REKLAMA

Czechy stawiają ultimatum Rosji w sprawie wydalonych dyplomatów

2021-04-21 19:20, akt.2021-04-22 06:09
publikacja
2021-04-21 19:20
aktualizacja
2021-04-22 06:09
Czechy stawiają ultimatum Rosji w sprawie wydalonych dyplomatów
Czechy stawiają ultimatum Rosji w sprawie wydalonych dyplomatów
fot. REUTERS/David W Cerny / / FORUM

Do godziny 12 w czwartek Kreml ma umożliwić powrót do Rosji 20 czeskim dyplomatom wydalonym z Moskwy – poinformował w środę po spotkaniu z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Pradze Aleksandrem Zmiejewskim nowy minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhanek.

Jeżeli Czesi nie wrócą do Rosji, Praga zażąda zmniejszenia liczby personelu w ambasadzie rosyjskiej do poziomu czeskiej placówki w Moskwie, gdzie po wydaleniu 20 pracowników, zostało pięciu dyplomatów włącznie z ambasadorem.

Wcześniej czeskie MSZ nakazało wyjazd 18 pracownikom rosyjskiej placówki. Kulhanek powiedział, że między nim, prezydentem Miloszem Zemanem i premierem Andrejem Babiszem panuje pełna zgoda co do kroków, które zakomunikował on rosyjskiemu dyplomacie.

Kryzys w relacjach między Pragą a Moskwą rozpoczął się od sobotniego wystąpienia Babisza i Jana Hamaczka - wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych, który do środy pełnił też obowiązki szefa MSZ. Poinformowali oni, że według informacji czeskich służb istnieje uzasadnione podejrzenie, iż za wybuchem w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 roku stali agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Kulhanek, który objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w środę na cztery godziny przed przyjęciem rosyjskiego ambasadora w MSZ, powiedział, że przekazał mu protest przeciw nieproporcjonalnej odpowiedzi strony rosyjskiej, która sparaliżowała pracę czeskiej placówki dyplomatycznej w Moskwie.

Podkreślił, że biorąc pod uwagę dysproporcję w liczbie personelu placówek, wydalenie z Pragi 18 dyplomatów nie stworzyło zagrożenia dla funkcjonowania ambasady Rosji. Według czeskiego radia publicznego przed wyjazdem 18 pracowników ambasady personel rosyjskiej placówki w Pradze liczył około 120 osób, w tym 43 ze statusem dyplomatycznym.

Czeski senat przyjął uchwałę stwierdzającą, że Rosja dopuściła się terroryzmu państwowego

Czeski Senat przyjął w środę uchwałę, w której uznał, że wybuch we Vrbieticach w 2014 roku był aktem terroryzmu państwowego wobec jednego państwa członkowskiego, a tym samym wobec całej Unii Europejskiej. Zaapelował do rządu, by zostawił w rosyjskiej placówce tylko ambasadora.

W dyskusji zwracano także uwagę na fakt, że istnieje dysproporcja w liczebności personelu dyplomatycznego w placówkach w Moskwie i Pradze, a po wydaleniu z Rosji od dwóch dyplomatów więcej niż musiało wyjechać z Czech, placówka w stolicy Federacji Rosyjskiej liczy teraz wraz z ambasadorem pięciu dyplomatów i jej działalność została praktycznie sparaliżowana.

W uchwale znalazł się zapis wzywający do ograniczenia liczebności placówki FR do jednej osoby, którą zdaniem senatorów powinien być ambasador. Senatorowie chcą, aby rząd zainicjował wypowiedzenie traktatu o przyjaźni i współpracy z 1993 roku, który podpisywali prezydenci Vaclav Havel i Borys Jelcyn. Izba wyższa zaleciła również, by rząd przedstawił sprawę ataku w Vrbieticach na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, NATO i UE oraz prosił o wsparcie i pomoc dla Czech państwa członkowskie tych organizacji.

Po czterogodzinnej debacie senatorowie zwrócili się do rządu o upublicznienie tych informacji o zamachu w 2014 r., które nie podlegają reżimowi o tajemnicy państwowej, by zapobiec szerzeniu się dezinformacji. Senat zalecił również rządowi, podobnie jak we wtorek Izba Poselska, aby nie zajmował się rosyjskimi ofertami mogącymi mieć związek z przygotowywaną rozbudową siłowni jądrowej w Dukovanach lub w innych elementach struktury krytycznej państwa. Stwierdził też, że rząd powinien od Federacji Rosyjskiej domagać się zadośćuczynienia dla ofiar oraz rekompensaty finansowej za szkody materialne podczas wybuchu oraz za prace związane z oczyszczeniem terenu z niewybuchów, które trwały sześć lat.

Rosja o ultimatum władz Czech: "taki ton jest niedopuszczalny"

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła w środę, komentując ultimatum postawione przez władze Czech w sprawie wydalonych z Moskwy czeskich dyplomatów, że "taki ton jest niedopuszczalny" w stosunkach z Rosją.

Zacharowa powiedziała, że 22 kwietnia MSZ Rosji "będzie kontynuowało rozmowę z ambasadorem Czech" w Moskwie Vitiezslavem Pivońką.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział ze swej strony agencji TASS, że rozmawianie z Rosją "w stylistyce żądań" jest pozbawione perspektyw.

Minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhanek powiedział w środę, że do godziny 12 w czwartek Kreml ma umożliwić powrót do Rosji 20 czeskim dyplomatom wydalonym z Moskwy.

Jeżeli Czesi nie wrócą do Rosji, Praga zażąda zmniejszenia liczby personelu w ambasadzie rosyjskiej do poziomu czeskiej placówki w Moskwie, gdzie zostało pięciu dyplomatów włącznie z ambasadorem - zapowiedział minister.

awl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
ajwaj_
Dyplomaci dadza se rade, zarobia konsulaty w Niemczech, Slowacji, na Wegrzech itd.
Wychodza inne nieczyste sprawy
________
""Będąc człowiekiem rozsądnym, Babiš podkreślił jednocześnie, że "nie był to akt terroryzmu państwowego, Rosja nie zaatakowała Czech, był to atak na towary, które były przeznaczone
Dyplomaci dadza se rade, zarobia konsulaty w Niemczech, Slowacji, na Wegrzech itd.
Wychodza inne nieczyste sprawy
________
""Będąc człowiekiem rozsądnym, Babiš podkreślił jednocześnie, że "nie był to akt terroryzmu państwowego, Rosja nie zaatakowała Czech, był to atak na towary, które były przeznaczone dla bułgarskiego handlarza, który potem prawdopodobnie chciał je sprzedać."
Twierdził również, że raport Czeskiej Służby Bezpieczeństwa i Informacji o zamachach w Vrbeticy "nie może być opublikowany" ze względu na bezpieczeństwo narodowe. Podobne oświadczenie złożył w poniedziałek czeski prokurator generalny Pavel Zeman.

Chór fałszywych głosów z Pragi rozgniewał również tego samego bułgarskiego handlarza bronią, któremu rzekomo Czesi sprzedali już amunicję z magazynów we Wrbeticy, wysadzonych w powietrze przez ich własnych obywateli.
Firma EMKO, której właścicielem jest Emilian Gebrev, kategorycznie zaprzeczyła, jakoby amunicja zniszczona podczas eksplozji we Wrbetsji została zakupiona w celu reeksportu na Ukrainę, podała Bułgarska Telewizja Narodowa (BNT). W oświadczeniu EMKO Black and White stwierdza się: "W ciągu kilku miesięcy przed, w trakcie i po eksplozjach w Republice Czeskiej EMKO nie dokonywało i nie planowało transportu mienia z wymienionych magazynów ani do Bułgarii, ani do innych krajów". Krótko mówiąc, czeska prowokacja, mająca na celu ukrycie korupcji i osiągnięcie szeregu aktualnych celów politycznych, nie ma sensu. ""
ajwaj_
Czesi maja pecha ze swoja wladza
W 1938 Sudety wzieli Niemcy, tamta PL Zaolzie
II wojny swiatowej by nie bylo bez dzeskich dywizje, które uzbroily Adolfa H., tez przciwko PL
____
""W czasie wojny Hitler otrzymał od Czechów ponad 1,4 mln karabinów i pistoletów, ponad 62 tys. karabinów maszynowych, ok. 4
Czesi maja pecha ze swoja wladza
W 1938 Sudety wzieli Niemcy, tamta PL Zaolzie
II wojny swiatowej by nie bylo bez dzeskich dywizje, które uzbroily Adolfa H., tez przciwko PL
____
""W czasie wojny Hitler otrzymał od Czechów ponad 1,4 mln karabinów i pistoletów, ponad 62 tys. karabinów maszynowych, ok. 4 tys. dział i moździerzy. Dziewięć niemieckich dywizji piechoty i jedna czwarta dywizji pancernych w pierwszej połowie wojny była wyposażona w czeską broń i sprzęt. SKODA np.
W Czechach produkowano myśliwce odrzutowe Messerschmitt 262, inne cuda techniki lotniczej, a według niektórych doniesień nawet broń jądrową nieużywaną przez nazistów""
300_pala odpowiada ajwaj_
Sowieci chcieli wschodnią Polskę ale w 1920 pogoniliśmy im kota do Moskwy
Do dziś się nie mogą otrząsnąć
sel
Kochamy was Czesi , nasi bracia Słowianie , rozumiemy że musicie tak postępować , że nie macie wyjścia , mamy jednak nieustającą nadzieję, że uda się przełamać te naciski żeby budować wrogość miedzy Słowianami : Polakami, Rosjanami,Ukraińcami, Czechami, Słowakami, Serbami Chorwatami itd, że uda się nam Słowianom Kochamy was Czesi , nasi bracia Słowianie , rozumiemy że musicie tak postępować , że nie macie wyjścia , mamy jednak nieustającą nadzieję, że uda się przełamać te naciski żeby budować wrogość miedzy Słowianami : Polakami, Rosjanami,Ukraińcami, Czechami, Słowakami, Serbami Chorwatami itd, że uda się nam Słowianom współpracować dla wspólnego dobra ,omijać te naciski, zakazy i wymuszenia, które nam szkodzą i od wielu lat i uniemożliwiają szybki rozwój, które pchają do wojen , a nikt tak jak Słowianie nie pragną teraz pokoju.
kier78
Jeśli ktoś tu uważa, że pożar w rafinerii w Możejkach w 2006 roku też spowodowali agenci GRU to ma rację...
mknowak
Jeśli ktoś uważa że ochrona obiektu była nieudolna i nie była wstanie zabezpieczyć obiektu to też ma rację.... Jeśli ktoś uważa że podpalacze nie zostali złapani to również ma rację....
darius19
Rosja to dla naszego kraju niebezpieczenstwo. Car przykladnej demokracji - przyparty do muru problemami (wewnetrznymi czy zewnetrznymi) - moze pragnac zafundowac swoim obywatelom afrodyzjak w postaci wojny. A "zeby ma duze.".. Widac tez wzmozona aktywnosc trolli, ktorzy uzasadnia kazdy ruch sponsora.
sel
Prędzej ruska mafia z Nowego Yorku lub innego amerykańskiego miasta kradła materiały wybuchowe, ale przy okazji można obrzucić błotem Rosję i pogłębiać osaczanie i psucie relacji ze wszystkimi sąsiadami w tym oczywiście z byłymi "przyjacielami" Rosji.. gadka szmatka o przyjaźni i współpracy dla dobra narodów Prędzej ruska mafia z Nowego Yorku lub innego amerykańskiego miasta kradła materiały wybuchowe, ale przy okazji można obrzucić błotem Rosję i pogłębiać osaczanie i psucie relacji ze wszystkimi sąsiadami w tym oczywiście z byłymi "przyjacielami" Rosji.. gadka szmatka o przyjaźni i współpracy dla dobra narodów była potrzebna , ale teraz można robić wojenki na obcej ziemi żeby wykrwawić i zniszczyć , taka polityka współpracy z sąsiadami jak to robi u siebie Izrael. .
sel
Ciekawe czy Czesi zapłacą Orlenowi wielomiliardowe odszkodowanie za podpalenie przez czeską konkurencję rafinerii w Czechach krótko po tym jak przejął ją Orlen..

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki