REKLAMA

Czego chcą pracodawcy? Dyplomu i umiejętności miękkich

2012-08-11 11:21
publikacja
2012-08-11 11:21
70 procent pracodawców decydując się na zatrudnienie pracownika patrzy przede wszystkim na potwierdzone na papierze umiejętności. To pokazuje, że kluczowym celem dla przyszłego pracownika powinno być zdobycie odpowiedniego wykształcenia.

Ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Monika Zakrzewska przekonuje, że pracodawcy niezbyt często sprawdzają, na którym miejscu w rankingach znajduje się uczelnia ukończona przez potencjalnego pracownika. Problemów ze znalezieniem z pewnością nie mają absolwenci politechnik, w szczególności informatycy i administratorzy sieci. Na renomę szkoły czasami pracodawcy patrzą, jeżeli trzeba przyjąć człowieka o specjalności społecznej.

Zdaniem Moniki Zakrzewskiej jeszcze co najmniej przez kilka lat absolwenci szkół technicznych nie będą mieć problemów z zatrudnieniem.

Ekspertka Lewiatana zwraca jednak uwagę, że uczelnie nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracodawców. Ci chcieliby mieć większy wpływ na to, w jaki sposób kształceni są studenci, aby po opuszczeniu murów szkoły wyższej absolwent był już gotowy do podjęcia pracy.

Monika Zakrzewska uważa, że Polska powinna się zainspirować systemem niemieckim, gdzie studenci mają obowiązek uczestniczenia w zajęciach praktycznych u przedsiębiorców. Z reguły przez jeden lub dwa dni w tygodniu. Przy takiej opcji studenci mają możliwość nauczenia się kultury pracy czy działania w zespole. Ekspertka przytacza badania, z których wynika, że podejmując decyzję o zwolnieniu, 70 procent pracodawców patrzy na tak zwane kwalifikacje miękkie pracownika, czyli umiejętność działania zespołowego, pracy pod presją czasu, dokładność czy punktualność.

Monika Zakrzewska dodaje, że zatrudniając nowego pracownika, przez pierwsze pół roku pracodawca ponosi koszty związane z jego wyszkoleniem. Dopiero po kilku miesiącach pracownik zaczyna przynosić firmie zysk.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Szwarbuła

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Adam
Pracownik musi byc mlody (do 35 roku zycia) - starszych do pracy sie nie przyjmuje bo maja "przyzwyczajenia z poprzednich miejsc pracy". Po 40 rokuz zycia CV ląduje w koszu niezaleznie od kompetencji. Jednoczesnie musi miec doswiadczenia ale max 3-5 lat. Nie moze miec rodziny bo wtedy bedzie domagal sie urlopow latem i Pracownik musi byc mlody (do 35 roku zycia) - starszych do pracy sie nie przyjmuje bo maja "przyzwyczajenia z poprzednich miejsc pracy". Po 40 rokuz zycia CV ląduje w koszu niezaleznie od kompetencji. Jednoczesnie musi miec doswiadczenia ale max 3-5 lat. Nie moze miec rodziny bo wtedy bedzie domagal sie urlopow latem i nie bedzie chetnie zostawał w pracy po godzinach. Najlepiej aby mieszkal z rodzicami bo wtedy nie bedzie presji na zarobki. Pracownik majacy kredyt na mieszkanie bedzie domagac sie zaplaty za dodatkowa prace w sobote czy niedzieli. Powinien znac min 2 jezyki obce choc w pracy nie wykorzysta tej umiejetnosci w ogole. dobrze by bylo gdyby byl jeszcze studentem bo wtedy skladki na ZUS nie trzeba odprowadzac, koniecznie musi miec prywatne auto bo wtedy zamiast pracic calosc wyplaty jako wynagrodzenie dostanie pensje minimalna a reszte rozliczy sie jako fikcyjne koszty delegacji (ryczalt za uzywanie samochodu prywatnego do celow sluzbowych). Jak pracownik sie sprawdzi to dostanie jakis gratis - znizke na karte Medicover lub Multisport.
~BLE
w życiu nie słyszałem większych bzdur... już się w tej swojej prostocie i glupocie lewiatan prześciga sam ze sobą...
wszysyc wiemy ze żeby dostać pracę u pracodawcy którzy szuka pracownika na rynku pracy to musimy mieć doświadczenie w tej branży i na tym stanowisku i papier.
a jeśli znajdzie się ktoś kogo
w życiu nie słyszałem większych bzdur... już się w tej swojej prostocie i glupocie lewiatan prześciga sam ze sobą...
wszysyc wiemy ze żeby dostać pracę u pracodawcy którzy szuka pracownika na rynku pracy to musimy mieć doświadczenie w tej branży i na tym stanowisku i papier.
a jeśli znajdzie się ktoś kogo zaproponuje ktoś z wewnątrz firmy to na sto procent tamten się dostanie. nie raz to widziałem jak kolega kolegę wciągał do firmy mimo że właściwie tamten niewiele umiał ale się dostał bo był od swojego.

jeśli szukamy pracy u pracodawcy który szuka kogoś do zwiększonego popytu (obrotów firmy) to bedzie patrzał na to kto mniej będzie pazerny na kasę i będzie grzecznie wchodził w ... niestety , musisz być miękki i śliski jak masło albo łatwa jak .... żeby dostać gdzieś pracę.

NORMALNY CZŁOWIEK NIE DOSTANIE NORMALNEJ PRACY CHYBA ŻE MA FARTA OGROMNEGO, MI SIĘ RAZ UDAŁO ALE DŁUGO NIE POTRAFIŁEM WYTRZYMAĆ TYRANIA DLA JAKIEGOŚ ĆWOKA DLA 2% PROWIZJI GDZIE NA GIEŁDZIE MAM 100% DLA SIEBIE
WYBRAŁEM GIEŁDĘ I PRZYNAJMNIEJ MOGĘ GODNIE ŻYĆ
~Lab
Ciekawe jakie kwalifikacje miał ten:

http://niezalezna.pl/31802-marcin-plichta-tusk-sam-sie-do-nas-zglosil#comment-980420
~zyx
A słyszał ktoś w tym kraju o tzw. "umiejętnościach twardych"? Te powszechne upadłości to skutek ich powszechnego kompletnego braku.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki