REKLAMA

Czerwińska: Podatek bankowy nie wpłynął negatywnie na sektor

2018-06-18 14:06
publikacja
2018-06-18 14:06

Polski system bankowy jest w dobrej kondycji, a jego stabilność nie została zachwiana po wprowadzeniu w 2016 r. podatku od niektórych instytucji finansowych, oceniła minister finansów Teresa Czerwińska.

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

"Sektor finansowy może zarówno stymulować, jak i hamować wzrost gospodarczy, więc o jego stabilność musimy wyjątkowo dbać. Polski system bankowy jest w dobrej kondycji, o czym świadczą wyniki za 2017 r., które były lepsze niż rok wcześniej. To dowodzi także, że wprowadzenie podatku bankowego nie wpłynęło na sektor negatywnie i nie zachwiało jego stabilnością" - powiedziała Czerwińska podczas uroczystości otwarcia VIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Minister pokreśliła, że polskie banki cieszą się nieustannie dużym zaufaniem i nadal "powinniśmy o to dbać".

Szczególną w tym kontekście uwagę należy zwrócić na kontrolę nowo oferowanych instrumentów i usług finansowych. Klienci banków muszą być szeroko informowani o tych rozwiązaniach, konieczne jest także ich stałe monitorowanie" - wskazała.

"Zasadniczym wyzwaniem stojącym przed polską gospodarką jest utrzymanie wysokiego tempa rozwoju, ale ważne jest, by był to rozwój implozywny, który będą stymulować różne motory napędowe. Równie ważna jest innowacyjność i jakość gospodarki, ponieważ czas, gdy konkurowaliśmy tanią siłą roboczą już się kończy. Ulega zmianie także finansowanie naszego rozwoju, zmierzamy w kierunku finansowania wewnętrznego. Dlatego staramy, obok odpowiedzialnej polityki monetarnej, prowadzić racjonalną politykę fiskalną, zachowując wszelkie reguły ustawowe" - zadeklarowała też Czerwińska.

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych, która weszła w życie 1 lutego 2016 r. Jak podała w marcu br. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), wartość podatku bankowego, które banki uiszczają od 23 miesięcy wynosiła pomiędzy 283,5 mln zł a 314,5 mln zł miesięcznie. Łącznie banki zapłaciły 6828,5 mln zł podatku, z czego w 2017 roku 3630,5 mln zł tj. o 432,5 mln zł więcej niż w roku 2016.

Komisja zwracała uwagę, że w 2017 roku banki wypracowały zysk w wysokości 13,6 mld zł, tj. o 2,3 proc. mniej niż w 2016 r., jednak różnica ta wynika przede wszystkim z jednorazowego zdarzenia mającego miejsce w czerwcu 2016 r. - sprzedaży akcji Visa Europe (+2 mld zł).

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jendreka
Kto mówi prawdę? Przy okazji raportów widać jakie lepsze wyniki mają banki. A MOŻE te raporty to iluzjonistyczne kombinacje.
kapitaneo
A tyle było płaczu u "ekspertów rynkowych" opłacanych przez banki.
@karbinadel
Mam kilka kont, w tym firmowe i na żadnym nie wprowadzono opłat.
Może zatem zamiast pisać bzdury podasz jakieś konkretne dane?
karbinadel
Może miałeś szczęście, a może nie znasz tabelek. Opłaty wzrosły, i było tu mnóstwo artykułów na ten temat. Może nie opłaty za samo prowadzenie rachunku, ale różne prowizje, opłaty za karty (albo zniesienie/podwyższenie limitów, które dawały darmowe prowadzenie karty), opłaty za usługi, które dotąd były darmowe Może miałeś szczęście, a może nie znasz tabelek. Opłaty wzrosły, i było tu mnóstwo artykułów na ten temat. Może nie opłaty za samo prowadzenie rachunku, ale różne prowizje, opłaty za karty (albo zniesienie/podwyższenie limitów, które dawały darmowe prowadzenie karty), opłaty za usługi, które dotąd były darmowe (np. wpłaty i wypłaty gotówkowe, wypłaty niskich kwot z bankomatów).
_jasko
Jeśli po wprowadzeniu podatku bankowego zyski banków de facto utrzymały się na stałym poziomie, to gdzie nastąpił przepływ środków pieniężnych? A jeśli podatek bankowy jest takim swoistym ekonomicznym perpetuum mobile, to dowalić tym bankom jeszcze trochę, a nikt na tym nie straci, a pisowski budżet zyska.
kapitaneo odpowiada _jasko
Polska gospodarka rośnie więc korzystają na tym również banki. Gdyby nie było podatku po prostu mieliby dużo wyższe zyski.
@karbinadel
Nic z tego o czym piszesz nie mam miejsca. Wszystko przez ostatnich kilka lat pozostało bez zmian.
Jeśli nie piszesz tego ze swojego doświadczenia (a sądząc po poziomie ogólności
Polska gospodarka rośnie więc korzystają na tym również banki. Gdyby nie było podatku po prostu mieliby dużo wyższe zyski.
@karbinadel
Nic z tego o czym piszesz nie mam miejsca. Wszystko przez ostatnich kilka lat pozostało bez zmian.
Jeśli nie piszesz tego ze swojego doświadczenia (a sądząc po poziomie ogólności Twojej wypowiedzi wnoszę, że tak jest) to równie dobrze możesz pisać o zwyczajnej chęci zysków lub zgodzie klientów na takie opłaty bez szukania innej oferty u konkurencji - czyli działaniach niezależnych od wprowadzanego bądź nie podatku
karbinadel odpowiada kapitaneo
No to konkretnie, przykłady z mojego konta firmowego: zostały wprowadzone opłaty za każdą wpłatę i wypłatę gotówkową (przedtem były darmowe, jeśli suma przekraczała 5000 zł), opłata miesięczna za kartę kredytową stała się bezwarunkowa (przedtem było zwolnienie z opłat, jeśli obrót na karcie był powyżej No to konkretnie, przykłady z mojego konta firmowego: zostały wprowadzone opłaty za każdą wpłatę i wypłatę gotówkową (przedtem były darmowe, jeśli suma przekraczała 5000 zł), opłata miesięczna za kartę kredytową stała się bezwarunkowa (przedtem było zwolnienie z opłat, jeśli obrót na karcie był powyżej 2000 zł), podwyższono prowizje za udzielenie lub odnowienie kredytu w rachunku bieżącym oraz opłaty za ubezpieczenie kredytu. To kilka przykładów usług, z których akurat korzystam/korzystałem. No, ale opłata za prowadzenie rachunku faktycznie pozostała bez mian :) I bredź mi, że można zmienić bank, bo po pierwsze wszędzie jest tak samo, po drugie zmiana konta firmowego to mnóstwo niepotrzebnej roboty
karbinadel
Przecież wiadomo, że podatek zapłacą klienci tych banków. I tak się też stało
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki