REKLAMA

Czekamy na powrót Amerykanów

2020-01-20 18:32
publikacja
2020-01-20 18:32
Czekamy na powrót Amerykanów

Z uwagi na Dzień Martina Luthera Kinga giełda za oceanem jest dziś zamknięta. To w połączeniu z pustym kalendarium w naturalny sposób odbiło się negatywnie na zmienności oraz aktywności inwestorów występującej w trakcie sesji europejskiej. WIG20 zamknął ostatecznie dzień ze zwyżką o 0,10%, osiągając przy tym obroty na poziomie 543 mln zł. Kosmetyczne zmiany odnotowano również w drugiej i trzeciej linii spółek - mWIG40 zakończył dzień 0,18% powyżej kreski, a sWIG80 zyskał zaledwie 0,04%.

O ile w kontekście całego rynku możemy mówić o marazmie, o tyle na brak emocji nie mogli zapewne narzekać inwestorzy CD Projektu. Kurs spółki gamingowej kończąc dzień ze wzrostem o 5,63% zamknął lukę, która powstała w piątek po ogłoszeniu przesunięcia premiery Cyberpunka. Jest to o tyle zaskakujące, że wydźwięk czwartkowego komunikatu należy traktować jednoznacznie negatywnie, natomiast akcje spółki zachowywały się dziś tak, jakby miały ochotę na kolejne rekordy. Po drugiej stronie rynku znalazły się natomiast walory Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które potaniały o 4,59%, zamykając tym samym listę trzynastu spadkowiczów w ramach indeksu WIG20.

W tym tygodniu nastąpi wysyp danych z gospodarki krajowej, który rozpocznie się od publikacji grudniowej dynamiki wzrostu płac oraz zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (wtorek). W środę poznamy dynamikę produkcji przemysłowej, która po słabym listopadzie, zgodnie z konsensusem najprawdopodobniej odbiła w okolice 6% r/r (efekt kalendarza oraz niskiej bazy). Natomiast dzień później zostanie opublikowana dynamika sprzedaży detalicznej - w tym przypadku oczekuje się również poprawy względem listopada, choć pogłębiająca się w ostatnich latach tendencja przesuwania zakupów przedświątecznych na listopad może przejawić się w postaci negatywnego zaskoczenia.

Jeżeli chodzi o wydarzenia zagraniczne, w czwartek zakończy się pierwsze w tym roku posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Oczywiście nie należy oczekiwać zmiany parametrów polityki pieniężnej, niemniej EBC może zwrócić w komunikacie uwagę na hamujące tempo spowolniania gospodarczego w strefie euro. Gdyby tego typu stwierdzenie zostało potwierdzone lepszym od oczekiwań wstępnym odczytem PMI w przetwórstwie (publikacja w piątek dla największych gospodarek strefy euro), kurs eurodolara otrzymałby silne argumenty ku temu, by zakończyć tydzień znacznie powyżej poziomu 1,11 EUR/USD.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki