REKLAMA

Czechy: rośnie liczba zgonów z powodu Covid-19

2020-09-24 08:30
publikacja
2020-09-24 08:30
fot. Petr Pohudka / Shutterstock

Liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Czechach wzrosła w środę o 2309. Od początku pandemii zmarło 555 osób. W szpitalach jest 628 pacjentów, 120 z nich jest w ciężkim stanie. Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że w ciągu doby przeprowadzono ponad 21 tys. testów.

Obecnie w kraju jest 28 048 zakażonych. To największa liczba od początku epidemii. Z danych ministerstwa wynika również, że we wrześniu zanotowano 130 zgonów.

Podczas wiosennej fazy rozprzestrzenianie się koronawirusa rejestrowano dziennie kilka zgonów. W ciągu ostatnich trzech dni ta liczba była dwucyfrowa. W poniedziałek zmarło 14 osób. We wtorek było dziesięć ofiar, w środę 11.

Ministerstwo zwraca uwagę, że dane dotyczące zgonów mogą być nieprecyzyjne i mogą być uściślone w kolejnych dniach. Statystyki obejmują zgony wszystkich osób, które miały pozytywny wynik testów na obecność SARS-CoV-2, niezależnie od przyczyny ich śmierci.

Od początku września liczba hospitalizowanych z powodu koronawirusa wzrosła trzykrotnie. Trzykrotnie więcej jest także ciężkich przypadków. Minister zdrowia Roman Prymula powiedział w środę, że szpitale muszą przygotować dodatkowe miejsca dla chorych z Covid-19. Według niego w Pradze brakuje już specjalistycznych łóżek potrzebnych przy leczeniu ciężkich przypadków, które wymagają oddychania pozaustrojowego.

Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna jest w Pradze i najbliższych okolicach. W ciągu ostatnich siedmiu dni w powiecie Praga-Wschód, który bezpośrednio przylega do stolicy zanotowano 200 przypadków na 100 tys. mieszkańców. W Pradze – 195. Trzeci najbardziej dotknięty region w ciągu tygodnia to Liberec na północy kraju.

Prymula powiedział w środę na konferencji prasowej, że mapa powiatów pokazująca za pomocą kolorów zagrożenie epidemiczne wkrótce straci rację bytu. Obecnie kolorem czerwonych oznaczona jest Praga, ale za dwa tygodnie w równym stopniu zagrożenie będzie dotyczyć wszystkich innych powiatów w kraju.

W związku z sytuacją epidemiczną ministerstwo zdrowia wprowadziło od czwartku kolejne ograniczenia. Restauracje, bary, kluby nocne będą zamykane już o godz. 22. Ograniczono także liczbę widzów na imprezach masowych. Na wydarzeniach plenerowych będzie mogło być maksymalnie 2 tys. widzów; przy tych organizowanych w budynkach - do 1 tys. Pod uwagę brane są tylko miejsca siedzące. Imprezy, podczas których uczestnicy stoją, są ograniczone - pod gołym niebem do 50 osób, w pomieszczeniach do 10.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zenonn
Koronawirus jest niebezpieczny, ale to sepsa zabija rocznie nawet 11 mln ludzi, w tym dzieci. WHO informuje, że nawet 1/5 zgonów na świecie spowodowanych jest posocznicą.

Przyczyną sepsy będącej często powodem zgonu może być każdy drobnoustrój, także koronawirus SARS-CoV-2 – przypominają specjaliści z okazji
Koronawirus jest niebezpieczny, ale to sepsa zabija rocznie nawet 11 mln ludzi, w tym dzieci. WHO informuje, że nawet 1/5 zgonów na świecie spowodowanych jest posocznicą.

Przyczyną sepsy będącej często powodem zgonu może być każdy drobnoustrój, także koronawirus SARS-CoV-2 – przypominają specjaliści z okazji przypadającego 13 września Światowego Dnia Sepsy. Dodają, że jednym z najbardziej skutecznych sposobów ochrony przed sepsą są szczepienia.

"Washington Post" opisał, że miliard dolarów od Kongresu z przeznaczeniem na walkę z pandemią trafiło do firm produkujących silniki samolotów bojowych, kamizelki kuloodporne i mundury.
secundus
i u nas tysiąc, nic tylko narracja medialna aby usprawiedliwić zamordyzm zaplanowany na jesień, a tymczasem liczba zgonów w lipcu mniejsza niż rok temu wg. gusu, no ale jest mordercza pandemia
trollmaster
" Statystyki obejmują zgony wszystkich osób, które miały pozytywny wynik testów na obecność SARS-CoV-2, niezależnie od przyczyny ich śmierci."

Farsa.
samsza
A ogólna ilość zgonów (w porównaniu z ostatnimi latami) pewnie spadnie, bo już teraz prawie nie ma zgonów "na grypę". Tylko panika rośnie...
mmonline420
W Czechach liczba testów rośnie wykładniczo, o ile w kwietniu robiono 0,6-0,64 testu na 1tys. mieszkańców, to na początku września 0,84 a na dzień 22 września - 1,71 !!
Jakoś dziwnie się to zbiega ze zwiększona liczbą przypadków, która wystrzeliła po 30.08.
Na co reagują testy PCR, pozornie ukierunkowane na
W Czechach liczba testów rośnie wykładniczo, o ile w kwietniu robiono 0,6-0,64 testu na 1tys. mieszkańców, to na początku września 0,84 a na dzień 22 września - 1,71 !!
Jakoś dziwnie się to zbiega ze zwiększona liczbą przypadków, która wystrzeliła po 30.08.
Na co reagują testy PCR, pozornie ukierunkowane na koronę ? Kilka przykladów wg. producentów:
Creative Diagnostics: Influenza A Virus, Influenza B Virus, Respiratory Syncytial Virus, Respiratory Adenovirus, Parainfluenza Virus, Mycoplasma Pneumoniae, Chlamydia Pneumoniae, etc.
Biomol: Influenza A Virus (H1N1, H3N2,H7N9, H5N1), Influenza B Virus (Yamagata, Victoria), Respiratory Syncytial Virus (type B), Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, etc.
Viasure: Influenza A, Influenza B
Jeśli więc rośnie liczba hospitalizacji, to najpewniej rozpoczął się tam sezon grypowy wspierany pandemią laboratoryjną.
Ponieważ Niemcy mają olbrzymi wpływ na to jak "technicznie" kraje sąsiadujące zarządzają tym zjawiskiem, można przypuszczać że w Czechach został zaimplementowany "niemiecki trick", tzn. jeśli osoba miała pozytywny test w dowolnym miesiącu (choćby w marcu) a zmarła we wrześniu z dowolnego powodu (zawał, wypadek samochodowy...) to w statystykach jest wpisywana jako korona.
m00zyk
Może jakieś szersze statystyki? Średni wiek zmarłych, choroby współistniejące, liczba ogólnych zgonów względem lat ubiegłych?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki