REKLAMA

Czechy wniosły skargę do TSUE przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni Turów

2021-03-03 11:39
publikacja
2021-03-03 11:39
fot. Adam Torchała / Bankier.pl

Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował w środę rzecznik prasowy Trybunału Ireneusz Kolowca.

"Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych" - napisał na Twitterze Ireneusz Kolowca.

Potwierdził tym samym wcześniejsze informacje czeskiego rządu w tej sprawie.

Minister środowiska Czech Richard Brabec pod koniec lutego stwierdził, że pozew jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska - jego zdaniem - nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska. Minister zapowiedział też, że rozmowy z Polską będą kontynuowane, ale Czechy traktują obecne wydobycie w Turowie jako nielegalne.

"Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu nie jest związany żadnymi terminami, więc nie wiemy, kiedy będzie orzekać. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, wierzymy, że nastąpi to jak najszybciej" – napisał w komunikacie prasowym szef resortu.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącego częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marxs
czy to aby prawda? chyba nie bo karłowaty Sekciarz z Żoliborza mówił niedawno że Grupa Wyszehradzka i Pięciomorze kochaja się wzajemnie do utraty tchu hehe
zenonn
Ale o co chodzi?
"kopalnia Turów ma negatywny wpływ na życie dziesiątków tysięcy mieszkańców graniczących z Polską regionów wokół miast Gródek nad Nysą (Hradek nad Nisou) i Frýdland. Przede wszystkim z powodu postępującego obniżania się wód gruntowych, ale także zapylenia i hałasu. Szczególnie dotknięte
Ale o co chodzi?
"kopalnia Turów ma negatywny wpływ na życie dziesiątków tysięcy mieszkańców graniczących z Polską regionów wokół miast Gródek nad Nysą (Hradek nad Nisou) i Frýdland. Przede wszystkim z powodu postępującego obniżania się wód gruntowych, ale także zapylenia i hałasu. Szczególnie dotknięte mają być położone najbliżej polskiej kopalni wioski Uhelná i Václavice."

Kopalnia Turów i pobliska elektrownia nie ma wpływu na mieszkańców okolicznych polskich wiosek?

Mieszkańcy trójstyku granic ślą listy do unijnych instytucji. Niemcy piszą o pękających ścianach, Czesi - o braku wody, Polacy - o lęku przed utratą pracy. Wszyscy jednak o tym samym - kopalni Turów.
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26826090,dla-polakow-jest-jak-tlen-ale-czesi-maja-przez-nia-susze-a.html?disableRedirects=true

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki