REKLAMA

Czerwińska: Deficyt sektora rządowego i samorządowego najniższy w historii

2018-10-22 15:40
publikacja
2018-10-22 15:40

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. jest najniższy w historii i prawie o połowę niższy niż w 2015; to sukces, który mamy szansę powtórzyć także w 2018 roku" - uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

"Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. jest najniższy w historii i prawie o połowę niższy niż w 2015 (z 2,7 proc. do 1,4 proc.). Nie byłoby to możliwe bez konsekwencji w zakresie konsolidacji fiskalnej i racjonalnego gospodarowania środkami budżetowymi. To wymierny sukces, który mamy szansę powtórzyć także w 2018 roku" - poinformowała szefowa resortu finansów w komunikacie przesłanym PAP.

"Już teraz niezależne instytucje wskazują, że deficyt całego sektora finansów publicznych w 2018 r. nie przekroczy 1 proc. PKB. Agencja S&P w ostatnim raporcie przyznającym Polsce wyższy rating oszacowała deficyt sektora na 0,9 proc. PKB" - dodała.

Według minister finansów konsolidacja fiskalna jest w dużym stopniu wynikiem działań systemowych w zakresie dochodów i wydatków. "Jest duża szansa, że w 2018 r. istotnie zbliżymy się do MTO (tzw. średniookresowego celu budżetowego 1 proc. PKB w ujęciu strukturalnym)" - uważa Czerwińska.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że "deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku ukształtował się na poziomie 27 mld 970 mln zł, co stanowi 1,4 proc. PKB, natomiast dług sektora wyniósł 1 bln 005 mld 688 mln zł, tj. 50,6 proc. PKB". (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
marekzu
Artykuł dotyczy długów jakie zaciąga PIS. Dlaczego zatem swoją wypowiedz zaczynasz od " a bo PO to to i tamto?" . Widać ,że obłuda , kłamstwo i nienawiść głęboko w was siedzi
jka
PO potrafiło tylko wszystko sprzedawać zaciągając gigantyczne długi i rozkradli OFE bo już za mało kasiurki od podatników było
search
Duzo firm sprywatyzowano bo na wolnym rynku by sobie nie poradzilo.
Brak technologi i kadr na wysokim poziomie.
Duzo firm sprywatyzowano i tak sobie nie poradzili. przykald FSO.
artur17
Spoko,wróci Rostowski, wrócą mafie paliwowe, karuzele, podwyższy się wiek emerytalny, vat. By żyło się lepiej :-)
zops
Już jest lepiej. 100 lat. www.lodydoda.pl
search
Skad ty sie chlopie urwales. Wracaj tam skad przyszedles. Jak na razie to rzad broni sie z publikacja ile to kasy z vatu ektra zebral. Cukrowanie i propaganda robi swoje. Obecnie mamy inflacje tak 5-10%, wzrost ok 4% to przychody wieksze.
Cud ten rzad nie robi a wrecz przeciwnie, pierwsze zalamanie i powazne klopoty.
Suski
Skad ty sie chlopie urwales. Wracaj tam skad przyszedles. Jak na razie to rzad broni sie z publikacja ile to kasy z vatu ektra zebral. Cukrowanie i propaganda robi swoje. Obecnie mamy inflacje tak 5-10%, wzrost ok 4% to przychody wieksze.
Cud ten rzad nie robi a wrecz przeciwnie, pierwsze zalamanie i powazne klopoty.
Suski nie jaki expert rzadowy ci wyjasni.
histeryk
artur17, za dużo katechezy PiS oglądasz codziennie o 19.30. Nie łykaj tego, myśl samodzielnie.
madarot
sorry ale czym się cieszyć, to jest deficyt a większość państw UE notuje nadwyżki budżetowe.
silvio_gesell
Zauważ że wśród tych 13 krajów UE notujących nadwyżki (co w przeciwieństwie do tego co piszesz nie stanowi nawet większości krajów UE) jest tylko jeden kraj o populacji większej niż Polska - są to Niemcy. W sumie nie wiem czy we wspomnianych krajach z nadwyżką mieszka w sumie 1/4 populacji UE. Polska powinna celować Zauważ że wśród tych 13 krajów UE notujących nadwyżki (co w przeciwieństwie do tego co piszesz nie stanowi nawet większości krajów UE) jest tylko jeden kraj o populacji większej niż Polska - są to Niemcy. W sumie nie wiem czy we wspomnianych krajach z nadwyżką mieszka w sumie 1/4 populacji UE. Polska powinna celować w deficyt na poziomie 1% PKB bo taka jest średnia europejska ważona populacją.
samsza
Prof. Ancyparowicz (RPP) ujawniła, że rząd, kreatywnie i innowacyjnie, nie opłaca mld składek ZUS swoich pracowników (a zwiększa dotację "państwa" do FUS), więc w słupku rządowym się poprawia. Można? Można!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki