REKLAMA

Czechy zwrócą majątek Kościołowi

2012-11-08 08:58
publikacja
2012-11-08 08:58
Państwo czeskie zwróci majątki i wypłaci odszkodowania kościołom i związkom wyznaniowym. Taką decyzję podjął w nocy parlament w Pradze. Debata była bardzo burzliwa, a politycy opozycji opuścili salę przed głosowaniem.

Koalicji udało się odrzucić weto senatu i uchwaliła ustawę 102 głosami. Przewiduje ona, że kościoły i związki wyznaniowe otrzymają majątek o wartości około 3 miliardów euro. Ponadto do roku 2030 państwo wypłaci im 2 i pół miliarda euro jako odszkodowanie finansowe za straty spowodowane po II wojnie światowej przez komunistów.

»Rozmowy o dofinansowaniu kościołów jeszcze w listopadzie?

Koalicja odrzuciła wniosek opozycji o ekspertyzę prawną projektu. "Jeśli ustawa wejdzie w życie natychmiast odwołamy się do Trybunału Konstytucyjnego- zapowiedział po głosowaniu szef klubu poselskiego socjaldemokracji Jeronim Tejc. Natomiast premier Petr Neczas jest przekonany, że prezydent podpisze ustawę i żadnych problemów się nie obawia. "Jestem zadowolony ponieważ ustawa rzeczywiście reguluje w długiej perspektywie stosunki Państwo - Kościół i prowadzi też do odłączenia kościoła od państwa" - stwierdził premier.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Szukała,Praga/dyd
Źródło:IAR
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki