Czerwińska: Wspólny budżet strefy euro to niepokojąca tendencja

Wspólny budżet strefy euro to niepokojąca tendencja - powiedziała w środę minister finansów Teresa Czerwińska.

Czerwińska: Wspólny budżet strefy euro to niepokojąca tendencja
Czerwińska: Wspólny budżet strefy euro to niepokojąca tendencja (fot. Krystian Maj / FORUM)

"Co do szczegółów rozmów nie mamy wiedzy. (...) Nie znamy żadnych szczegółów, na jakiej zasadzie ten budżet miałby powstać" - powiedziała Czerwińska.

"Z punktu widzenia Polski to pewna niepokojąca informacja, żeby tworzyć budżet w budżecie. Z wielką uwagą to obserwuję i niepokojem, wydaje mi się, że jest to niepokojąca tendencja" - dodała.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel, którzy we wtorek spotkali się w zamku Meseberg w Brandenburgii, uzgodnili, że Paryż i Berlin chcą wspólnego budżetu strefy euro.

Po spotkaniu Merkel podkreśliła, że "otwiera się nowy rozdział" w reformach Unii Europejskiej i wyjaśniła, że budżet strefy euro służyłby inwestycjom oraz zmniejszaniu różnic między państwami UE. Budżet unii walutowej ma też chronić kraje strefy przed kryzysami - dodała kanclerz.

Zastrzegła jednak, że zanim taki budżet powstanie, należy zredukować ryzyko związane z kondycją europejskich banków. "Pracujemy nad tym, by sprawić, że taki budżet zostanie wykorzystany do umacniania inwestycji, a także do zwiększenia konwergencji w obrębie strefy euro (...), ponieważ wiemy, że unia gospodarcza i monetarna pozostanie nienaruszona tylko wtedy, gdy polityki ekonomiczne (krajów) będą się stawały zbieżne" - dodała Merkel.

pat/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 stokrotka890

My ciągle walczymy o honor tak jak 1039 Trzeba było poddać się firerowi, roapirzył by iwana, Manhatan rozpirzylby berlin i była by gitara. teraz trzeba sie poddać sie z rozkoszoszą unii i bedzie fest..urugwaj wygra.

! Odpowiedz
2 4 sel

Zobowiązaliśmy się przyjąć Euro i po pierwszej zadymie na złotówce ,a ta może być w każdej chwili temat wróci..

! Odpowiedz
4 14 silvio_gesell

Unia fiskalna w strefie euro jest konieczna, a nie niepokojąca. Obszar monetarny musi pokrywać się z fiskalnym, w przeciwnym razie różnice będą się pogłębiać z powodu dywergencji realnych stóp procentowych.

http://www.cer.eu/insights/eurozones-real-interest-rate-problem

! Odpowiedz
2 4 tindala

To może niech nas zepchną trochę na północ bo strasznie tu upalnie :)

! Odpowiedz
40 16 karbinadel

Cóż, skoro nasz rząd usilnie spycha Polskę na margines Europy, to nie należy się dziwić, że Europa nie ma już chęci wyciągać nas z tych peryferii za uszy

! Odpowiedz
4 11 pluto85md

Czy przed wejsciem do UE martwilismy sie ze maja wspolny budzet? Nie, widzielismy w tym szanse i slusznie. Dlaczego wiec martwi nas dzis wspolny budzet strefy euro? Czemu nie traktowac tego jak szanse? Artykuly u nas ze Francja dogadala sie z Niemcami ws wspolnego budzetu, pomijaja calkowicie fakt ze inicjatywa wyszla z krajow poludnia europy i pomysl zaakceptowany zostal przez wszystkie kraje, a Francja i Niemcy byly ostatnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 15 the_mind_renewed

Komentarze są jak trawa chociaż strzyżone zawsze odrastają

definicja, charakterystyka, przykłady. Nazwa „komunizm” wywodzi się od łacińskiego wyrazu „communis” i oznacza „wspólny”. Jest to ideologia, która za cel obrała sobie niemal całkowite zniesienie własności prywatnych, a tym samym wspólnotę pracy, konsumpcji i środków produkcji.

Właśnie się wypowiedział przedstawiciel rządu z Waszyngtonu: USA jest niezależnym krajem i nie potrzebuje żadnych wskazówek k i nacisków ze strony Unii i pozostałych krajów. I tak trzymać a komuniści z Unii, Back off od USA. Weźcie sobie jeszcze do pełnego szczęścia Sorosa.

"Internet przestaje być wolny - Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego za wprowadzeniem kontrowersyjnego prawa autorskiego" Brawo..

Historia uczy nas o szturmie na pałac zimowy. A naszym dzieciom i wnukom dojdzie dodatkowy rozdział o szturmie na: Główną siedzibę unii europejskiej. Ciekawe tylko kto wystąpi w roli „cara Mikołaja II i jego rodziny”

Moderator może usuwać dowolnie według jego uznania, ale prawda jak oliwa zawsze wypłynie na wierzch.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 the_mind_renewed

Komuna na 110% "It's A New Chapter For Europe": Merkel, Macron Unveil Plan To Reform Europe

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
USD/PLN 0,10% 3,8525
2019-05-17 23:01:00
EUR/PLN -0,10% 4,2968
2019-05-17 22:59:00
EUR/USD -0,14% 1,1157
2019-05-17 23:01:00
CHF/PLN -0,09% 3,8067
2019-05-17 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil