii" - powiedziała.

Minister skomentowała również "mały ZUS", który ma objąć przedsiębiorców, którzy nie przekraczają dochodu 2,5-krotności minimalnej płacy miesięcznie. Jak powiedziała "chodzi o to, aby ułatwić życie mikroprzedsiębiorcom. Trzeba dokonać zmian, aby ich obciążenia były jak najmniejsze".

Czerwińska odniosła się również do swojej wypowiedzi - "podatki powinny być przejrzyste i proste" - w kontekście trwających prac nad nową ordynacją podatkową. Na pytanie, czy do końca roku poznamy założenia ordynacji odparła: "Ordynacja podatkowa to kwestia fundamentalna. Prace nad nią trwają od początku kadencji, ponad dwa lata. Do końca maja poznamy projekt. Bliżej lipca i sierpnia będą konsultacje publiczne".

Minister podała wskaźniki, które będą zakładane w pracy nad przyszłorocznym budżetem. "Zaczęliśmy te prace wcześniej niż rok temu i założenia są bardzo konserwatywne. Budżet ma być realny do wykonania.(...) Założyliśmy, że tempo wzrostu PKB będzie na poziomie 3,8 proc.(...) Inflację zakładamy na 2,3 proc., bezrobocie na 6,2 proc.".

mgost/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki