Czerwińska: Budowa e-urzędu skarbowego zajmie cztery, pięć lat

Budowa przyjaznego podatnikom e-urzędu skarbowego będzie ogromnym przedsięwzięciem - zajmie cztery, pięć lat, ale to cel resortu finansów - poinformowała we wtorek podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister wzięła udział w dyskusji na temat cyfrowej broni fiskusa - analityce i monitoringu w służbie podatnika oraz finansów publicznych. Zaznaczyła, że w zasobach resortu finansów jest już olbrzymia liczba danych pochodzących z różnych baz. Dane te, jak mówiła, układają się w pewną całość i pozwalają na szybką, adekwatną reakcję zmierzającą do likwidacji nadużyć podatkowych, usprawniają pracę Krajowej Administracji Skarbowej, usprawniają komunikację i zapewniają widok podatnika 360 stopni.

Minister wyjaśniła, że w sumie resort ma dostęp do około 30 mld rekordów. Te zasoby, z których korzystamy są niezwykle cenne, kiedy monitorujemy je on-line - oceniła.

Wyjaśniła, że pierwszym celem monitoringu jest wykrywanie oszustw podatkowych i błędów. Ten etap fiskus ma już za sobą. W tej chwili analizujemy dane zarówno w kontekście podmiotowym, jak i relacyjnym, czyli podmiot w otoczeniu - jego powiązania kapitałowe, organizacyjne i jego powiązania transakcyjne, handlowe - wskazała. Dzięki temu - jak tłumaczyła - MF widzi, czy za transakcjami idzie konkretny pieniądz.

Podkreśliła, że obok uszczelniania systemu dla resortu finansów jest niezwykle ważne także budowa podatkowego e-urzędu, który jest przyjazny dla podatnika, który pozwoli +odmiejscowić+ czynności celno-skarbowe, podatkowe () poprzez centralizację systemów informatycznych.

Minister zapowiedziała na przyszły rok nową odsłonę Portalu Podatnika, w tym usługi Twój e-PIT, a docelowo budowę podatkowego e-urzędu.

To jest kwestia czterech czy pięciu lat, ponieważ to jest ogromne przedsięwzięcie - powiedziała.

Pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch mówił, że analiza danych pozwala też zmniejszać obciążenia administracyjne dla podatników. Możemy, jako fiskus, wykonywać czynności za podatnika. Pracujemy intensywnie nad tym, aby odejść od obowiązku składania deklaracji podatkowych, w szczególności deklaracji PIT już począwszy od 2019 r. i deklaracji VAT - poinformował.

Ocenił działający od początku lipca br. mechanizm split payment, czyli podzielonej płatności w VAT (MPP), który także uszczelnia system podatkowy. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w ramach MPP dokonano 2,5 mln transakcji. System działa nieprzerwanie i stabilnie, a środki +przepuszczone+ () przez ten system po dwóch miesiącach to 40 mld zł powiedział.

Przypomniał, że od 1 października br. zacznie działać system geolokalizacji transportu tzw. towarów wrażliwych, np. wyrobów akcyzowych czy leków w ramach Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).

Minister finansów pytana była m.in. o zmiany dotyczące ryczałtu w podatkach dochodowych i ewentualną nową ustawę o VAT z dwiema stawkami.

Pracujemy szerzej nad reformą podatków dochodowych. Chcielibyśmy iść w kierunku: podatek dochodowy dla osób fizycznych, podatek dochodowy dla przedsiębiorcy, podatek dochodowy, jeśli chodzi o dochody kapitałowe - powiedziała.

Jej zdaniem ustawa o VAT jest jednym z najbardziej skomplikowanych aktów prawnych. W związku z czym takie prace w perspektywie będą prowadzone - zapowiedziała. Co do dwóch stawek VAT, to w tej chwili analizujemy matryce VAT, robimy cały przegląd regulacji VAT-owskich - powiedziała.

Ale nie chciałabym takich obietnic dawać, ponieważ musimy też mierzyć siły na zamiary i zmieniać system stopniowo, ale aby to była bardziej zmiana ewolucyjna, a nie rewolucyjna - zastrzegła. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.