REKLAMA

Czerwień zalała rynki i GPW. Allegro i CD Projekt mocno w dół

Adam Torchała2020-10-28 17:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-10-28 17:55
fot. pathdoc / Shutterstock

Środa na giełdach przyniosła gwałtowne spadki indeksów. Nie inaczej było na GPW, gdzie rady nie dały nawet dotychczasowe "bastiony optymizmu", czyli Allegro i CD Projekt.

Rosnąca liczba dziennych zakażeń i związane z nią coraz większe restrykcje wprowadzane przez kolejne kraje, odbiły się negatywnie na rynkach finansowych. Pesymizm przeważał od początku tygodnia, jednak to dzisiaj inwestorom - szczególnie polskim - przypomnieć się mogły obrazki z przełomu lutego i marca, gdy giełdy zalała pierwsza fala koronawirusowej paniki.

W Europie ciężko było dziś znaleźć indeks, który traciłby mniej niż 2 proc. Spadki na giełdach w Mediolanie, czy Paryżu przekraczały 3 proc., a niemiecki DAX stracił ponad 4 proc. Od początku tego tygodnia strata DAX-a sięga już blisko 10 proc. Czerwień dominowała też w USA, gdzie w pierwszych godzinach sesji spadki przekraczały 2 proc.

Dane na zamknięcie sesji na GPW 28.10 / Bankier.pl

Awersję do ryzyka było widać także na rynku walutowym. Wyraźnie osłabiały się waluty rynków wschodzących w tym Polski. Euro względem złotego zyskiwało 0,7 proc., dolar z kolei 0,9 proc., w ciągu dnia skala zmian była jednak jeszcze większa. Przeceny obserwowaliśmy także na rynku surowców. Ropa brent potaniała o 3,6 proc. i zeszła poniżej 40 dolarów za baryłkę. Z dwuletniego szczytu nadal zawracała miedź, która dziś po 17:30 traciła 0,5 proc. Silniej taniał wyraźnie zniżkujący od początku tygodnia pallad (-3,8 proc.).

Rynkowe zawirowania nie oszczędziły także innych metali szlachetnych. Złoto po spadku o 1,25 proc. wyceniano na 1883 dolary za uncję, co oznaczało powrót do minimów z początku miesiąca. Cechujące się większą zmiennością srebro potwierdziło swoją naturę spadając o 3,6 proc. do 23,5 dolara za uncję.

Gwałtowne spadki na GPW

W Polsce WIG20, głównie siłami CD Projektu i Allegro, pokazywał w poniedziałek i wtorek względną siłę. Dwójka ta ma 28-proc. wagę we flagowym indeksie GPW, stąd jej wzrosty skutecznie niwelowały wpływ kilku taniejących po przeszło 3 proc. spółek. Dziś jednak czerwona fala dotarła i do tych "bastionów optymizmu". Allegro straciło 7,4 proc., CD Projekt z kolei po zaskakującej informacji o przełożeniu daty premiery "Cyberpunka 2077" spadł aż o 9,1 proc. Słabiej od tej dwójki w indeksie wypadło tylko JSW (-13 proc.).

Tak obciążony WIG20 nie miał szans na udaną sesję. Tym bardziej, że pesymizm nie opuszczał i inwestorów zaangażowanych w inne spółki. Ponad kreską dzień zakończyły tylko akcje Lotosu (+1,6 proc.) i Play (+0,1 proc.). Papiery aż ośmiu spółek taniały o przeszło 5 proc. W sumie WIG20 stracił aż 4,7 proc. i okazał się dziś najgorszym indeksem w Europie (biorąc pod uwagę główne indeksy wszystkich giełd). 

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Niewiele od tego różniła się sytuacja na innych warszawskich indeksach. mWIG40 stracił 5,1 proc., a ponad kreską utrzymały się tam ledwie dwie spółki: Grupa Azoty (+3 proc.) i Neuca (+0,4 proc.). sWIG80 poszedł w dół o 4,1 proc. W jego składzie zieleń zanotowała tylko piątka podmiotów na czele z Agorą (+2 proc.), która jednak w trakcie sesji wyznaczyła i wieloletnie minima. Takich przypadków przynajmniej rocznych minimów na szerokim rynku mieliśmy aż 34, w tym Benefit, Famur, Monnari, PZU, Orlen, Serinus, czy Sfinks. W sumie ponad kreską dzień zakończyło ledwie 9,8 proc. spółek z rynku.

Na osobny akapit zasługują banki, których także wiele było w gronie pogłębiających minima. Sam WIG-Banki stracił 6,7 proc. W gronie indeksowych liderów o przeszło 9 proc. taniały papiery mBanku i Millennium, ING poszło w dół o 8,9 proc., duet PKO BP i Pekao taniał o przeszło 6 proc. Przypomnijmy, że indeks WIG-Banki jako jeden z niewielu nie odbił po wiosennych spadkach. W efekcie jego stopa zwrotu w tym roku wynosi aż -52 proc.

Pesymizmu nie brakowało i na tzw. spółkach koronawirusowych. Mercator potaniał o 7 proc., Biomed o przeszło 10 proc. W składzie NCIndeksu na plusie dzień zakończyła ledwie 18-tka spółek, a sam indeks stracił 9,3 proc. Akcje wyprzedali zatem nie tylko duzi gracze, ale i inwestorzy indywidualni.

Wzrostów nie udało się osiągnąć także duetowi One More Level i All in Games. Pierwsza ze spółek straciła przeszło 22 proc., druga 17 proc. Nie pomógł nawet fakt, że sukcesem okazała się wczorajsza premiera gry "Ghostrunner". Już w nocy inwestorzy mogli zobaczyć komunikat obu spółek, że produkcja się zwróciła. To jednak nie wystarczyło, przy mocnym rozgrzaniu notowań obu firm i negatywnym sentymencie do całego rynku, akcje tej dwójki także znalazły się pod spadkową presją.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
zops
W kraju z uwagi na (przede wszystkim) stan kryzysowy powinno obowiązywać ograniczenie grupy demonstrantów do 100 osób. Większe grupy (ANARCHIZUJĄCE) powinny być rozganiane armatkami wodnymi (nawet zimą) lub gazem łzawiącym. Przejdźcie do internetu, np. otwórzcie >>>>> http://yall24.com
obiektywny_komentator
1) To dopiero początek przeceny na świecie, która już trwa od pewnego czasu.
2) Ta gówniarzeria na ulicach przy okazji chce też obalić rząd, więc zawijać się będzie z GPW też zagranica.
disnej2x
no coz rynek sie oczysci ze spekulantow, mozna bedzie dokupic sasinowych spolek bo holownia wyglada na normalnego czlowieka - wig20 moze jeszcze byc gwiazda
meryt
obiektywny_komentator "więc zawijać się będzie z GPW też zagranica"

I dlatego zawija się z Niemiec i USA :)
NASDAQ100 -3.3%
DAX -4.17%
obiektywny_komentator odpowiada disnej2x
WIG 20 to będzie "gwiazdą" ale po 1000. A raczej za 3 cyfry. Kapitał zagraniczny nie będzie trzymał akcji przy takiej niestabilności społecznej i politycznej. Chyba, że musi. Jak można mieć takie przerosty macic do mózgów. Za 2 tygodnie będzie 50 000 zakażeń/dobę + całkowita destabilizacja polityczna i WIG 20 to będzie "gwiazdą" ale po 1000. A raczej za 3 cyfry. Kapitał zagraniczny nie będzie trzymał akcji przy takiej niestabilności społecznej i politycznej. Chyba, że musi. Jak można mieć takie przerosty macic do mózgów. Za 2 tygodnie będzie 50 000 zakażeń/dobę + całkowita destabilizacja polityczna i gospodarcza.
maciejlux
Jaki z Ciebie obiektywny komentator? Ludzie walcza o możliwość wyboru, ktora sie im po prostu należy! Decyzja upolitycznionego pseudo "TK" sprowokowała wszystkie te protesty. Z wniosku PiS w gorącym momencie trwającej pandemii TK wydał taki wyrok, bez konsultacji i debaty, którym wsadził przysłowiowo kij w mrowisko Jaki z Ciebie obiektywny komentator? Ludzie walcza o możliwość wyboru, ktora sie im po prostu należy! Decyzja upolitycznionego pseudo "TK" sprowokowała wszystkie te protesty. Z wniosku PiS w gorącym momencie trwającej pandemii TK wydał taki wyrok, bez konsultacji i debaty, którym wsadził przysłowiowo kij w mrowisko i dodatkowo zamieszał. Po poprzednich protestach społecznychw tej sprawie można sie było tego spodziewac. Otworzono puszkę Pandory. Cieżko osiągnięty kompromis trwał przez 27 lat. No ale teraz trzeba było koniecznie to zmienić, prawda? Przez taki wyrok, masowe protesty wirus na pewno sie jeszcze bardziej rozniesie. Wina PiSu ale niestety konsekwencje zapewne poniesie całe polskie, kolejny raz podzielane przez PiS społeczeństwo.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki